Nagy Márton reagált Orbán Viktor kijelentéseire: újabb részletek jöttek a reptérvásárlásról
További Gazdaság cikkek
- Felmérés: 3 millió magyar él lakhatási szegénységben
- Szijjártó Péter elárulta, hogy áll a hazai földgáztárolók töltöttsége
- Továbbra is keresi erejét a forint, az USA-ból jövő adatok nem tettek jót
- Megágyazhat a kamatvágásnak a most napvilágot látott inflációs adat
- A startpisztoly eldörrenését várják, hozzátennének Orbán Viktor tervéhez
„Reményeink szerint az önök koalíciós partnere által eladott ferihegyi repülőtér napokon belül visszakerül az állam többségi tulajdonába” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben ellenzéki képviselői kérdésre. Kedden Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert is megkérdezték a tranzakcióról a Versenyképességi Konferencián.
Szerződésaláírás híján a vételárat nem tudom megerősíteni, a 80:20 százalékos arányú magyar–francia vásárlást viszont igen. Ha megtörténik a megállapodás, akkor tárgyalásokat kezdünk a katari hatósággal a belépésről.
– közölte a tárcavezető, aki ugyanakkor az vételárral kapcsolatban annyit elárult:
jóval alacsonyabb lesz a média lebegtet 3-4 milliárd eurótól.
„A rendszerváltás óta ez a legnagyobb megállapodás, egy nagyon komplex vásárlásról van szó. Jelen pillanatban a jogászokra várunk, hogy megszülessen a végleges szerződés. Lesz tulajdonosi és a finanszírozással kapcsolatos szerződés is” – összegezte Nagy Márton, hozzátéve,
Minden tárgyalás a végéhez közelít, „a repteret megvesszük”.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden úgy fogalmazott, hogy a repülőtér napokon belül állami tulajdonba kerül. Nagy Márton mindössze technikai kérdésről van szó, „lehet, hogy két héten, lehet, hogy egy hónapon belül véglegesítjük a tranzakciót. Maradjunk annyiban, hogy a közeljövőben.”
Régóta dolgoznak rajta
A tranzakciót a száz százalékig állami tulajdonban lévő Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-n keresztül bonyolítja le a kabinet, amelynek számlája tavaly év végén 328,5 milliárd forintnyi pénz landolt, így sajtóhírek szerint tavaly január óta már csaknem 700 milliárd forint gyűlt össze a társaság kasszájában.
A tervek szerint a magyar állam jelentős, 80 százalékos részesedést vásárol a Budapest Airport Zrt. anyavállalatában, a ferihegyi repülőteret üzemeltető Airport Holding Tanácsadó Kft.-ben, míg a fennmaradó 20 százalék a francia Vinci SA tulajdonába kerül. A 80 százalékos állami részesedés azonban átmeneti lesz, később ugyanis belép a katari befektető, így az állam tulajdonhányada 51 százalékra csökken. A reptér tulajdonosai a részvénycsomagot még az üzlet megkötése előtt három – 51:29:20 százalékos – csomagra darabolta.
Ahogy arról az Index korábban beszámolt, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. sikeresen értékesítette az Erste Bank Hungary Zrt.-ben és a Yettel Magyarországban meglévő tulajdonrészét, valamint a Vienna Insurance Group (VIG) társaságokban meglévő részesedésének döntő részét (az állam 45 százalékos tulajdonrészét 10 százalékosra csökkentette). Az eladásokból befolyó 270 milliárdot a budapesti repülőtér visszavásárlásának finanszírozására fordítják. Továbbá folyamatban van a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben és a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben meglévő 66,9 százalékos állami tulajdonrész értékesítését célzó nyílt, piaci versenyfolyamat, amely menetrend szerint zajlik. Szerződéskötésre 2024 tavaszán kerülhet sor.
A 24.hu számításai szerint 774 milliárd forintot (mintegy 2 milliárd eurót) kellene fizetni a repülőtér 80 százalékos tulajdonrészéért. A magyar állam régóta dolgozik a budapesti repülőtér visszavásárlásán, amit 2005-ben 464,5 milliárd forintért adott el az akkori kormány.
(Borítókép: A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. Fotó: Willy's Pictures / ullstein bild / Getty Images)