További Világ cikkek
A keddi eladási hullám után a befektetők szerdán feszülten figyelték a világ tőzsdéit. A kereskedést nagyban befolyásolta az ázsiai piacok teljesítménye, illetve a szerdán napvilágot látott amerikai makrogazdasági adatok. A hírek vegyesek, a tőzsdék bizonytalankodnak, a kereskedők korrekciót várnak.
Jó és rossz hírek
Az amerikai ingatlanpiac egyik legfontosabb indikátora januárban 16,6 százalékkal esett vissza. Ez 13 éve a legnagyobb mértékű csökkenés, és jól mutatja, a tavaly év végi erősödés átmeneti volt, az ingatlanpiaci korrekció nem ért véget. Az év első hónapjában évesített szinten 937 ezer darab újlakás kelt el a decemberi 1,123 millió után – írja a Portfolio.
A második egymást követő hónapban is a bővülés és a zsugorodás határvonalát képező 50 pont alatt tartózkodott a chicagói körzet feldolgozóipari beszerzési menedzser-indexe februárban, mely (a philadelphiai indexszel együtt) az egész ország feldolgozóipari aktivitása szempontjából jó előrejelzőnek számít. A januári 48,8 pontról 47,9 pontra süllyedt a chicagói mutató, szemben az elemzői konszenzus 50 pontos értékével.
A negyedik negyedéves amerikai GDP-adat csak kicsivel maradt el az elemzői várakozásoktól. A felülvizsgálat adatok szerint az év utolsó három hónapjában 2,2 százalékos évesített ütemben fejlődött a gazdaság. Az elemzők a legfrissebb felmérés szerint 2,4 százalékos ütemet vártak az első becslés 3,5 százalékos tempója után.
Ben Bernanke, a Federal Reserve elnöke a Kongresszus Költségvetési bizottsága előtt kijelentette, az amerikai gazdaságba vetett bizalma nem rendült meg a legfrissebb GDP adatok megjelenésével, sem a részvénypiac keddi mélyrepülésével. Szavai ráerősítettek a tőzsdeindexek pozitív korrekciójára.
Ingadozó piacok
Az amerikai részvénypiacok pozitív irányú nyitását követően hirtelen mínuszba csúsztak az indexek, és az ingatlanpiaci és a feldolgozóipari adatok után bizonytalan, merre mozdulnak a mutatók. A rossz hírek ellenére nyitás után egy órával a Dow Jones és az S&P egy százalékos pluszban volt, a Nasdaq is majdnem egy százalékot emelkedett. A nap végére az indexek pozitív tartományban zártak. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 0,34 százalék (8,27 pont) emelkedéssel 2416,13 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 12 268,63 ponton zárt 0,43 százalék (52,39 pont) erősödéssel.
Szerdán az ázsiai piacokon – az eladási hullámot elindító kínai tőzsde kivételével – folytatódott a tőzsdekrach. A japán Nikkei225 index 700 pontos mínuszban is volt, záráskor ez 515 pontra, 2,8 százalékos csökkenésre enyhült. De esett a Hong Kong-i index, a szöuli és a szingapúri tőzsde is.
Európa is mínuszban nyitott, és a nap folyamán nem is változott a hangulat. A párizsi CAC40 index 1,37 százalékos mínuszban volt nem sokkal nyitás után, a német DAX tőzsdeindex -1,57 százalékon állt. Londonban az FTSE szintén 1,5 százalékos meghaladó esésben kezdte a napot. Délelőtt az FTSE és a CAC40 1 százalék körüli, míg a DAX 1,1 százalékos mínuszban volt. Zárás előtt nem sokkal változott a helyzet, nagyjából ugyanekkora mínuszban voltak az európai indexek.
A régiós indexek közül a cseh PX 50 teljesített felül 0,5 százalékos csökkenéssel, míg az orosz RTS 2,4, a lengyel WIG 20 2,5 százalékot esett.