Megint egy kis történelem. Bár az angol trón 1714 óta családon belül öröklődik, mégis többször változott az uralkodóház neve.
304 évvel ezelőtt, a Stuart-ház megszakadásával került a trónra az utolsó, nem a brit szigetekről származó uralkodó: I. György Hannoverben született, ennek megfelelően a királyi család a Hannover-ház nevet vitte tovább. A Hannover-ház alatt jött létre az Egyesült Királyság és szenvedte el az Egyesült Államok megalakulásával gyarmatai jelentős részének elvesztését. Hivatalosan egészen 1901-ig, Viktória királynő haláláig volt a korona birtokosa a Hannover-ház. Bár a trónt Viktória fia, VII. Eduárd örökölte, a ház nem Hannoverként, hanem az uralkodó apja révén a Szász-Coburg-Gothai néven ment tovább.
Így vette át V. György 1910-ben. Az első világháború miatt azonban kellemetlenné vált a német eredet a királyi ház elnevezésében, főként, hogy London első bombázását 1917-1918-ban épp Gotha nevű repülőgépekkel kezdte meg az V. György unokatestvére, II. Vilmos által vezetett Németország.
V. György így rendeletben lemondott minden, Németországhoz kötődő nemesi címéről, a ház nevét pedig a család kedvelt üdülőhelyként szolgáló kastélyáról Windsornak nevezte el, amely a királyi család címerébe is bekerült.
A korábbi logika szerint II. Erzsébet után Károly, vagy fiai trónra lépése esetén a háznak az apa, Fülöp herceg származása szerinti néven kellene továbbmennie. A királynő férje révén mégsem lesz Schleswig–Holstein–Sonderburg–Glücksburg-ház, erről ugyanis még II. Erzsébettel való házassága előtt lemondott – a II. világháború után hét évvel nem lett volna szerencsés a német gyökerek hangsúlyozása –, és felvette a Battenberg angolosított verzióját. Ám Mountbatten sem lesz a családból, mert koronázása után II. Erzsébet úgy rendelkezett, hogy utódai is a Windsor-ház tagjaiként lépnek majd trónra.
Biztos feltűnt, hogy Elton John nem ült be a zongora mögé és nem eresztette ki magát a templomi szertartás alatt. Pedig meg is írtuk, hogy ő lesz az esküvő egyik főfellépője. Most akkor hol itt az igazság?
A helyzet az, hogy a királyi családdal jó kapcsolatot ápoló zenész majd csak a lagzin fog fellépni. Azt meg már nem közvetítik. De talán David vagy Victoria Beckham Instagramján keresztül el lehet majd csípni egy-két pillanatot a buliból.
Volt egy pillanata Harry herceg és Meghan Markle esküvőjének, ami abban a pillanatban mémesedett is. A herceg volt barátnőjét sikerült egy jó pillanatban elkapni. A szöveg is megvan hozzá:
Arcod, amikor az exed megházasodik
When you watch your ex get married... 😳 #RoyalWedding #chelsydavy pic.twitter.com/9Z4S0w8NkX
— Amanda Guerra (@AmandaGuerraTX) 2018. május 19.
Eredetileg ő vezette volna az oltárhoz a lányát, nem pedig Károly herceg, de Thomas Markle szívinfarktusa miatt nem vehetett részt az esküvőn. A TMZ-nek azt mondta, hogy a lánya „gyönyörű volt, és nagyon boldognak látszott".
Mindenhol rengetegen várták őket az út mentén a Windsori kastély közelében.
Az ujjongó tömegnek, itt újra elolvashatja Sussex újdonsült hercegnőjéről, a királyi család legújabb tagjáról írt korábbi portrénkat.
