Óriási terhet ró az északnyugat-kínai Hszian lakosaira a legújabb, hétfőtől elrendelt teljes lezárás, melyet három fertőzésgyanús eset miatt rendeltek el a hatóságok. A 1,2 milliós városban leállították a forgalmat, a lakosokat otthon maradásra kötelezték, az alapvető termékeket árusító üzletek működését pedig felfüggesztették.
A lakosok a kínai neten azonban az élelmiszer-ellátás és -hiány mellett a kórházak korlátozott betegfogadására panaszkodnak, ugyanis a közintézményekben nem engednek be senkit negatív teszt nélkül.
Egy, a kínai internetes cenzúra miatt már törölt poszt szerint egy idős férfit úgy sem engedtek be a kórházba, hogy éppen szívrohama volt. Mire döntöttek az ellátásáról, meghalt.
Egy terhes nő elvesztette gyermekét, mert bár megindult a szülés, ő sem tudott időben negatív koronavírustesztet felmutatni.
Olyan bejegyzések is napvilágot láttak, melyek szerint a hatóságok ígérete ellenére akadozik az élelmiszer-ellátás, nem szállítanak ki időben vagy éppen elegendő ételt a lakosságnak, így már többen cigivel bartereznek némi elemózsiáért.
(Guardian)
Az utazókra vonatkozó összes érvényben lévő, fennmaradó koronavírus-korlátozás megszüntetést kérték az utazási cégek az Egyesült Királyságban – számolt be a BBC.
A légitársaságok ezt a legutóbbi kormányzati felülvizsgálatkor is hangsúlyozták. A cégek ugyanis úgy látják: nincs valódi hatása az utasok tesztelésének, az országból érkezők és távozók tesztelése pedig hátráltatta az ágazat fellendülését.
Olyan mértékben terjed a koronavírus afrikai variánsa Romániában, hogy a fertőzöttek jó egyharmadáról már nem tudni, hol kaphatták el a vírust, mivel az epidemiológiai vizsgálat nem mutatta ki, hogy kapcsolatba kerültek volna nyilvántartott fertőzöttel.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) december 27. és január 2. közötti hétre vonatkozó adataiból kiderül, hogy ez idő alatt összesen 67 esetben mutatták ki az omikront, így a hivatalosan nyilvántartott esetek száma már 92. Az intézet arról is tájékoztat, hogy a fertőzöttek 45,6 százaléka külföldi útján, míg 7,6 százalék gócpontokban kapta el a vírust, illetve 34,8 százalék esetében viszont nem sikerült semmilyen kapcsolatot találni más fertőzött személyekkel.
Az eddigi tapasztalatok szerint az oltottaknál az omikron nem okoz komoly egészségügyi problémákat, ám az oltatlanoknál egyelőre nem tudni, hogy mivel járhat a fertőzés.
(via Főtér)
A világon 295 124 311 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 456 620 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 292 503 431 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 449 304 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 57 048 800. A halálos áldozatok száma 830 071.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Több ezer utasnak kellett visszatérnie Hongkongba az indulást követően, miután a hatóságok visszarendelték a Royal Caribbean's Spectrum of the Seas nevű hajóját, mivel 9 olyan személy tartózkodott a luxus óceánjárón, akik feltételezhetően koronavírusos betegek kontakszemélyei, így nagy eséllyel ők is hordozók lehetnek, ez pedig egy több napos úton óriási kockázatokat rejt.
A hajó szerda reggel visszatért Hongkongba, és az utasokat a fedélzeten tartották, amíg a tesztelésre vártak.
A Royal Caribbean közleménye szerint a kilenc vendéget azonnal izolálták, és mindegyikük negatív lett, a cég szorosan együttműködik a hatóságokkal a járványmegelőzési irányelvek és előírások betartása érdekében.
Médiajelentések szerint a japán kormány szükségállapotot kíván kihirdetni Okinawa déli szigetén, miután a helyi amerikai katonai bázisokról átterjedt a polgári lakosságra is a koronavírus.
Fumio Kishida miniszterelnök a héten bejelentheti az intézkedéseket, miután okinavai tisztviselők kedden 225 új esetről számoltak be, köztük 47 omicron törzsről. Tokióban ehhez képest 151 új fertőzést regisztráltak.
Az okinavai adatok nem tartalmazzák a szigeten lévő amerikai támaszpontokon felfedezett 164 új fertőzést, így a legutóbbi hullámban az amerikai katonai fertőzések száma meghaladta az 1000-et.
Okinawa kormányzója, Denny Tamaki nyilvánosan bírálta az amerikai erőket, amiért a múlt hónapban nem sikerült megfékezni a járványt egy bázison, amely gyorsan átterjedt a sziget más katonai létesítményeire is. Az első omicron-eset civilek körében egy helyi férfira vezethető vissza, aki egy amerikai bázison dolgozik.