A Mol 90 ezer liter fűtőolajat szállít a ferihegyi reptérre, az első szállítmányt szükség szerint továbbiak követhetik, amivel hosszú távon is megoldható a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás a reptéren - mondta Szollár Domokos, a repteret üzemeltető BA szóvivője szerdán délután. A Budapest Airport még az éjszaka intenzív tárgyalásokat kezdett a Mollal, hogy a mintegy 80 ezer litert kitevő stratégiai fűtőolaj tartalékkészletén felül is biztosítsa a repülőtér fűtőanyag igényét.
Szerdán hajnaltól ugyanis a reptérre is vonatkozik a gázkorlátozás, mint második kategóriába tartozó ipari fogyasztóra, ezért a fűtést és a melegvizet előállító kazánokat olajtüzelésre kellett átállítani. A BA stratégiai olajkészlete azonban csak néhány napig fedezte volna szükségletet. A korlátozás a reptér működését nem érinti.
Oroszország és az Európai Unió aláírta az Európának Ukrajnán át szállított orosz gáz tranzitjának megfigyeléséről szóló jegyzőkönyvet szombaton Moszkvában. A dokumentumot Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Martin Riman, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország ipari és kereskedelmi minisztere látta el kézjegyével a Novo Ogarjovó-i kormányfői rezidenciáján. Vlagyimir Putyin kijelentette: arra számít, hogy még szombaton Kijevben is aláírják a dokumentumot. Megismételte: az Európának szánt gáz szállítását a Gazprom felújítja, amint a nemzetközi megfigyelő csoport munkához lát. (MTI)
Szlovákiában újra üzembe helyezik az apátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőmű decemberben bezárt 2. számú reaktorát - közölte Rober Fico szlovák kormányfő a kabinet rendkívüli ülése után szombaton este Pozsonyban. A reaktor újbóli üzembe helyezését a gázhiány tette szükségessé. Addig lesz üzemben, amíg nem múlik el az orosz földgázszállítások kiesése következtében keletkezett vészhelyzet. A szlovákiai erőművek egy része földgázra működik, így a gázhiány az áramszolgáltatást is veszélyeztette. A kormányfő szerint az adott jelenlegi helyzetben Pozsonynak nem volt más választása. Szakértők szerint a reaktor újraindítása legfeljebb hét napot vesz igénybe.
A Lubomír Jahnátek ipari miniszter által vezetett válságstáb már korábban arra kérte a szlovák kormányt, hogy fontolja meg az atomreaktor újbóli üzembe helyezését. Fico ennek alapján hívta össze a kormány rendkívüli ülését. A Greenpeace környezetvédő mozgalom szlovákiai képviselete azonnal tiltakozott a reaktor újraindítása ellen.
A szlovákiai atomerőművek üzembe helyezésével és kiiktatásával foglalkozó Javys cég máris megkezdte az előkészületi munkákat. Szakértőinek véleménye szerint az energiablokk működése az utóbbi egy évben műszaki szempontból megbízható volt, ezért az újraindítás gyorsan megoldható nagyobb karbantartások nélkül is. (MTI)
Megszakadtak a Gazprom és a Naftogaz között Ukrajna gázimportjáról folyó tárgyalások – jelentette be Oleh Dubina, az ukrán importőr Naftogaz vezérigazgatója Kijevben, helyi idő szerint szombaton későn este. Dubina elmondása szerint a Gazprom ezer köbméterenként 450 dolláros árat követelt, amely Európában is csak elvétve fordul elő. Dubina szerint a további tárgyalásoknak magasabb szinten kell folyniuk.
Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató szombaton este Moszkvában sajtóértekezleten jelentette be: amennyiben az EU megfigyelő csoportja kimutatja, hogy Ukrajnában elakad valamennyi az Európának szánt orosz gázból, a Gazprom a lopott mennyiséggel csökkenti szállításait. Miller szerint az orosz monopólium a megfigyelő csoport munkába állását követően legelső sorban a balkáni államok számára újítja fel a feltétlenül szükséges mennyiségek szállítását. Az európai szállítások újbóli beindulásához Moszkva azt szabta feltételül, hogy Ukrajna és az EU is aláírja a megfigyelő csoportról szóló dokumentumot, és a szakértők munkához lássanak. (MTI)
Oroszország után Ukrajna is aláírta az Európának szánt orosz gáz tranzitjának megfigyeléséről szóló jegyzőkönyvet, és ezzel lehetővé válik a napok óta szünetelő gázszállítások felújítása.
