Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, ebben az esetben Oroszország is piaci díjat fizet majd a tranzitért - jelentette ki csütörtökön este Vlagyimir Putyin orosz kormányfő.
Putyin a gáz piaci árát ezer köbméterenként 470 dollárban jelölte meg, a tranzitdíjat ezer köbméter/száz kilométerenként 3-4 dollárban.
Alig hangzott el az az orosz javaslat, hogy január 17-én Moszkvában üljenek össze az orosz gázt felhasználó államok vezetői, az ukrán államfő közölte, hogy Moszkvát nem találja megfelelő helyszínnek. Viktor Juscsenko azt mondta, jó ötletnek tartja, hogy Ukrajna, Oroszország, valamint az EU gázimportáló országainak állam- és kormányfői találkozzanak, de a javasolt helyszín, Moszkva, nem elfogadható. Az ukrán államfő szerint, mivel Oroszország a gázkonfliktus részese, ezért ott a megbeszélést nem lehet megtartani. Juscsenko Brüsszelt vagy Prágát ajánlja, amely az EU soros elnöki tisztét tölti be. (MTI)
Magyarország mindenképpen képviselteti magát a Dmitrij Medvegyev orosz államfő által kezdeményezett gázcsúcson. Az MTI Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök környezetéből értesült szerda este arról, hogy a kormány határozottan részt akar venni az orosz elnök kezdeményezte találákozón, amelyre az orosz gázt felhasználó államok vezetőit hívták meg, január 17-ére, Moszkvába. A magyar kormány már felvette a kapcsolatot az érintett országok vezetőivel. Enél több részlet azonban nem ismert, mert Viktor Juscsenko ukrán elnök már bejelentette, nem tartja megfelelőnek a moszkvai helyszínt. (MTI)
Nem földgázt, hanem villanyáramot ajánlott fel Gyurcsány Ferenc Szlovákiának, hogy kisegítse azt jelenlegi energetikai problémáiban - jelentette ki a szlovák kormányfő szerdán késő este Pozsonyban sajtóértekezleten.
"Nem tudom, hogy ki okozta ezt, de nem igaz, hogy Gyurcsány úr gázt ajánlott volna fel a Szlovák Köztársaságnak. Gyurcsány úr beszélt velem, és az áramról, nem pedig gázról beszéltünk" - válaszolta Robert Fico egy újságírói kérdésre, amikor tájékoztatást adott szerdai kijevi és moszkvai tárgyalásai eredményéről. A szlovák hírközlő szervek az M1 televízióban szerda reggel elhangzott miniszterelnöki interjúra hivatkozva közölték, hogy Gyurcsány földgázt és áramot ajánlott fel Szlovákiának, hogy kisegítse a bajban. (MTI)
A gázhiány miatt az egyik legnagyobb bajban lévő Bulgária arra kérte a szomszédos Görögországot és Törökországot, hogy segítsék ki.
Petar Dimitrov bolgár gazdasági miniszter azt mondta, hogy csütörtökön kereste meg ezzel a kéréssel görög és török kollégáját. Görögország máris jelezte, hogy hajlandó segíteni.
A bolgár gázfogyasztás 96 százalékát fedezik az orosz szállítások, amelyek január 6-án leálltak.
Szerdán a bolgár kormányfő azt mondta, hogy a gázstop miatti eddig veszteségek meghaladják az 50 millió eurót.
(MTI)
Ukrajna kész ingyen átengedni területén az Európának szánt orosz földgázt a tranzitról szóló megállapodás létrejöttéig. Ennek az a feltétele, hogy Oroszország napi 330 millió köbméter földgázt tápláljon a tranzitvezetékbe.
Egyebek között ezt mondta Viktor Juscsenko ukrán államfő, amikor csütörtökön Londonban tárgyalt Gordon Brown brit miniszterelnökkel.
Az ukrán elnök sajtótitkára közölte, hogy Juscsenko a javaslatot ismertette Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel is, amivel telefonon beszélt londoni útja előtt.