Her Majesty the Queen looked radiant as ever today.#RoyalWedding #HarryAndMeghan pic.twitter.com/WPODUX48c0
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
** Just like a fairytale.#RoyalWedding #HarryAndMeghan pic.twitter.com/skhsj0X7Ve
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
Minden simán ment, nem volt botrány, az igenek ki lettek mondva, végül senki nem gondolta meg magát, Harry herceg és Meghan Markle hivatalosan is férj és feleség. Most pedig tesznek egy tiszteletkört a Windsori kastély körül, hogy a Szent György-kápolnába be nem jutott vendégek is alaposan megcsodálhassák az ifjú párt.
Miközben Károly herceg és Meghan Markle édesanyja is aláírta a jegyzőkönyvet, a BBC év fiatal zenésze díját 2016-ban elnyert 19 éves Sheku Kanneth-Mason játszott csellón.
** From winning @BBCYoungMus in 2016 to playing at the #RoyalWedding in 2018, cellist @ShekuKM performs for the guests.#HarryAndMeghan pic.twitter.com/TfxsivUbVx
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
Harry Sussex hercege, felesége pedig Sussex hercegnője. Utoljára Sussex hercegi címét egyébként III. György kilencedik gyereke használta, ő 1843-ban halt meg.
Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője hivatalosan is férjnek és feleségnek nyilvánította Harry-t és Meghant Markle-t.
Pillanatok kérdése és hivatalosan is férj és feleség lesz Harry herceg és Meghan Markle.
Diana hercegnő testvére után a chicagói Michael Bruce Curry püspök, az amerikai episzkopális egyház vezetője beszélt. Martin Luther Kingtől idézett, és a szeretet erejét hangsúlyozta.
** Just as long as you stand, stand by me.#RoyalWedding #HarryAndMeghan pic.twitter.com/n4YIWCOSRB
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
Az egyik kérdés, ami mindenkit izgat, hogy milyen ruha, milyen kiegészítő volt a menyasszonyon. Szerencsére a Kensington palota már el is árulta Meghan Markle esküvői szettjének titkait.
A ruha egy brit tervező, Clare Waight Keller által megálmodott darab, viszont ami igazán különlegessé teszi az egész megjelenést, az a fejdísz. Mint kiderült, nem egy sima, mezei gyémántokkal díszített tiart viselt Meghan, hanem egész pontosan azt a tiarát, ami 1932-ben készült Mária királyné számára.
A hónap elején a pecsétes áldását is megadta a frigyhez a 92 éves királynő, ami azért jelzi, hogy mennyit változott a Windsor-ház felfogása arról, kit választhat társául a királyi család tagja. Mostanra a demokratikusabb hozzáállás erősítheti az uralkodóház legitimációját, főleg, hogy a ház népszerűsége inkább a 66 éve uralkodó királynőhöz, mint magához a monarchia intézményéhez kötődik. Jól jöhet Meghan Markle feminista, aktív társadalmi szerepvállalása is.
Meghan néhány évtizede elég rossz esélyekkel indult volna, elvégre elvált, nem nemes. Hogy külföldi, az régen sem lett volna akadály, elvégre a királynő férje, Fülöp herceg is Görögországban született, a brit állampolgárságot csak 26 évesen kapta meg. Ráadásul jövendőbeli apósa, a trónörökös Károly jelenlegi felesége is elvált, sógora, Vilmos herceg felesége, Katalin sem nemesi származású.
Mindenki mosolyog.
Find someone who looks at you the way Harry looks at Meghan. #RoyalWedding #HarryAndMeghan pic.twitter.com/e17vcMvtyi
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
Miközben már tart a szertartás, még gyorsan tesztelheti tudását! A meghívottak listáját fejből tudja? Helyszín, időpontok megvannak? Ha igen, akkor itt és most jól letesztelheti magát!
* SO BEAUTIFUL!
— BBC (@BBC) 2018. május 19.
Meghan looking amazing in her Clare Waight Keller dress for @Givenchy. #RoyalWedding #HarryAndMeghan pic.twitter.com/2gdVzRpV7b
Mindenki megnyugodhat, itt a menyasszony. Most már biztos, hogy nem marad el a buli.
