Varga: Szeptemberben lesz javaslat a devizahitelekkel kapcsolatos elszámolásról
- Kiszámolták, mennyi pénzt kapnak vissza a devizahitelesek
- Át fogják írni a devizahitel-szerződéseket
- Devizahitelek: mi lesz most?
- Bankszövetség: Hibásan döntöttek az árfolyamrésről
- Szerdán akár jöhet is a devizahiteles bejelentés
- Korábban jöhet a devizahiteles csomag
- Felcsuti: Az árfolyamrést leszámítva rendben van a Kúria döntése
- Rogán mindent visszafizettetne a bankokkal
- Itt a nagy Kúria-döntés: minden tisztességtelen lehet
Valutaváltó
A kormány szeptemberben tesz javaslatot a devizahitelekkel kapcsolatos elszámolásra, a Kúria kimondta, hogy a bankok tisztességtelenül jártak el, azaz a bankok visszaéltek erőfölényükkel, így kamatos kamattal vissza kell adni azt, amit az emberektől több év alatt elvettek a bankok –mondta Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter a Hír TV Magyarország élőben című műsorában, írja az MTI.
Varga Mihály szerint a kabinet ragaszkodni fog ahhoz, hogy a devizahitelek kapcsán megtörténjen az elszámolás a bankrendszerben. Hozzátette, hogy ennek során a devizahitelek döntő többségét valamilyen rendszerben, sorrendben forintosítani kell.
Varga elmondta, a Kúria kettes jogegységi döntése arra vonatkozott, hogy azokat a kölcsönszerződéseket, hitelszerződéseket is vizsgálni kell, amelyek nem feltétlenül a "devizakörben" születtek, így ebből a szempontból a forintalapú hiteleket is meg kell nézni.
Varga Mihály a Kúria döntése alapján az egyoldalú szerződésmódosítások ügyében számos perre számít, és úgy vélte, akár néhány ezer per is indulhat annak kimondása érdekében, hogy egy-egy szerződés tisztességes vagy tisztességtelen volt.
"Nagyon bízom benne, hogy nem lesz ítélkezési szünet", ezek a perek várhatóan a nyár folyamán megindulnak, ha lesznek ilyen eljárások, így ezeket az ősz folyamán le lehet majd zárni, és nem fogják befolyásolni a devizahitelek elszámolását. A törvényjavaslatban szűk határidőket fogalmazott meg a kormány azzal kapcsolatban, hogy a perek kifutása mennyi időt vehet igénybe - mondta.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy kedden találkozott a Magyar Bankszövetség képviselőivel, és a megbeszélésen kiderült, hogy néhány kérdésben valószínűleg a bankok is bírósághoz fordulnak.