A jegyzőkönyv aláírásáról vasárnap kora hajnalban tájékoztatott Julija Timosenko ukrán miniszterelnök, miután tárgyalt Kijevben Mirek Topolánekkel, az EU-soros elnök Csehország kormányfőjével.
Topolánek közölte, hogy a dokumentum aláírása újra megnyitja az utat az európai országoknak szánt orosz földgáz szállítása előtt, és "Európa 36 órán belül kaphat gázt" Oroszországtól. Mint mondta: most már semmi se gátolja a gázszállítások felújítását. (MTI)
Az ország vasárnapra előre jelzett gázfogyasztása 61-64 millió köbméter, a felhasználható források biztosítják a készlet és a fogyasztás egyensúlyát - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. A földalatti gáztárolókból 53 millió köbméter áll rendelkezésre, a hazai termelésből 9 millió köbméter, míg 4 millió köbméter a nyugatról érkező beszállítás.
A közlemény szerint a magyarországi szállítórendszer felkészült az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására.
Szombaton 63,6 millió köbméter volt Magyarország gázfogyasztása. Ukrajnából továbbra sem érkezett földgáz, Ausztria irányából 4 millió köbmétert vettünk át hazai felhasználásra. Szerbiába összesen 4,7 millió köbméter, Bosznia-Hercegovinába 1,5 millió köbméter földgázt szállítottunk ki a Mol Nyrt. és az E.ON forrásaiból - írta az FGSZ. (MTI)
Oroszországban nem tudatosult eléggé, hogy Európában Ukrajnát az orosz érdekszférához tartozónak tekintik, és hogy az EU nem akar belemélyedni a viszály apró finomságaiba - vélekedett a kialakult helyzetről Gleb Pavlovszkij, a Hatékony Politika Alapítvány elnöke.
Pavlovszkij a Moszkovszkij Komszomolec című lapnak nyilatkozva arra mutatott rá, hogy ha az európai partnerek fogják ellenőrizni Ukrajnában az orosz gáz áramlását, Ukrajna átkerül Európa érdekszférájába, vagyis az történik, amit Viktor Juscsenko elnök el akart érni.
Oroszország akkor újítja fel a gázszállításokat, amikor hitelesített értesítést kap, hogy a megállapodást minden érdekelt fél aláírta és a nemzetközi megfigyelői csoportok elfoglalták a számukra kijelölt helyeket. A megfigyelők elhelyezkedése az ellenőrző helyeken néhány órán belül, még a vasárnap várható - jelentette ki Mirek Topolánek cseh kormányfő, az EU-soros elnöke vasárnap Prágában rendkívüli sajtóértekezleten.
Pontos dátumot és órát természetesen én sem tudok mondani - mondta Topolánek. Hozzátette: Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ezt megígérte, s úgy véli, hogy Putyin szavainak hinni lehet.
Topolánek nem zárta ki, hogy Moszkva már ma megnyithatná a gázcsapokat, s azután már csak a technikai kérdés, mikor jut az el Közép-Európába. A kormányfő korábban azt mondta, hogy ehhez szakértői számítások szerint nagyjából 36 órára van szükség.
Megjegyezte: a cseh uniós elnökség szerepe a gázvitában ezzel befejeződött, a s problémával a továbbiakban az Európai Bizottság fog foglalkozni. Topolánek szerint Csehország jól oldotta meg ezt a bonyolult feladatot, de tudni kell, hogy ez csak az első lépés a gázszállítási probléma komplex megoldásához. Mindez elsősorban kétoldalú orosz-ukrán probléma, s ezt mi nem oldottuk meg, s nem is oldhattuk meg. A probléma hosszabb távon nincs rendezve. Ezt nekik kell megoldani, a mi részünkről az a fontos, hogy a problémával európai vita indulhat be az energetikai gondok átfogó rendezéséről - fejtette ki a miniszterelnök. (MTI)
A Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint a diplomáciai úton érkezett értesítésben indoklás nem szerepelt - zárul a közlemény.
