Oroszország megállapodott az Európai Unióval azokban a feltételekben, amelyek alapján megfigyelők ellenőrizhetik az Európai Unióba Ukrajnán keresztül érkező gázszállításait - jelentette be az EU soros elnöksége csütörtök késő este kiadott közleményében.
Az ellenőrök telepítésének el kell vezetnie ahhoz, hogy helyreálljon az EU-tagállamok Oroszországból származó ellátása - áll a cseh elnökség Brüsszelben publikált nyilatkozatában, amely Mirek Topolánek cseh és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő telefonbeszélgetésére hivatkozik.
Az uniós gázellátást is megzavaró gázvita két főszereplője, az ukrán Naftogaz az orosz Gazprom cég vezetése előzőleg Brüsszelben tárgyalt uniós illetékesekkel és egymással, és az orosz fél - korábbi EU-közlés szerint - elutasította a megfigyelőmissziót, ha azzal párhuzamosan nem mehetnek orosz szakértők is Ukrajnába.
A szöveg úgy fogalmaz, hogy a megállapodás szerint az ellenőrök bármely olyan helyszínen megfigyeléseket végezhetnek, amelynek szerepe van a gázáramlás biztosításában.A késő esti cseh közleményből nem derül ki, hogy mi vezetett Moszkva álláspontjának megváltoztatásához.
(MTI)
A cseh kormányfő szlovák kollégájának pénteken földgáz szállítását helyezte kilátásba, feltéve ha a szállítást a hálózatot - a Jamal vezeték részét - üzemeltetők, így nagy nyugat-európai energiacégek is jóváhagyják. Mirek Topolanek Prágában találkozott Robert Ficóval.
Péntek délutáni jelentés szerint az RWE beleegyezett, hogy a cseh vezetékrendszeren keresztül Szlovákiának menjen gáz Németországból és megállapodott a vezető szlovák importőrrel az RWE Transgaz céggel, amely továbbítja Csehországból a gázt, napi 20 millió köbméter szállításáról. A kereskedelmi feltételek rögzítése után akár órák múlva mehet a gáz, mondta a cseh kormányfő. Robert Fico napi 100 millió euróra becsülte Szlovákia veszteségét az orosz-ukrán gázkonfliktus miatt és a szlovák gazdaság összeroppanásának kilátásáról beszélt, ha néhány nap múlva nem jön országának gáz. (MTI)
Az Ukrajnán keresztül Európának történő gázszállítások mielőbbi felújítását ígérte és ehhez Európai Unió, illetve Németország támogatását kérte pénteken este Berlinben Vlagyimir Putyin. Az orosz miniszterelnök és vendéglátója, Angela Merkel kancellár javasolta, hogy az EU által delegált nemzetközi megfigyelők újítsák fel tevékenységüket az Ukrajnán át haladó vezeték ellenőrzésére. A megfigyelőknek az elképzelés szerint a vezeték műszaki állapotát és az exportált gáz mennyiségét kellene ellenőrizniük annak teljes szakaszán.
A tárgyalások utáni közös sajtóértekezleten a német kancellár követelte az orosz-ukrán gázvita előtti helyzet helyreállítását, azaz az Európának korábban szállított mennyiség újbóli továbbítását. Merkel Oroszországot és Ukrajnát egyformán vádolta a válság kialakulása miatt, miközben Putyin kizárólag Ukrajnára hárította a felelősséget. (MTI)
Szlovákia hétfőtől feloldja a földgázellátásban múlt hét elején bevezetett korlátozásokat, jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök rendkívüli sajtóértekezleten pénteken este Pozsonyban.
"Hétfőtől kezdve korlátozások nélkül lesz földgázellátás; az ipari miniszter szombaton adja ki erre az utasítást" - közölte a kormányfő. Elmondta, a diplomáciai erőfeszítéseknek köszönhetően Szlovákiának sikerült olyan forrásokat találnia, amelyek a korlátozások feloldását lehetővé teszik. Ez független attól, hogyan végződik szombaton Moszkvában az orosz-ukrán találkozó. (MTI)
A szombati moszkvai kétoldalú tárgyalásokon ukrán részről csakis a kormány álláspontja érvényesül: minden közvetítő kiiktatása, közvetlen kapcsolatok a Gazprom és az ukrán Naftogaz között, kölcsönösen előnyös árak a gázra és a tranzitra, a tranzitvezeték-rendszer megőrzése az ukrán állam tulajdonában és ukrán garancia az orosz gáz továbbítására, ezekkel az elvekkel utazik Moszkvába Julija Timosenko ukrán kormányfő a kétoldalú tárgyalásokra.
