Botrány előtt a Fehér Ház?
További Külföld cikkek
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
- Az izraeli hadsereg megtalálta és kimentette két túsz holttestét a Gázai övezetből
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
Mindenkit félrevezetett
John Kerry demokrata képviselő, a 2004-es elnökválasztás egyik esélyes elnökjelöltje azzal vádolja Busht, hogy mindenkit félrevezetett, és ígéretet tett arra, hogy a kongresszus alaposan megvizsgálja a tömegpusztító fegyverek kérdését.
Mint ismeretes korábban több titkosszolgálati szakértő és volt tisztviselő is arról nyilatkozott, hogy a vezetés sokszor nem várta meg őket az információk bizonyításával, vagy egyszerűen tudtuk nélkül hozták nyilvánosságra azokat. A kormányzat szerint azonban a CIA nem kommunikálta megfelelően kételyeit.
Megkezdődtek a vizsgálatok
Az amerikai kongresszus mindkét házában megkezdődtek a vizsgálatok. Szerdán az amerikai képviselőház hírszerzési bizottsága megkezdte azokat a meghallgatásokat, amelyekkel tisztázni kívánják, milyen hírszerzési értesülésekre alapozta az iraki háború megindítását az amerikai kormány.
A vizsgálat első napján arra keresték a választ, milyen eszközökkel kutattákaz iraki fegyverarzenált, és hogyan juottak arra a megállapításra, hogy Irak tömegpusztító fegyverrel rendelkezik.
A bizottság a CIA azon kulcsfontosságú megállapítását vizsgálta, amelyek szerint Irak egy évtized alatt akár atomfegyvert fehjleszthet ki, biológiai és vegyi fegyverrel már rendelkezik valamint rakétáinak hatótávolsága jóval nagyobb a megengedettnél.
Nem engedem ki Busht a slamasztikából
Bár még hivatalosan nem kezdődött meg az amerikai elnökválasztási kampány, a demokrata ellenzék nem hagy ki egyetlen lehetőséget sem, hogy kritizálhassa a Bush-adminisztrációt, legyen az a sokáig szentnek és sérthetetlennek tartott kül- és biztonságpolitika.
"Nem engedem, hogy [Bush] a kimásszon a slamasztikából a kampányidőszak végéig; különös tekintettel Amerika és az ő hitelességének kérdésére. - nyilatkozta Kerry - Ha hazudott, úgy nekem is hazudott."
Nem vizsgálat, hozzáértők kellenek
Meg fogják találni a tömegpusztító fegyvereket, hangsúlyozta ugyanakkor Douglas Feith, republikánus képviselő a BBC-nek, és hozzátette, az, hogy nincsenek meg a bizonyítékok, még nem jelenti azt, hogy a háború elhibázott lett volna.
Feith úgy fogalmazott, hogy a vezetés azon van, hogy kiderítse, mi folyik az országban, különös tekintettel a tömegpusztító fegyverek ügyére.
Bush bosszús
Bush elnök eközben a háborúban legelkötelezettebb szövetségesének számító Tony Blair brit miniszterelnöknek próbál támogatást nyújtani, aki hatéves hivatali idejének legsúlyosabb botrányát éli meg. "A Blairt ért vádaknak nincs alapjuk" - jelentette ki Bush. A BBC tudósítója szerint ugyanakkor az elnök nem tűnt magabiztosnak, inkább gondterheltnek és bosszúsnak.