Az amerikai elnök hivatala az ott nyüzsgő újságírónak megerősítette azt, amit Nikita ukrán forrásból már megírt: Janukovics Harkovba ment, hogy ott szedje össze magát. Egyébként Ukrajna második legnagyobb városa az orosz határ mellett fekszik, ennek megfelelően az elnökhöz alapvetően hű – de csak alapvetően, mert ma ott is vagy húszezren tüntettek ellene.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Timosenko a reptérről először a Grusevszkij utcába megy a tér közelében, ahol virágokat helyez el az áldozatok emlékére. Onnan megy majd át a Majdanra. (BBC)
A képen több ukrán ellenzéki politikus is feltűnik, Timosenko már a Majdanra tart.
тиимошенко pic.twitter.com/KwetggptKY
— Katya Gorchinskaya (@kgorchinskaya) 2014. február 22.
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség forrásai szerint Timosenko gépe ezekben a percekben szállt le a kijevi Zsuljani repülőtéren. Timosenko rögtön a Majdanra utazik, ahol feltételezhetően beszédet mond majd.
A rendőrségi épületek szerdai ostromakor zsákmányolt lőfegyverek beszolgáltatására szólította fel Lvov lakosságát a város alpolgármestere, Olekszandr Rugyak, aki mindenkit biztosított, hogy nem vonják felelősségre, ha önként visszaadja a nála lévő fegyvert. (MTI)
Körbekérdeztem a parlamentnél és a Majdanon, hogy milyen érzés elérni, amiért küzdöttek. És mennyire örülnek Timosenko visszatérésének. Mindenki visszafogottan nyilatkozott: örülnek, de ezt az érzést befelhőzi, hogy sokan az életükkel fizettek a sikerért. Janukovics távozása amúgy is csak az első lépés, mondták kérdésemre többen. A lényeg, hogy az új kormány képes lesz-e tenni például a korrupció ellen.
Nem hallani eksztatikus hangokat Timosenko említésekor sem. A börtönéből most a Majdan színpadára tartó politikus nem a jövőt képviseli, hanem azt a múltat, amin Janukovics eltávolításával túl akarnak lépni. Az emberek nem hiszik, hogy Timosenko az ő érdekeiket képviselné, ha hatalomra kerülne. „Ő is csak az oligarchák érdekei szerint politizálna" – mondta az úr, akivel teáért álltam sorba az egyik ételosztó állomáson.
Az ukrán és orosz sajtóban egymásnak ellentétes információk jelennek meg, hogy hol lehet Janukovics. Az elnöki hivatal honlapja szerint dél-kelet Ukrajnát fogja beutazni. A TCN ukrán tévé szerint Janukovics elrepült Oroszországba. Annyi tény, hogy a flightradar24.com szerint kettő Embraer EMB-500 Phenom 100 típusú magángép repül Odesszából Oroszország felé.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte Timosenko szabadonengedését. (BBC)
Továbbiakban az ország dél-keleti részét fogom beutazni, mert az kevésbé veszélyes része az országnak
– ezt áll az elnöki hivatal honlapján. Tény, hogy dél-kelet Ukrajnában a legerősebb Janukovics és a Régiók Pártja.
A mai Majdan nem az, ami tegnap volt...Valami szorongó érzés kerített hatalmába, ahogy újra bejártam a dicső napok helyszínét. Bár tűzijáték durranásaira sétáltam be, a tömeg ujjongott a színpad előtt, valami mégis eltűnt tegnaphoz képest.A joviális hangulatban nézelődő tüntetők helyett valójában nemigen láttam olyat, aki ne tartotta volna kezében fegyverét/pajzsát.
A Majdan is kicsit változott. A téren sátrak nőttek ki a földből, és zsákmányolt katonai teherautók jelentek meg, amelyeket büszkén őriztek az aktivisták. Itt láttam az egyik legmeghatóbb jelenetet: egy turistákkal fényképezkedő autó-őr, aki büszkén mutogatta pisztolyát, sőt, egy-egy fotó kedvéért még a fotóalanyok kezébe is adta, egyszer csak - amikor, bevallom, rám került volna a sor - egy váratlanul felbukkanó fiatalember nyakába borult. Olyan erővel szorította, olyan elementáris öröm szakadt fel, hogy zavarban voltam, amiért végignézem e jelenetet. Hirtelen újabb tüntetők bukkantak fel, és ők is keblükre ölelték a frissen érkezettet. Amikor hazaértem és ránéztem a friss hírekre, tudtam meg, hogy most engedték szabadon, akiket tüntetésért tartóztattak le...
– jelentkezett újra Orsi Kijevből.
