Kutatja a kínai rendőrség a koronavírus-intézkedések ellen tüntetőket
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Kína több városában felerősödtek a példátlanul szigorú, koronavírus miatt bevezetett korlátozó intézkedések elleni több ezer résztvevős tiltakozások. Egyesek nyilvánosan bírálták a kommunista párt vezetését, és attól sem riadtak vissza, hogy a harmadjára is megválasztott Hszi Csin-ping lemondását követeljék.
Egy magát fővárosi rendőrként azonosító férfi telefonon keresett meg egy tüntetőt arra kérve, hogy kedden menjen el a rendőrőrsre, és adjon át egy írásos beszámolót a vasárnap esti eseményekről. Egy másik esetben egy diákot a főiskoláján kerestek meg, és arról kérdezték kérték, hogy járt-e azon a területen, ahol az események zajlottak, és ő is adjon írásos beszámolót.
„Mindannyian kétségbeesetten töröljük a csevegési előzményeinket” – mondta a Reutersnek egy pekingi tüntető, aki nem kívánta magát megnevezni. „Egyszerűen túl sok a rendőr. Rendőrök jöttek, hogy ellenőrizzék az egyik barátom személyi igazolványát, majd indoklás nélkül elvitték őt. Nem tudjuk, hogy miért. Néhány órával később elengedték” – tette hozzá az egyik tüntető.
Az egyik pekingi lakótelepet egy videó szerint körbe akarták keríteni a „nagy fehérek” – ahogy a kínaiak nevezik a védőruhába öltözött hatósági dolgozókat –, pedig a lakótelep lezárásáról nem adtak ki törvényes határozatot.
Verrückt. Diese Pekinger Pandemiebekämpfer, in China die "grossen Weissen" genannt, wollten offenbar widerrechtlich eine Wohnsiedlung mit einem Zaun abriegeln. Dann kam ein Polizist... https://t.co/Vq4VqUE9ul
— Matthias Sander (@MatthiaSander) November 29, 2022
Hszi Csin-ping számára ez az eddigi legnagyobb polgári engedetlenségi hullám
A szigorú koronavírus-megelőzési politikával szembeni elégedetlenség három évvel a járvány kitörése után a hétvégén szélesebb körű tüntetésekbe torkollott egymástól több ezer kilométerre fekvő városokban.
Hszi Csin-ping kínai elnök hatalomra kerülése óta ez a legnagyobb polgári engedetlenségi hullám Kínában, mivel a megbetegedések száma napi rekordot ért el, és több város nagy részén újabb lezárások vannak érvényben, tehát a korlátozások látszólag nem működnek.
Egy egészségügyi tisztviselő szerint azonban a koronavírus megfékezését célzó intézkedésekre azért panaszkodnak az emberek, mert azok végrehajtása rugalmatlan. A tüntetők nem magával a járvány megelőzésével és ellenőrzésével elégedetlenek, hanem a megelőzési és ellenőrzési intézkedések rugalmatlanságára panaszkodnak.
A koronavírus annak ellenére terjedt el, hogy Kína elszigetelte magát a világtól, és jelentős áldozatokat követelt a lakosságtól a gyakori vizsgálatokkal és az elhúzódó izoláció betartatásával. A zárlatok súlyosbították a gazdasági növekedés lassulását, megzavarva a globális ellátási láncokat és a pénzügyi piacokat. Kedden a részvények Kínában és máshol is emelkedtek, miután november közepén az ország megkezdte a korlátozások enyhítését. A hatóságok bejelentették, hogy az oltási arány növelését tervezik az idősek körében.
(Borítókép: Rendőrök őrködnek a Liangma folyó melletti úton Pekingben 2022. november 29-én. Fotó: Noel Celis / AFP)