Viktor Juscsenko Sólyom László meghívására érkezett volna munkalátogatásra. A magyar államfő ezt megelőzően legutóbb tavaly július 7-én találkozott ukrán kollégájával. Az ukrajnai hivatalos állami látogatás során Sólyom László tárgyalt Arszenyij Jacenyuk parlamenti elnökkel és Julija Timosenko kormányfővel, és találkozott a kárpátaljai magyarság képviselőivel. (MTI)
Az orosz fél megkapta vasárnap későn este az Európának való orosz gázszállítások ellenőrzésére hivatott megfigyelő csoportról szóló megállapodást, immár Ukrajna aláírásával, de Kijev kiegészítéseket csatolt hozzá, amiért Dmitrij Medvegyev elnök megtiltotta az orosz kormánynak a dokumentum alkalmazását és ezzel az európai gázszállítások felújítását.
A dokumentum megérkeztét Szergej Lavrov külügyminiszter jelentette be vasárnap késő este. Medvegyev úgy vélekedett: "Ez már csak a józan ész feletti gúnyolódásnak tekinthető, és célja a megszületett megállapodás életbe lépésének akadályozása, nyilvánvalóan destruktív és provokatív lépés".
Ezt követően Vlagyimir Putyin kormányfő közölte José Manuel Barrosóval, az EU Bizottság elnökével, hogy a megállapodáshoz csatolt, és Moszkvával nem egyezetett kiegészítések nem elfogadhatók, először is azért, mivel gyökeresen megváltoztatják a megállapodás lényegét, másrészt azért, mivel jelentős részben nincs közük az Európába menő orosz gázszállításokhoz, hanem a Gazprom és a Naftogaz kereskedelmi kapcsolataira vonatkoznak. Putyin felajánlotta Barrosónak, hogy elküldi az EU energetikai minisztereinek hétfői tanácskozására az orosz kormány illetékes tagjait és a Gazprom képviselőit, s abban maradt vele, hogy hamarosan újra beszélnek.
Kijev beleegyezett abba, hogy a moszkvai aggodalmakat figyelembe véve, újra aláírja az Európának szánt orosz gázszállítások ellenőrzéséről szóló megállapodást, különválasztva tőle az orosz fél által kifogásolt, kézzel írott ukrajnai csatolmányt.
Ferran Tarradellas, az Európai Bizottság szóvivője közölte vasárnap késő este, hogy José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke telefonon felhívta Julija Timosenko ukrán miniszterelnököt, és megállapodást születet köztük arról, hogy különválasztják a két dokumentumot: a magállapodást és a Kijev által hozzá csatolt, kézzel írott nyilatkozatot, amely értelmezését adja a megállapodásnak. Moszkva korábban felszólította az EU-t, hogy vegye rá Kijevet a nyilatkozat visszavonására.
A hétfőre várható magyar fogyasztás 63-66 millió köbméter az ipar újraindulásától függően. Az I. korlátozási kategóriát továbbra is fenntartja a Földgázszállító Zrt. – közölte hétfő reggel a cég. A rendelkezésre álló források hétfőn 66 millió köbmétert tesznek ki, (földalatti gáztárolókból 53 millió, hazai termelésből 9 millió köbméter, nyugatról érkező import 4 millió köbméter).
Hétfőre az osztrák diszpécserszolgálat nem igazolta vissza, hogy átadja Szerbiának (2,7 millió köbméter/nap) és Bosznia-Hercegovinának (1,5 Mm3/nap) a tranzitálandó mennyiségeket, így ezek kiszállítását megszakította az FGSZ. Amint osztrák oldalról visszaigazolják és átadják a tranzitálandó mennyiséget, felújítják a szállításokat.
Vasárnap az ország gázfogyasztása 62,5 köbméter volt. Ukrajna irányából nem érkezett földgáz. Ausztria irányából átvettük a Magyarország számára tervezett mennyiséget. A Szerbiának és Bosznia-Hercegovinának szállított mennyiség csak részben került átvételre és átadásra, mivel reggel 4.00 órától a betáplálás többször nullára csökkent, és az FGSZ Földgázszállító Zrt. - figyelembe véve, hogy ezen országok megszakítható szállítási szerződéssel rendelkeznek - arányosan csökkentette a részükre szállított mennyiséget.
Az Európai Unió energetikai miniszterei rendkívüli találkozót sürgetnek, miután egyre nagyobb a düh az orosz gázszállítás felfüggesztése miatt — írja a Telegraph. Az EU szerint a felek már megállapodtak, nincs arra ok, hogy ne induljon el a gáz Európa felé.
A miniszterek Brüsszelben találkoznak, arról tárgyalnak, hogyan lehetne kevésbé függni az orosz gáztól. A másik téma, hogy milyen lépéseket kell tenni ahhoz, hogy a jövőben ne ismétlődjön meg a mostani helyzet.