Az amerikai elnök hivatala az ott nyüzsgő újságírónak megerősítette azt, amit Nikita ukrán forrásból már megírt: Janukovics Harkovba ment, hogy ott szedje össze magát. Egyébként Ukrajna második legnagyobb városa az orosz határ mellett fekszik, ennek megfelelően az elnökhöz alapvetően hű – de csak alapvetően, mert ma ott is vagy húszezren tüntettek ellene.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
A lehetséges szankciók bevezetéséről fognak tárgyalni az EU-s külügyminiszterek csütörtökön Brüsszelben - írja a Russia Times.
Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, a szankciókat a vérontás felelősei ellen vezetnék be, értesült az MTI.
Mindeközben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is kiadott egy nyilatkozatot a keddi ukrán eseményekkel kapcsolatban. "Megdöbbenve és teljes sokkban figyeltük az elmúlt 24 óra fejleményeit. Ami Ukrajnában történtek kedden, az semmilyen körülmények között nem legitim. A legmélyebb részvétünket fejezzük ki az áldozatok családjának" - mondta.
Hiába Oroszország a szocsi olimpia házigazdája, keddtől a teljes orosz internet figyelme Kijev felé fordult. Az alábbi grafikon azt mutatja, hogy a "Majdan" és "Kijev" szavakat tartalmazó üzenetek (február 18-án 161 ezer) lenyomták a "Szocsi" és "Olimpia" szavakat (109 ezer) Twitteren. A tendencia az angol nyelvű interneten is ugyanaz, itt is nemsokára átfordul az érdeklődés a sportról a politikára (182 ezer és 221 ezer). ( via Global Voices Online)
Viktor Janukovics elnök február 20-át, csütörtököt a tömegtüntetések áldozatainak emlékére nemzeti gyásznappá nyilvánította. (Interfax)
Donald Tusk lengyel miniszterelnök szankciókat javasol majd Ukrajna ellen, ehhez pedig napközben tárgyal majd a legfontosabb uniós tagállamok és intézmények vezetőivel. Szanckiókat sürgetett François Hollande francia elnök is.
Tűz mellett melegedő rohamrendőrök, törmelékhegyek és lángoló barikádok - így fest Kijev belvárosa a csata utáni reggelen:
Rendőrök állították meg a BBC tudósítóinak autóját, átvizsgálták a csomagtartót, aztán továbbmehettek. Közben az Átlátszó Oktatáson látható, hogyan kell elképzelni Kijev körbezárását: a be- és kivezető utaknál homokból építettek akadályokat, ellenőrzik az autókat.
A 2015-ben lejáró ukrán eurós államkötvények hozama 15 % felett, gyakorlatilag államcsődöt áraznak a piaci szereplők...
Ötszáz ejtőernyőst küldött teljes harci felszerelésben Kijevbe az ukrán hadügyminiszter, Pavel Lebegyev - írja az LB.ua és a BBC. Lebegyev szerint a katonákra azért van szükség, hogy megerősítsék a fegyverraktárak és egyéb katonai bázisok védelmét.
Az LB.ua azt is megkérdezte Lebegyevtől, hogy a katonák lőni fognak-e a lakosságra. A hadügyminiszter erre röviden csak annyit mondott: "Olvassák el az ukrán alkotmányt és a törvényeket".
Ha Magyarországról netezik valaki, a Beregszászból szerkesztett karpatinfo.net oldalán az ukrán forradalom híreit böngészve Szabó Szabolcs, a baloldali Összefogás csepeli jelöltjének bannerhirdetésébe fut bele.
Nem szabad hagyni, hogy Ukrajnában megismétlődjön „a jugoszláv forgatókönyv", mondta ki az orosz parlament. Szerintük a Nyugat felbujtására alakult ki a mostani helyzet Ukrajnában. Oroszország ugyanakkor tartja magát ahhoz, hogy nem avatkozik be Ukrajnában, írja a Reuters Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtófőnökére hivatkozva. (KyivPost)
Másfél nap alatt hatvan tüntetőt vettek őrizetbe a hatóságok, állítják ellenzéki aktivisták.
Rohamrendőrök és a biztonsági erők emberei zárják el az Európa térre vezető utcát az egyik oldalon, tüntetők gyülekeznek a másikon.
Bajnai Gordon az ukrán balhé kitörése és a paksi bővítés bejelentése óta arról beszél, az április 6-i választáson a magyarok azt döntik majd el, Ausztria vagy Ukrajna irányába akarják-e lökni az országot. Most, hogy a kijevi helyzet egyre súlyosabb, várhatóan tovább fogják ezt sulykolni.
