Ukrajnában december 6-tól már a jelenlegi legenyhébb kockázatot jelző, sárga besorolású régiókban sem látogathatják az éttermeket, kávézókat, kulturális intézményeket és edzőtermeket, akik nem vették fel a koronavírus elleni oltást, december 9-től pedig életbe lép az a rendelkezés, amellyel a kormányzat kiszélesítette az oltásra kötelezett munkavállalók körét – mondta Viktor Ljasko egészségügyi miniszter.
Jurij Hanicsenko, a Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE) vezetője elmondta, hogy az elmúlt egy hét alatt Ukrajnában a fertőzéses esetek száma 22 százalékkal, a kórházi kezelésre szorulóké 12 százalékkal, az átlagos napi halálozási arány pedig 14 százalékkal csökkent.
A szakember elmondta, hogy Ukrajnában harmadik hete csökken mind a megbetegedések, mind a kórházi kezelésre szorulók száma, azonban még mindig nagyon sok beteg szorul az országban kórházi ellátásra. A szakértő figyelmeztetett arra is, hogy fennáll a veszélye a járvány újabb fellángolásának az omikron-variáns miatt – számolt be az MTI.
Ukrajnában 10 554 koronavírussal fertőzöttet diagnosztizáltak hétfőn. A Covid–19 szövődményei 561 beteg életét ragadták el az elmúlt 24 órában, írta a karpatalja.ma. A pandémia megjelenése óta 3,43 millióan fertőződtek meg a szomszédos országban a hivatalos adatok szerint. A kórból több mint 2,94 millióan felépültek, 85 975 beteg viszont meghalt.
A legtöbb fertőzöttet Kijevben, a legkevesebb megbetegedést Herszon megyében regisztrálták. Kárpátalján 368 új fertőzöttet jegyeztek föl, 10-en meghaltak.
A magyarok lakta térségben eddig több mint 80 ezren fertőződtek meg, 68 ezren már meggyógyultak, csaknem kétezer elhunytat gyászolnak hozzátartozóik.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívta fel a figyelmet, hogy az omikron koronavírus-változat világszerte nagy kockázatot jelent. A BBC által idézett közlemény szerint a változat súlyos következményekkel járhat egyes régiókban. A WHO vezetője, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus újra arra hívta fel a figyelmet, hogy a szegényebb országokat mielőbb el kell látni védőoltásokkal.
A változatot a hónap elején Dél-Afrikában észlelték, és az első bizonyítékok arra utalnak, hogy ennél a változatnál nagyobb az újrafertőződés kockázata.
Az omikron példátlan számú tüskemutációval rendelkezik, amelyek közül néhány aggodalomra ad okot a járvány pályájára gyakorolt potenciális hatása miatt
– mondta a vezető. Dr. Tedros hozzátette: a tudósok világszerte azon dolgoznak, hogy felderítsék: az új változat miatt emelkedhet-e a fertőzések száma, nő-e az újrafertőződés kockázata, illetve hogyan reagál a mutáns a meglévő vakcinákra. A szakember szerint
az omikron rendkívüli helyzete egy újabb emlékeztető arra, hogy bár sokan úgy gondoljuk, hogy végeztünk a Covid–19-cel, az még nem végzett velünk.
Hozzátette, hogy az új változathoz még nem kapcsoltak halálesetet.
Megint PCR típusú koronavírus-szűrést kell elvégezniük azoknak, akik Angliába érkeznek. A negatív teszteredmény megállapításáig a beutazóknak tartózkodási helyükön, elkülönítésben kell maradniuk. A londoni kormány a döntést a koronavírus újonnan azonosított omikron-változata miatt hozta meg. A PCR-tesztet legkésőbb az érkezés utáni második napon kell elvégezniük a beutazóknak, írta az MTI.
A PCR-tesztet a beutazóknak a brit kormány által jóváhagyott egészségügyi magánszolgáltatóktól kell megrendelniük. Ugyancsak keddtől a tömegközlekedési eszközökön mindenkinek maszkot kell viselnie. A rendelkezés a vendéglátóhelyekre nem terjed ki. A brit kormány kéri emellett, hogy még a teljesen védettek is vonuljanak elkülönítésbe, ha közvetlen környezetükben az omikron nevű koronavírus-változat bukkan fel.
A világon 262 143 965 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 207 160 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem kedd reggeli adatai alapján.
Egy nappal korábban 261 495 713 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 199 585 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
A hivatalos adatok szerint a koronavírusnak