És akkor most jöhet az 1 órán át tartó ceremónia. Eddig minden simán ment, talán ott sem lesz semmi botrány.
Most, hogy II. Erzsébet is megérkezett, Liz Brewer, az etikett specialista foglalta össze, hogy mik azok a dolgok, amiket soha, de soha az életben nem szabad elkövetni, ha már meghívott vendégként vagyunk jelen egy királyi esküvőn.
1. Ne késsünk!
2-3. Ne nyújtsuk a kezünket kézfogásra a királynő felé, várjuk meg, hogy ő kezdeményezzen, de aztán semmi ölelkezés, puszilkodás vagy bármi ilyesmi!
(BBC)
Állva várták, utána a többiek is leültek, miközben a menyasszony lassan megérkezik.
És a ruha is azonos színű.
Úgy illene, hogy a menyasszony édesapja legyen a kísérő, de ez most nem fog megvalósulni. Semmi komolyabb dráma nincs a dolog hátterében, csak annyi, hogy Markle apjának egészségügyi állapota nem engedi meg, hogy ezt a megtisztelő feladatot elláthassa. Sőt, még az esküvőn se tud jelen lenni.
Thomas Markle a közelmúltban szívinfarktust kapott, és pont az esküvő előtti időszakban kellett egy orvosi beavatkozáson átesnie. Markle persze nem maradhatott kísérő nélkül. A menyasszony végül Károly herceget kérte fel, aki örült neki, hogy így köszöntheti a királyi család leendő tagját.
Ő fogja majd az oltárhoz kísérni a menyasszonyt. Előtte Meghan Markel édesanyja is bement a kápolnába.
Az uralkodók, hercegek neveit hagyományosan magyar megfelelőikkel írjuk le, II. Erzsébet, a trónörökös Károly herceg, a fia Vilmos herceg, felesége Katalin.
Erre itt van Harry, akit többnyire a magyar sajtó is így ír. Harry azonban nem önállósult név, egyszerűen a Henry beceneve, a herceg hivatalosan Henry, ám úgy alakult, hogy az ő esetében a Harry forma vált megszokottá – annyira, hogy a britek többsége is meglepődik azon, hogy Harry valójában Henry, azaz Henrik.
De Henrik herceg feleségének neve is kérdéseket vet fel az esküvő után. Meghan hercegnő? Valószínűleg nem, mert a színésznőt két keresztnévvel anyakönyvezték teljes neve Rachel Meghan Markle. Így valószínű, hogy Rachel, azaz Ráhel hercegnő lesz belőle.
A királyi család aztán megadja a módját a rongyrázásnak. A Busines Insider, a The Sun és az Independent is arról ír, hogy durván 30 millió fontba fog kerülni Harry herceg és Meghan Markle frigyre lépésének tisztességes és méltóságteljes megünneplése.
Ebből a közel 11 milliárd forintnak megfelelő összegből a királyi család kedvenc pezsgőjét, a 30 ezer forint/palack áron mért Bollingert fogják szervírozni a pincérek . Csak ez az egy tétel, a pezsgő fog 50 millió forintnak megfelelő fontba kerülni.
Az egész cehhet a Kensigton palota állja, kivéve egy tétel, a menyasszonyi ruhát, azt a menyasszony családjának kell intéznie. Így volt ez Katalin hercegné esetében is, aki nem keveset fizetett az Alexander McQueen ruhájáért.
+ 1 kis adalék
A fenti számok ismeretében mit gondol, Katalin hercegné és Vilmos herceg esküvője ennél drágább vagy olcsóbb volt?
A válasz:
.
.
.
.
.
olcsóbb.
A 2011-es esküvő 23,7 millió fontnál megállt, míg itt alsó hangon is 30 millióról van szó.
Katonai egyenruhában, bátyjával, leendő tanújával, Vilmos herceggel az oldalán sétált végig a Szent György-kápolnán.