A harkovi börtönkórház elhagyása után készült képekből összeállított galériánk itt található.
Sok év után most fogom látni először a eget és napot, és a mai nappal Ukrajna is megláthatja az eget és a napot, mivel ma megdőlt a diktatúra. Ez nem a politikusoknak és nem is a diplomatáknak köszönhető, hanem az embereknek.
ezt mondta Julija Timosenko, amikor kitolták a börötnkórházból.
Az Interfax szerint az új házelnök arról beszélt, hogy Janukovics megpróbált egy Oroszországba tartó gépre szállni, de ezt nem hagyták, és most Donyecknél van. Ugyanakkor nem tudni arról biztosat, hol lehet most Janukovics.
Klicsko azt mondta, hogy minden gyilkost elszámoltatnak a bíróságon, de arra kérte a tüntetőket, hogy ne kezdjenek bosszúállásba, írja az Euromaidan. Ez megint fütyülést vont maga után.
Tyahnibok azt mondta, hogy a parlament vasárnap szavaz majd az új miniszterelnökről. (KyivPost)
23 másodpercnyi történelem sok pittyegéssel és tapssal.
Az Itar-taszsz és az Interfax orosz hírügynökségek szerint a harkovi repülőtéren az újságíróknak Timosenko bejelentette, hogy indulni fog a következő ukrán elnökválasztáson. A választásokat előreláthatólag május 25-én tartják meg.
Yulia Timoshenko has left the prison dep. of Kharkiv hospital in a cavalcade, no statements #euromaidan pic.twitter.com/gIwC8BH0VC
— Jüri Maloverjan (@MaloverjanBBC) 2014. február 22.
Mihail Dobkin Harkov megye kormányzója és Gennadij Kernesz Harkov város polgármestere Oroszországba menekült, írja az Interfaksz. Az ellenzék szerint Harkov vezetőinek a legnagyobb a felelőssége az eddigi vérengzésekben, mivel a város Janukovics legnagyobb hátországa.
Új, budapesti központú think tank indul útjára Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter támogatásával. A Danube Institute célja, hogy független központként szolgáljon a közép-európai közpolitikai témákról folytatott intellektuális viták számára. A lengyel külügyminiszter EU-missziót vezetett szerdán Kijevbe abból a célból, hogy utat találjon a jelenlegi erőszakos cselekmények megállításához. A hétfői rendezvényen valószínűleg az ukrán helyzettel kapcsolatos kérdésekre is fog tudni válaszolni. (Mandiner)
Díszsorfalat állnak a Majdan tüntetőiből parlamenti őrséggé alakult védők, hősökként üdvözlik a képivselőket. Most valóban vidám a hangulat Nekem is a sorfal között kellett a fényképezőgéppel a kezemben végigmennem, így nekem is kijutott a mologyecezésből, engem is agyondicsértek, és megköszönték, hogy itt vagyok, de szerényen hárítottam. Az ülést holnap folytatják, bár nem tudni, hogy mivel. A téren úgy vélik, eddig volt meg a forgatókönyv.
Őszintén szólva kicsit aggódom. Na jó, nem is kicsit.
Timosenko kerekesszékben hagyta el a Harkovi börtönkórházat a BBC szerint, az autóból integetett a kórház előtt várakozó támogatóinak.
A parlament Valentin Nalivajcsenkót, az Ütés (UDAR) párt képviselőjét bízta meg az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) vezetésével. (MTI)
Nem ismeri el a bizalmatlansági indítványt Viktor Janukovics – közölte az Uniannal az államfő tanácsadója. Anna German szerint Janukovics továbbra si a posztján marad és él hatáskörével.
A magát nyíltan nacionalistáknak valló Szvoboda párt képviselőjét, Oleg Mahnickijt választották ideiglenes legfőbb ügyésznek.
Állítólag nemrég hagyta el a börtönkórházat Harkovban. Az ellenzéknek eddig nem volt egységes vezetője, ki tudja, ez változik-e. Nagyon sok múlik az első beszédén.
William Hague brit külügyminiszter arról ír Twitterén, német kollégájával, Steinmeierrel egyetértenek abban, hogy támogatniuk kell az új ukrán kormányt és a létfontosságú ukrán IMF-csomagot is nyélbe kell ütniük. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter pedig retweetelte! Ilyen a webkettes világpolitika.
Megválasztották 306 szavazattal az új ideiglenes belügyminisztert, Vologyimir Zamanát. Korábban ő volt a vezérkari főnök, egészen tegnapig, amikor a Nemzetbiztonsági Tanács helyettes vezetőjévé nevezte ki Janukovics. Csak kapkodja a fejét az újságíró, melyik nap éppen milyen tisztségben van!