Telefonon szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap kirgiz és tádzsik hivatali partnerét, Szadir Dzsaparovot és Emomali Rahmont, hogy akadályozzák meg a további eszkalációt az országaik közötti határon.
A Kreml sajtószolgálata szerint az elnökök megvitatták a kirgiz–tádzsik határon kialakult helyzetet. Putyin felszólította a feleket, hogy akadályozzák meg a további eszkalációt, és tegyenek intézkedéseket a helyzet kizárólag békés, politikai és diplomáciai eszközökkel történő mielőbbi rendezésére. Megerősítette Oroszország készségét arra, hogy segítséget nyújtson a kirgiz–tádzsik határvidék stabilitásának biztosításához.
Tádzsikisztán és Kirgizisztán közös határa 980 kilométer hosszú, ebből 580 kilométernyi szakaszról sikerült eddig a két félnek megállapodnia. A Szovjetunió összeomlását követően – addig ugyanis a közös szövetségi államkeret miatt a határoknak inkább jelképes jelentőségük volt – több tucat, határ menti körzet hovatartozása vált vita tárgyává, és emiatt időről időre viszályok és összetűzések törnek ki az ott élők között.
A kirgiz–tádzsik határon a héten kirobbant fegyveres összecsapás halottjainak száma 71-re emelkedett, a kirgiz egészségügyi minisztérium 36, a tádzsik hatóságok pedig 35 halottat jelentettek vasárnap.
Szeptember 18-án éjszaka az orosz csapatok nehézfegyveres támadást intéztek a Dnyipropetrovszki régió Nikopoli kerülete ellen, ahol három ember megsérült – számolt be Telegram-oldalán Valentin Reznicsenko, Dnyipropetrovszk megye vezetője.
Az orosz támadás egy óvodát, több üzletet, egy fodrászatot és a helyi közigazgatási épületet vette célba. Tűz ütött ki a helyi piacon, de a tűzoltók már eloltották a lángokat.
Összesen 6931 fő lépett be Magyarország területére szombaton az ukrán–magyar határszakaszon. A román–magyar határszakaszon 7949 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) az MTI-vel.
A beléptetettek közül a rendőrség 277 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Összesen 155 menekültet fogadtak szombaton a fővárosban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai a társszervekkel közösen – közölte a rendőrség.
A 155 érkező közül 50 gyermek volt, akik valamennyien vonattal érkeztek Budapestre. A Budapesti Rendőr-főkapitányság a Készenléti Rendőrséggel segíti az Ukrajnából vonattal érkező menekülteket. A feladatok ellátásában a Budapesti Polgárőr Szövetség is támogatást nyújt.
A pápa ukrajnai megbízottja, Konrad Krajewski bíboros a humanitárius segélyszállítmányok Zaporizzsjába szállítása közben került veszélybe – adta hírül a Vatican News.
A küldöttség része volt továbbá egy katolikus és egy protestáns püspök, valamint egy kísérő katona, akiket a szállítmány szétosztása után vettek célba. A támadást sértetlenül megúszták és folytatták a munkát.
Elképzelhető, hogy Ukrajna diplomáciai úton visszakaphatja a Krím-félsziget oroszok által megszállt területét – nyilatkozta a Reutersnek Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, melyet az Unian vett észre.
Szükséges a területek lefoglalása. Előfordulhat, hogy a Krím-félszigetet diplomáciai úton visszaadják. Ez megtörténhet. És persze Ukrajnában az emberek jobban támogatnák a kérdés diplomáciai megoldását
– fogalmazott Zelenszkij.
A szakértők szombat estig 59 holttestet exhumáltak egy izyumi tömegsírból. A halottak között 16 civil férfi, 26 nő és 17 katona volt – értesült az Ukrajinszka Pravda. A szakértők megállapították, hogy legtöbbjüket megkínozták haláluk előtt.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi percről percre közvetítése az orosz–ukrán háború eseményeiről. Szombati tudósításunk ide kattintva érhető el.
Tartsanak velünk ma is!