Lemondott a pénzügyi felügyelet elnöke

2010.06.29. 09:11 Módosítva: 2010.06.29. 09:49
Benyújtotta lemondását a köztársasági elnöknek Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke. Tavaly nevezték ki, megbízása hat évre szól, de lemondása indoklásában azt írja: úgy érzi, az a tisztességes, ha az új kormány új embert nevez ki a szervezet élére. Az utódja várhatóan a korábbi PSZÁF-elnök, Szász Károly lesz.

Farkas Ádám, mint az a PSZÁF kedden kiadott közleményéből kiderül, június 30-i hatállyal nyújtotta be lemondását. A távozó PSZÁF-elnök közleményében azt írta, nagy megtiszteltetés volt számára, hogy az elmúlt évet a felügyelet élén tölthette. Mégis "úgy tartottam tisztességesnek, hogy az újonnan megalakult kormány számára lemondásommal megteremtem a lehetőséget arra, hogy a továbbiakban az általa jelölt szakember irányíthassa a felügyelet munkáját".

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ez évtől óta a kormánytól független, az Országgyűlés ellenőrzése alá rendelt intézmény. Farkas Ádám ennek ellenére úgy érzi: "feladatai hatékony ellátásához, a szükséges gazdaságpolitikai és pénzügyi szabályozási koordinációban való részvételhez véleményem szerint a felügyelet vezetésének szüksége van a mindenkori kormány bizalmára".

Farkas Ádámot tavaly júniusban jelölte a felügyelet élére Bajnai Gordon miniszterelnök, miután elődje, Farkas István június 18-án lemondott. Farkas Ádám PSZÁF-elnökké választása előtt egyebek között a Magyar Nemzeti Bankban, a CIB-nél és az Allianz Banknál dolgozott.

A felügyelet élén eltöltött egy évéről azt írta: "ez az év sem a hazai gazdaság, sem azon belül a pénzügyi szektor, de az ügyfelek számára sem volt könnyű, ennek ellenére a pénzügyi rendszer stabilan töltötte be szerepét a gazdaság működésében (...) erősödött a pénzügyi intézmények ügyfeleinek védelme, szorosabbá vált a kulcsfontosságú pénzügyi csoportok működésének felügyelete, időben sikerült fellépni több olyan szervezettel szemben, amelyek jogsértő magatartásukkal a pénzügyi piacok átlátható működését zavarták, vagy ügyfeleik érdekeit széles körben sértették". Erre az időszakra tehető egyebek mellett a hitelekkel trükköző pénzügyi vállalkozások elleni PSZÁF-fellépés, a Soros György alapjára az OTP-részvények árfolyamának manipulálása miatt kirótt csaknem félmilliárdos bírság, valamint a Deutsche Bank megbüntetése a forint gyengítése miatt.

Farkas Ádám távozásáról már a múlt héten jelentek meg hírek, és már akkor sejteni vélték az utódját is, azt, hogy Szász Károly térhet vissza a PSZÁF élére. Őt 2000-ben nevezte ki a Fidesz-kormány PSZÁF-elnöknek, a szocialisták már ellenzékből is támadták, majd kormányra kerülve is próbáltak leváltani. Szászt végült átszervezéssel menesztették 2004-ben, de utóbb a munkaügyi bíróság jogellenesnek mondta ki a döntést.