Hétfőn véget ért a Vlagyimir Putyin által elrendelt országos fizetett járványügyi munkaszünet, de néhány orosz régióban meghosszabbították, máshol pedig érvényben maradnak azok a korlátozások, amelyeket ez idő alatt érvénybe léptettek.
A lépés hatására a múlt héten valamelyest csökkent a naponta regisztrált új fertőzöttek száma, de a fertőzés továbbra is gyorsan terjed.
Ezért sok helyen továbbra is védettségi igazolványt követelnek az emberektől.
Moszkvában például az összes szórakozóhelyre és sportlétesítménybe csak ezzel lehet belépni. Szentpétervárott még ennél is szigorúbbak, ott a bevásárlóközpontoknál és szálláshelyeknél is kérik a védettségit.
Néhány régióban pedig (Szmolensz, Kurszk, Cseljabinszk, Novgorod, Tomszk, Brjanksz) meghosszabbították a járványügyi munkaszünetet, így ott a munkavállalók továbbra is fizetett szabadságon vannak.
(via The Moscow Times)
A védettségi igazolványok használata és a kötelező oltás ellen tüntettek vasárnap késő este Románia fővárosában, Bukarestben − írja a Krónika. A megmozduláson mintegy négyszázan vettek részt.
A tiltakozók a demonstráció kezdetén még a járdán foglaltak helyet, a közúti forgalmat nem akadályozták. Később azonban elfoglalták a sugárutat, emiatt megbénult a forgalom a környéken. A tüntetők ilyen feliratokkal vonultak utcára:
Az elmúlt évben az Egyesült Királyságban megugrott a szívizomgyulladással kezelt kutyák és macskák száma – számolt be az NBC. Később még egy összefüggést találtak: az érintett állatok közül soknak a gazdája adott pozitív koronavírustesztet három vagy hat héttel azelőtt, hogy a kutyájuk vagy a macskájuk megbetegedett.
Egy később elvégzett vizsgálatból nyilvánvalóvá vált nemcsak az, hogy az emberről az állatokra is átterjedhet a koronavírus, de az is, hogy náluk is kialakulhat szívizomgyulladás annak szövődményeként.
Öt megyében is meghosszabbították a munkaszüneti napokat Oroszországban, hogy visszaszorítsák a koronavírus terjedését az országban. Így november 8-tól egy héttel meghosszabbították az intézkedést, ami az alábbi öt régiót érinti:
Az intézkedés az ország többi régiójában október 30-tól és november 7-ig tartott − jelentette a TASZSZ.
A koronavírus árváinak megsegítésére létrehozott Regőczi Alapítvány munkáját támogatja az idén a 10. alkalommal megrendezendő, jubileumi Jónak lenni jó! jótékonysági kampány − számolt be az MTI.
Az idén létrehozott Regőczi Alapítvány célja, hogy hosszú távú és személyre szabott gondoskodást biztosítson a koronavírus-járvány idején árván maradt gyermekek számára. Áder János köztársasági elnök, a Regőczi Alapítvány alapítója kiemelte:
Az elmúlt hónapokban a legnagyobb körültekintés és a védekezés ellenére is sok családban történtek tragédiák, nagyon sok gyermek lett árva. Ezért alapítottuk meg a Regőczi Alapítványt, hogy segítsünk nekik.
Az alapítvány eddig 932 gyermekkel vette fel a kapcsolatot, közülük 629 gyermeket már támogattak. Ebben az évben egyszeri nagyobb összeget utaltak át, a következő évtől pedig bevezetik a havi támogatások rendszerét. Eddig 140 millió forintot osztottak szét a gyermekek között, további 85 gyermek esetében már pozitív döntés született.
Miután több mint tízmillióan felvették a harmadik oltást Nagy-Britanniában, már tervek vannak rá, hogy utazási korlátozásokat vezessenek be azok számára, akik ezt nem tették meg – számolt be kormányzati forrásokra hivatkozva a BBC.
Sajid Javid egészségügyi miniszter arra biztatta az embereket, hogy vegyék fel az emlékeztető oltást, amikor elérhető számukra, hogy az ország „elkerülhesse azt, hogy vissza kelljen térni a lezárásokhoz, és közösen élvezhessük a karácsonyt”.
A világon 249 866 895 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak eddig hivatalosan a járvány alatt, a halálos áldozatok száma 5 049 007 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint – számolt be az MTI. Egy nappal korábban 249 538 695 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 044 795 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Venezuelában elkezdik oltani a koronavírus ellen a két évnél idősebb gyerekeket is – jelentette be Nicolás Maduro államfő.
Az ország lakosságának hetven százalékát már beoltották. A tervek szerint november 30-ig nyolcvan százalékra nő a beoltottak száma, év végéig pedig a lakosság kilencven százaléka átesik az immunizáción.
Az egészségügyi minisztérium összesítése szerint a járvány kezdete óta a közel 25 milliós latin-amerikai országban 412 ezer ember kapta el a koronavírust, és 4955-en haltak bele a fertőzés okozta betegségek szövődményeibe.
Venezuela Oroszországtól, Kínától és Kubától kap oltásokat. Kuba vasárnap több mint 1,6 millió adagot szállított Venezuelának a saját fejlesztésű, Abdala nevű oltásból, amely három adag beadása után 92,28 százalékos hatékonyságot mutat – számolt be az MTI.
A járványügyi helyzet romlása miatt Ausztriában szigorítások léptek hatályba hétfőn a koronavírus ellen be nem oltottak számára – számolt be az MTI.
A kormány döntése értelmében csak beoltott vagy gyógyult személyek mehetnek éttermekbe, szépség- és masszázsszalonokba, fitnesz- és sporttermekbe, szállodákba, illetve látogathatnak mozikat vagy színházakat, ahol 25 főnél többen gyűlnek össze.
Az úgynevezett 2G szabály értelmében az oltás óta legfeljebb kilenc, a gyógyulás óta legfeljebb hat hónap telhet el, és csupán a negatív PCR-teszt-eredmény felmutatása hétfőtől már nem elegendő. A munkahelyeken viszont továbbra is elég lesz a negatív koronavírusteszt felmutatása.
Négyhetes átmeneti időszakra az osztrák hatóságok elismerik majd az első oltást is, de csak egy friss PCR-teszttel kiegészítve. Azt követően viszont már csak a teljes körű védettséget vagy gyógyulást veszik figyelembe.
Hétfővel kezdődően már az FFP2-es kategóriájú védőmaszkok viselése lesz kötelező minden zárt helyen. Akár ötszáz eurós pénzbüntetésre számíthat, aki megszegi az új járványügyi szabályokat.
A szigorításokról múlt pénteken döntött a kormány, ezért a hét végén hosszú sorok alakultak ki az oltóhelyeknél. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint csak szombaton 32 ezer oltást adtak be. A nagyobb bécsi oltóközpontoknál egy-másfél óra volt a várakozási idő.
Indul az Index napi hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.