Az Együtt-PM-es Karácsony Gergely pár perce írta Facebookra:
Ukrajnában emberek halnak meg azért, hogy a hazájuk az orosz függés helyett Európához tartozzon. Mi, magyarok sokszor lesajnálóan beszéltünk az ukránokról, most mégis ők mutatnak nekünk példát európaiságból. Mert nekünk is meg kell vívnunk a magunk harcát, de szerencsére sokkal, de sokkal könnyebb a dolgunk: egyszerűen jó helyre kell húzni az ikszet április hatodikán.
Elítélte a testvérgyilkos erőszakot és megbékélésre szólította fel a szembenálló feleket az ukrajnai ortodox egyház és a görög katolikus egyház. Filaret kijevi pátriárka közleményében azt szorgalmazta, hogy Janukovics és az ellenzék térjen vissza a tárgyalóasztalhoz és törekedjen a megegyezésre, de elsősorban az elnököt okolja a kialakult helyzetért. Szvjatoszláv Sevcsuk nagyérsek, az ukrán görög katolikus egyház vezetője szintén a kijevi vezetést tette felelőssé a történtekért. A görög katolikus egyházfő korábban elrendelte az összes templomi harang megszólaltatását. (MTI)
Nézze az Russia Times live feedjét a Majdan térről: http://rt.com/on-air/ukraine-central-kiev-protest/
Tisztázzuk: végső soron Janukovics elnököt terheli a felelősség a halálesetekért és az erőszakért. Vér tapad a kezéhez
– írta Carl Bildt svéd külügyminiszter a Twitteren.
Egy ukrán egyetemi tanár töltötte fel ezt a fotót Instagramra. A diákjai a zárt kapukon át adják be neki a beadandókat, aztán mennek tüntetni. A kép nem Kijevben, hanem Csernivstiben készült
„Ez nem a demokrácia megnyilvánulása, hanem puccskísérlet" – mondta Szerhij Arbuzov kijelölt kormányfő a kormány ülését megnyitva. Szerinte a tüntetők szégyent hoznak az országra, az erőszakért pedig "radikális erőket" okolt. (KyivPost)
A rúdugróbajnok Szerhij Bubka, az ukrán olimpiai bizottság elnöke is az erőszak beszüntetésére szólított fel. (BBC)
Tüntetők megkezdték lezárni a Lengyelország felé tartó határátkelőket, állítja az ukrán határőrség. (Interfax)
A tüntetők hadikórházzá alakították a Majdantól néhány utcányira található Szent Mihály-székesegyházat. A képen önkéntesek látják el az esti sebesülteket a templom falai között.
A Kijevben kitört erőszak azonnali megszüntetésére szólít fel az MSZP, az Együtt, a DK, a PM és az MLP. Békés eszközöket, párbeszédet szorgalmaznak.
A felhasználási feltételek megsértése miatt nem elérhető jelenleg az euromaidanpr.wordpress.com oldal, a Majdani tüntetők angol nyelvű blogja. Ezt a Twitteren az egyik szerkesztő csak így kommentálta "Kösz, diktatórikus rezsim!".
Szerdán sem jár a kijevi metró, jelentették be a hatóságok. Bombariadó miatt a fővárosba tartó vonatok is állnak. (KyivPost)
Nem esett nagyot a hrivnya (az ukrán valuta) a dollárhpz képest a keddi harcok hatására - írja az ukrán Kommerszant. A dollár árfolyama mindössze 5 kopejkát emelkedett, pedig bankárok arra figyelmeztettek, hogy a kedd egy kritikus nap lesz a devizapiacon.
Egy helyi újságíró szerint Kijevben jelenleg még a közlekedésirányító rendőrök is gépfegyverekkel vannak felszerelve. AKS-U típusú fegyverek vannak náluk, ami az AK47 egy rövidített változata.
A Krími Autonóm Köztársaság házelnöke szerint addig nem lehet semmilyen megállapodás vagy választás, amíg „a nyugati országok pénzéből felfegyverzett emberek el nem hagyják az országot, és le nem fegyverzik őket". (BBC)
A képen az látható, hogy a tér elejében állnak a barikádok, balra pedig a Szakszervezetek Háza füstöl még mindig.
Azonnali beavatkozásra és az erőszak megállítására szólította fel a demokratikus országok vezetőit Vitalij Klicsko, az ellenzéki UDAR párt vezetője. Klicsko szerint a nemzetközi nyomásgyakorlás minden eszközét be kellene vetnie a nyugati országoknak.
"A hatóságok háborút indítottak a saját népük ellen Janukovics véreskezű elnök lett" - mondta Klicsko.
A BBC helyi tudósítója, Daniel Sandford szerint a hajnali újabb összecsapások után viszonylagos nyugalom uralkodik most a Majdanon, ami fölött fekete füst száll. A Twitteren mások is azt írják, hogy Kijev egy halott városra emlékeztet ezekben a pillanatokban.