"Kompromisszumot kell kötni a jó orosz-ukrán kapcsolatok megőrzése érdekében" - mondta Timosenko. Nyilvánvalóan Viktor Juscsenko elnökre célozva kijelentette: nem fogja megengedni senkinek, hogy párhuzamosan irányítsa a tárgyalási folyamatot és/vagy a Naftogazt a tárgyalások megszakítása érdekében. "Két dologra van szükségem: hogy ne tegyenek keresztbe, és hogy ne szúrjanak hátba" - mondta a kormányfő. (MTI)
Elmaradt a találkozó Viktor Juscsenko ukrán elnök és a lengyel külügyminiszter között a pénteken Kijevbe összehívott kelet-európai csúcs keretében, ahol az energiabiztonság kérdéseiről volt szó. Az ITAR-TASZSZ lengyel médiajelentésekre hivatkozva azt közölte, hogy Radoslaw Sikorski nem ment el a tervezett megbeszélésre. Az okot nem tudni.
Még reggel bejelentették, hogy a lengyel államfő nem utazik Kijevbe annak ellenére, hogy meghívást kapott. Lech Kaczynski a távolmaradását azzal indokolta, hogy a bolgár és a román elnök sem utazott az ukrán fővárosba, valamint azzal, hogy úgyis Kijevben van a külügyminiszter. (MTI)
56-58 millió köbméter gáz kell szombatra Magyarországnak. Ebből 53 milliót ki lehet venni a tározókból, honi termelésből van még 9 millió, és importálunk Ausztriából 4 milliót.
Pénteken 57 millió köbmétert fogyasztott az ország és exportra is jutott, Szerbiába és Bosznia-Hercegovinába adtak el magyarországi cégek gázt.
Megérkezett Moszkvába Julija Tyimosenko, de az ukrán és az orosz miniszterelnök találkozóját egy órával elhalasztották - közölte egy orosz kormányzati illetékes.
Eközben Ukrajna ismét elutasította, hogy megkezdje az orosz földgáz tranzitját Európa felé. Oroszország szombaton hajnalban jelezte, hogy magyar idő szerint reggel 8 órakor 99,2 millió köbméter földgázt juttatna a tranzitvezetékbe a Szudzsa állomáson keresztül. A Gazprom közleménye szerint azonban elutasító választ kaptak az ukrán féltől. A Gazprom által jelzett gázmennyiségből 13,9 millió köbmétert Moldovának, 63,1 millió köbmétert a balkáni fogyasztóknak és 22,2 millió köbmétert Szlovákiának szánt az orosz cég.
Hamarosan felújul az orosz földgázszállítás Európába Ukrajnán keresztül - közölte Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ukrán kollégájával szombat éjszaka Moszkvában folytatott megbeszélése után. A két miniszterelnök a 2009-re szóló kétoldalú gázszállítási szerződésről tárgyalt.
Julia Timosenko ukrán kormányfő elmondta: Putyinnal együtt utasítást adtak a Gazprom orosz és a Naftogaz ukrán energetikai cégnek, hogy készítsék elő a megfelelő dokumentumokat a megbeszélésen elért megállapodások rögzítésére. Ezek aláírása után rögtön felújul a gázszállítás.
Hétfőn várhatóan felújulnak az orosz gázszállítások Európának, miután vasárnapra virradó éjszaka Vlagyimir Putyin és Julija Timosenko orosz és ukrán államfő tíz órás tárgyalás után megállapodásra jutott az Ukrajna gázellátását 2009-re biztosító kétoldalú szerződés feltételeiről - jelentette be Moszkvában késő éjszaka a két kormányfő.
Putyin ugyan csak annyit mondott, hogy a gázszállítások hamarosan felújulnak, de elhangzott a hétfői időpont is. A hétfőre szóló ígéret reális lehet, mivel a szerződés korábbi információk szerint már hosszabb ideje teljes egészében készen áll, csupán az árakat kell beírni. Mindazonáltal részletek kidolgozásával az orosz Gazpromot és a Naftogaz ukrán importőrt bízták meg a kormányfők.