További Magyar cikkek
Mégsem arról döntöttek
A cikk megjelenése után, július 2-án délután a Közbeszerzési Döntőbizottság cáfolta, hogy szabályosnak minősítette volna a tendert. A
A Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) érdemben nem vizsgálhatta a Magyar Posta Zrt. jogorvoslati kérelmét - amelyben a Cronopont Kft. szerződés szegésének kimondását indítványozta - a postai kerékpárbeszerzési ügyben, mivel a kérelem mintegy két hónappal elkésett, közölte a bizottság szerdán. "A Döntőbizottság hangsúlyozza, hogy téves az a sajtóban megjelent közlés, mely szerint a Döntőbizottság érvényesnek fogadta volna el a Magyar Posta Zrt. és a Cronopont által megkötött szerződést" - áll a KDb közleményében. A Magyar Posta szóvivője közölte kedden: a Közbeszerzési Döntőbizottság hétfői döntésében megállapította, hogy a Magyar Posta és a Cronopont Kft. között megkötött szerződés érvényes. A testülethez beadott keresetében a posta szerződésszegésnek minősítette, hogy a kerékpárszállításra szóló megrendelést elnyerő Cronopont Kft. a pályázatában foglaltakhoz képest megváltoztatta a kerékpárok gyártásának helyszínét. A KDb megállapítása szerint azonban a posta nem a beadványa szerinti időpontban - május 12-én - szerzett tudomást a gyártás tervezett helyének megváltoztatásáról, hanem korábban, még márciusban, így május 14-én a kereset beadásának idején már letelt a törvényben megszabott 15 napos határidő, amely a "szerződésszegés tudomásra jutásának" időpontjától rendelkezésre áll az eljárás kezdeményezésére. (MTI)
A Posta biciklivásárlási szerződése érvényes, mivel kerékpár-összeszerelés azonos a gyártással – idézi a döntőbizottság határozatát a Népszabadság. Ez a KdB-határozat meglehetősen ellentmondásos helyzetet eredményezett, hiszen a Posta annak ellenére megveheti az egymilliárdos tenderen nyertes győri Cronopont által leszállítani tervezett szlovén kerékpárokat, hogy korábban saját belső vizsgálata szabálytalannak minősítette a közbeszerzési eljárást, és amiatt elbocsátotta Gergely Lászlót.
Gergely László ügyvédje az Indexnek azt nyilatkozta: a Posta döntése miatt ügyfele "megtette a kellő jogi lépéseket". Gergely munkaügyi bírósághoz fordult az elbocsátása miatt, de úgy tudjuk, az sem kizárt, hogy volt munkáltatója ellen kártérítési pert kezdeményezzen azért, mert a közbeszerzési törvény megsértésével vádolták egy, a KdB által jogszerűnek mondott tender kapcsán.
A biciklitendernek a KdB döntése ellenére is lesz utóélete. A Posta – amely a Népszabadság szerint felszólította a kerékpártenderben vállalt kötelezettségei szerződésszerű teljesítésére a Cronopontot – ugyanis feljelentést tesz a közbeszerzési szabályok megsértése miatt ismeretlen tettes ellen. Emellett munkaügyi eljárást indítottak a kerékpártendert kísérő szabálytalanságok miatt a társaság közbeszerzési bizottságának több tagja ellen (ennek a bizottságnak volt elnöke, állítása szerint érdemi döntési jogosítvány nélkül, Gergely László).
A Posta emellett döntött a Posta beszerzési és eszközgazdálkodási rendszerének átalakításának szigorításáról. A jövőben a biciklitenderhez hasonló nagyságrendű, egymilliárd forint feletti vásárlásokról kizárólag a posta igazgatósága határozhat majd.
A KdB döntését a Magyar Posta egyébként úgy értelmezi, hogy a Cronopontnak a szlovén kerékpárokat kell leszállítania, vagyis a gyártást és összeszerelést nem telepítheti át Magyarországra a győri cég. Tóth László ügyvezető a Népszabadságnak csak annyit mondott, hogy a cég készen áll a Postával kötött szerződés teljesítésére; arról nem beszélt, hogy a kerékpárokat hol szerelik majd össze.