Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a gázenergia takarékosabb felhasználására kéri a kereskedelmi vállalkozásokat. Felhívásában egyebek mellett azt javasolja, hogy a kereskedelmi létesítményekben csökkentsék 15-16 fokra a belső hőmérsékletet.
A bevásárlóközpontokat, áruházakat, az értékesítőhelyeket, raktárakat, logisztikai központokat arra kéri a szövetség: a fogyasztók által nem használt terekben alacsonyabb hőmérsékletet tartsanak, ott pedig, ahol a műszaki feltételek lehetővé teszik, gáz helyett használjanak más energiaforrást. A felhívásban javasolják, hogy a nyílászárókat csak a szükséges esetekben és a legkisebb időszakokra tartsák nyitva, a több bejárattal rendelkező létesítményekben a legkisebb számú ki- és bejáratot működtessék. (MTI)
Teljes mértékben leállt szerdára virradóra az orosz földgázszállítás Csehországba és Szlovákiába - közölték Prágában és Pozsonyban. Szlovákiában, ahol kedd délután 14 órakor a gázszállítások terén szükségállapotot rendeltek el, ennek következtében már szerdától kezdve korlátozni fogják a nagyfogyasztóknak a gázszállítást. "A lakossági gázszolgáltatás korlátozás nélkül működik. A helyzetet elemezzük, s amint lehetővé vélik, részletes tájékoztatást adunk" - olvasható a szlovák gázszállító vállalat, az SPP-distribúcia közleményében.
Lubomír Jahnátek ipari miniszter szerint Szlovákiában a gázszállítást jelenleg az állami tartalékból biztosítják. Ez a jelenlegi mintegy mínusz tíz Celsius fokos hőmérsékletnél és napi 22 millió köbméteres fogyasztásnál mintegy 10 napra elegendő - szögezte le a miniszter. A nap folyamán összeül a válságstáb, hogy megvitassa a kialakult helyzetet.
A legnagyobb cseh földgázimportőr, az RWE Transgas még az éjjeli órákban növelte a földgázbehozatalt az úgynevezett északi útvonalon. "Pillanatnyilag sikerült bebiztosítanunk a napi fogyasztást, amely mintegy 50 millió köbméter Csehországban" - jelentette ki Martin Chalupsky, a cég szóvivője. Az RWE Transgas nem számol azzal, hogy az orosz földgázszállítások teljes leállása a lakosságot is érinthetné. "Nem tervezünk semmilyen rendkívüli intézkedéseket" - mondta a szóvivő. Az RWE Transgas az úgynevezett északi útvonalon Norvégiából szerzi be a földgázt. "Ezek a szállítások teljes mértékben helyettesíteni tudják az orosz szállítások kiesését" - állítja a cég közleményében.
Magyarországról származó gázkölcsönben reménykedik a szerb állami gázellátó vállalat, a Srbijagas vezérigazgatója. Dusan Bajatovic szerdán Budapesten tárgyal arról, hogy tud-e Magyarország gázt kölcsönözni Szerbiának. A döntés attól függ, hogy magyar becslés szerint mikor kezdődnek újra az orosz gázszállítások. Azt feltételezte, hogy az ukrán-orosz vita miatti gázstop a jövő hét keddjénél nem fog tovább tartani.
Szerbiának mintegy egymillió köbméter gáz áll rendelkezésére - 500 ezer köbméter saját termelés, és ugyanannyi tartalék az udvarnoki tározóban -, ami nem elég ahhoz, hogy működő gázellátásról lehessen beszélni. A csőrendszerben megmaradt gázt is igyekeznek kiszivattyúzni, hogy még ideig-óráig működni tudjanak a gázüzemű hőközpontok.
Ezek egy része már leállt. Újvidéken, Szerbia egyik legnagyobb városában több lakónegyed maradt fűtés nélkül, mert a négy helyi hőközpont közül csak hármat lehetett átállítani gázolajra. A Belgrád melletti, csaknem 80 ezres Pancsován a háztartásoknak csak a 15 százalékában van fűtés. (MTI)
Néhány napos gázkorlátozás hatása még ellensúlyozható, ennél hosszabb időtartamú azonban már óriási károkat okozhat több iparágban is - mondta el Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője. A szakember kifejtette: a gázkorlátozás miatt az ipari termelés csökkenésének mértéke és ennek hatása attól függ, hogy mikorra normalizálódik a helyzet. Pár napos termeléskiesést a cégek nagyobb nehézségek nélkül átvészelhetnek, "köszönhetően" a globális recesszió miatti keresletcsökkenésnek - mondta. A termelés rövidtávú visszafogására ebben a helyzetben amúgy is rákényszerülhetnek a cégek, de ha a korlátozás időben elhúzódik, az óriási veszteségeket okozhat, egyebek között a kohászatban, vegyiparban, a gépipar és az élelmiszeripar jelentős részében - tette hozzá.
A kutatásvezető hangsúlyozta, hogy az alapvető problémát a világgazdasági recesszió jelenti, ma még nem ismert, hogy ennek mérete "csak" konjunkturális hullámnak, vagy válságnak tekinthető-e. A gázvita a lehető legrosszabbkor jött, ha ugyanis a jelenlegi helyzet elhúzódik, azok a cégek is elveszthetik piacukat, amelyek megrendelőit a gazdasági recesszió még nem söpörte el.