A román kormány újrakezdi a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságra küldött alkalmazottak segélyezését. A szerdán elfogadott sürgősségi rendelet értelmében március végéig kaphatják meg saját bérük 75 százalékát (de legfeljebb az átlagbér 75 százalékát), akiknek a járvány miatt függesztették fel a munkaszerződését.
A társadalombiztosítási alapból folyósított mostani segély összege nem haladhatja meg a nettó 2674 lejt (193 ezer forint) akkor sem, ha a kényszerszabadságra küldött alkalmazott bruttó bére nagyobb annál a 6095 lejes összegnél, amellyel a 2022-es társadalombiztosítási költségvetés bruttó átlagbérként számol. A segélyre a szerzői jogokból élő szabadúszók és sportolók is jogosultak, ha a járvány miatt veszítették el bevételi forrásukat.
A korábbi jogszabályok értelmében tavaly december 31-ig részesítették állami segélyben azon vállalkozások kényszerszabadságra küldött alkalmazottait, amelyeknek a tevékenységét a világjárvány miatt 2020 májusában bevezetett, és azóta minden hónapban meghosszabbított veszélyhelyzet miatt hatóságilag korlátozták – számolt be az MTI.
Eredetileg január 31-én rendezték volna meg a Grammy díjkiosztó gálát, ám a koronavírus-járvány újabb hulláma és az omikron-variáns terjedése miatt április 3-ára halasztották.
Az Amerikai Lemezakadémia emellett azt is közölte, hogy nem Los Angelesben tartják a gálát végül, hanem Las Vegasban, az MGM Grand Garden Arenában.
Ráadásul más helyszínen is rendezik meg.
Amerikai idő szerint kedden este elindult az amerikai kormány honlapja, a covidtests.gov, ahol az állampolgárok ingyen gyorsteszteket rendelhetnek házhoz.
A teszteket a postások szállítják ki 7-12 napon belül, minden háztartás legfeljebb négy tesztet igényelhet. A kormány egyelőre 500 milliót rendelt belőlük, de további 500 milliónak a beszerzését már megkezdték.
Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője a honlap indításáról azt mondta, hogy egyelőre csak tesztelik az oldalt, mielőtt amerikai idő szerint szerda reggel hivatalosan is elkezdődik a tesztek rendelése.
A CNN olvasói közül többen jelezték, hogy problémákba ütköztek. Állításuk szerint a honlapon olyan üzenetet kaptak, hogy a háztartásukba már rendeltek teszteket, ezért ők ezt nem tudják megtenni. Közülük néhányan társasházban élnek, de voltak olyanok is, akik családi házban, és állításuk szerint a családból még senki nem rendelt tesztet.
A weboldalon erre reagálva azt közölték, hogy az éles üzemmód szerdán reggel kezdődik, úgyhogy majd akkor próbálkozzanak a tesztek rendelésével, ha a próbaüzemmódban hibát tapasztaltak.
(CNN)
Körülbelül 2000 hörcsögöt ölhetnek meg Hongkongban, miután 11 rágcsálónak lett pozitív a koronavírustesztje. A hatóságok arra kérik a lakosokat, hogy ne csókolgassák a házi kedvenceket.
Több száz állaton végzett ellenőrzéseket a kínai fennhatóság egy állatkereskedési dolgozó megbetegedése miatt. Az országban folytatott zéró tolerancia politika miatt Hongkong elrendelte, hogy 2000 hörcsögöt altassanak el, és minden értékesítést állítsanak le.
A városban egyébként számos másik állatkereskedést zártak be és fertőtlenítettek át. A helyi Állatkínzás Megelőző Szervezet az intézkedések újragondolását követeli:
Megdöbbentünk és aggódunk a kormány közelmúltbeli bejelentése miatt, amely több mint 2000 kisállat kezeléséről szól, amely nem vette figyelembe az állatok jólétét, valamint az emberek és az állatok közötti köteléket
– fogalmaztak.
Az egészségügyi miniszter egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hatóságok óvatosságból járnak el, annak ellenére, hogy nem létezik bizonyíték arra, hogy a háziállatok megfertőzhetik az embert.
Ugyan az egész világon előfordulhat koronavírus-fertőzés kutyákban és macskákban, máig nincs bizonyíték arra, hogy az állatok képesek lennének az emberek megfertőzésére.
(via geo.tv)
A világon 334 005 009 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 554 646 volt a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szerda reggeli adatai alapján.
Egy nappal korábban 330 491 623 fertőzöttet tartottak nyilván a világon, a halálos áldozatok száma 5 545 207 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus által okozott Covid–19 betegségnek
Egy nap alatt több mint százezer új fertőzöttet regisztráltak Németországban, amire a járvány kezdete óta még nem volt példa.
Szerdán hajnalban 112 323 új esetről számolt be honlapján a Robert Koch Intézet (RKI), ami jóval meghaladja az előző rekordot. Mindeközben 239 koronavírus-fertőzött haláláról számoltak be a hatóságok.
Egyhetes átlagban százezer lakosra 584,4 új fertőzött jut jelenleg, amire szintén nem volt még példa a járvány kezdete óta. A kórházban kezeltek száma ugyanebben a mutatóban 3.17-nél áll, ez csak enyhe növekedés a múlt heti 3.14-hez képest.
Németországban az omikron-variáns terjed gyors sebességgel. A mutáns vírus Nyugat-Európa országaihoz képest itt kis fáziskéséssel kezdett el terjedni, így itt még csak a napokban robbant be igazán az omikron-hullám.
Karl Lauterbach egészségügyi miniszter a német RTL-nek azt nyilatkozta kedden, hogy a hullám várhatóan február közepén tetőzhet. Németországban az utóbbi napokban több helyen is szigorítottak a korlátozásokon, ezáltal sok helyen az éttermekbe és bárokba csak azok léphetnek be, akik az első két oltás után a harmadikat is felvették, vagy fel tudnak mutatni egy negatív tesztet.
(via DW)
Lengyelországban azonosították a Covid súlyos lefolyásáért felelős, a helyi lakosságnál viszonylag gyakori génmutációt, és a felfedezés alapján a kórházakban alkalmazandó szűrőtesztet állítanak elő – közölte Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter.
A napidoktor által idézett sajtókonferencián elhangzott: a kelet-lengyelországi Bialystok városban működő orvostudományi egyetem kutatói a másfél éve elindított projekt eredményeként
kimutatták a 3. kromoszómán található bizonyos génmutáció, valamint a Covid–19 súlyos jellege közötti összefüggést.
Az említett genetikai változás a negyedik legfontosabb a Covid–19 kockázati tényezői közül, a magasabb életkor, az elhízottság és a hímneműség után. A tudósok szerint a génmutáció jelenléte nagyobb kockázatot jelent, mint a krónikus társbetegségek megléte. A miniszter azt mondta, hogy a felfedezés alapján géntesztet állítanak elő, így könnyebb lesz azonosítani azokat a pácienseket, akiknek nagyobb esélyük van egy súlyos lefolyású, intenzív terápiát igénylő Covid–19-megbetegedésre.
Indul az Index szerdai hírösszefoglalója, amelyben beszámolunk a koronavírus-járvány történéseiről, valamint ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.