Enron, WorldCom, Merck
A télen az Enron-botrány váltott ki hatalmas felháborodást az Egyesült Államokban. Az energetikai óriásvállalat úgy jutott csődbe, hogy sokáig nem tüntette fel pénzügyi mérlegében az "offshore" kihelyezések veszteségeit. Az Enron könyvvizsgálója, az Arthur Andersen az Enron-csőd nyomán maga is válságos helyzetbe került.
A közelmúltban a WorldComnál, a második legnagyobb amerikai távolsági telefonszolgáltatónál derült ki, hogy milliárdos mértékben hamisították a vállalati pénzügyi kimutatásokat, eltussolva egyes tényleges költségeket. A Merck vegyipari óriásról pedig éppen hétfőn írta meg a Wall Street Journal, hogy 12,4 milliárd dollárnyi, soha be nem folyt bevételt könyvelt el valós forgalomként az elmúlt három évben.
Az elnök bekeményít
Bush elnök a jelek szerint elérkezettnek látta az időt, hogy a végrehajtó hatalom irányítójaként megszólaljon, és bizonyos lépéseket - adott esetben büntetőjogi szigorításokat is - kezdeményezzen az üzleti élet tisztaságának garantálása érdekében.
Sajtóértekezletén az amerikai elnök hangsúlyozta, ő maga a szabad vállalkozás híve, de a szabad vállalkozás rendszeréhez a fogyasztóknak és a befektetőknek bízniuk kell a piaci szereplőkben. A nagyvállalati vezetői pozíció felelősséggel is jár, és erről a felelősségről néhányan megfeledkeztek, így az említett szükséges bizalom megrendült - állapította meg az elnök.