Kijevet aggasztja, hogy Oroszország továbbra is hozzájut olyan nyugati csipekhez, amelyeket többek közt az orosz rakétákhoz is felhasználnak – írja a Kyiv Independent.
A portál felidézte, hogy másfél hete Oroszország egy rakétatámadást hajtott végre Krivij Rih városában, aminek 13 civil halálos áldozata volt. Volodimir Zelenszkij elnök a támadás után azt mondta, hogy az egyik rakétában „körülbelül 50 olyan komponens” volt, amelyet nem Oroszországban gyártottak. Nem sokkal később Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője azt mondta, hogy egy Kh 101-es rakétáról volt szó, méghozzá egy olyan eszközről, amelyet alig két hónapja gyártottak (holott a korábbi szankciós csomagokban korlátozták az efféle alkatrészek Oroszországba való exportálását).
A Kyiv Independent hozzájutott néhány hivatalos dokumentumhoz is az orosz rakétagyártással kapcsolatban, amit ukrán diplomaták osztottak meg a G7-országokban. Az iratok szerint Ukrajna most már – a korábbi várakozásokkal ellentétben – azzal számol, hogy még 2023-ban is nőhet az orosz rakétagyártás üteme, és ez részben annak tudható be, hogy az oroszok a szankciókat megkerülve továbbra is hozzájutnak amerikai, illetve japán gyártmányú csipekhez és alkatrészekhez.
A Kyiv Independent szerint nem egyértelmű, hogy miként lehetséges ez, illetve hogy a nyugati vállalatok elegendő lépést tesznek-e ennek megakadályozására. Az viszont biztos a portál szerint, hogy
a szankcióknak nem sikerült meggátolniuk azt, hogy Oroszország hozzájusson ezekhez a fejlett technológiai eszközökhöz.
Az említett dokumentum szerint Oroszország nagyjából 1061 nagy hatótávolságú precíziós rakétát gyárthat le idén – vagyis elegendőt ahhoz, hogy havonta nagyjából 90-et ki tudjanak lőni Ukrajnára, még a korábbi készleteik felhasználása nélkül is.
Valerij Zaluzsnij ukrán főparancsnok egyenruháján szokatlan felvarró volt látható a napokban.
"Zaluzhny" wears a chevron with Yoda in his youth - Grog. A character from The Mandalorian series set in the Star Wars universe. pic.twitter.com/i1R9Wv8kOK
— Sprinter (@Sprinter99880) June 19, 2023
A katonai vezető uniformisán a Star Wars-univerzum egyik népszerű karaktere, Grogu volt látható, akit a legtöbben „Baby Yodaként” ismernek a Mandalorian című sorozatból.
A felvételek megjelenése után a közösségi médiában egyesek „nagymesterként” emlegették Zaluzsnijt. Okszana Markarova, Ukrajna washingtoni nagykövete pedig azzal viccelődött, hogy a Star Wars-fanok mostantól kezdve akár „főjedinek” is hívhatják főparancsnok helyett.
Commander-in-Chief Valeriy Zaluzhny on the frontlines ✊🏼🇺🇦 (#Starwars fans like myself might start calling him Jedi-in-Chief due to his wonderful Master Yoda patch) Glory and gratitude to all our brave defenders 💙💛 pic.twitter.com/8c7yZZ7H70
— Oksana Markarova (@OMarkarova) June 20, 2023
Utóbb még az ukrán védelmi minisztérium is megosztott egy grafikát, amelyen a népszerű Star Wars-karakter egy iráni sahid drónt semmisít meg az Erő segítségével.
Feel the force! pic.twitter.com/bOlLUiwauB
— Defense of Ukraine (@DefenceU) June 20, 2023
Az ukrán erők rakétacsapást mértek az ukrajnai Herszon régiót és a Krímet összekötő csonhari hídra – közölték a két régió Oroszország által kinevezett tisztviselői a The Guardian szerint.
The car bridge in Chonhar, connecting Kherson with Crimea took some damage. pic.twitter.com/GzDhPkbYJV
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) June 22, 2023
Vlagyimir Szaldo, az Oroszország által kinevezett herszoni kormányzó azt mondta, hogy a hidat valószínűleg Storm Shadow rakétákkal támadták, amelyek megrongálták az utat, de a forgalmat más útvonalra terelték. Áldozatokról nem érkezett jelentés.
A csonhari híd a Krím félsziget keleti felén található, és egyike annak a három hídnak, amely a Krímet a dél-ukrajnai területekkel összeköti. Ráadásul ez a híd jelenti a legrövidebb utánpótlási útvonalat a zaporizzsjai terület felé, amelyet a jelenleg zajló ukrán offenzíva elsődleges célterületének tartanak a szakértők.
Three roads connect Crimea with the Kherson region: two in the Armyansk region (through Kalanchak and Chaplynka) and one in the Dzhankoy region - through Chongar
— MAKS 23 👀🇺🇦 (@Maks_NAFO_FELLA) June 22, 2023
It is the road through Chongar that is most convenient for transporting military equipment to the Zaporizhzhia region https://t.co/3HI2urgkom pic.twitter.com/yQMYeYYmCz
Magyarország területére 2023. június 21-én között az ukrán–magyar határszakaszon 7254 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5752 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 76 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Az orosz csapatok június 21-én háromszor támadták a dnyipropetrovszki területen fekvő Nikopolt, négy lakóépületet és egy távvezetéket megrongálva – jelentette Mikola Lukascsuk, a dnyipropetrovszki területi tanács vezetője.
A közeli Mirove települést is támadás érte, mondta Lukascsuk. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés.
The russian🇷🇺 army shelled civilian settlements in Nikopol district 4 times during the day. Nikopol city was attacked 3 times. Private residential buildings, commercial buildings & a power line were damaged.Myrivska community was also shelled. Fortunately, no casualties. pic.twitter.com/t9QQk4jKOz
— FarleyFella (@Farleymarley16) June 21, 2023
Korábban, június 20-án egy Nikopol elleni orosz támadásban megsebesült egy 74 éves férfi – közölte Szerhij Liszak, Dnyipropetrovszki megye kormányzója.
A több mint 115 ezer lakosú Nikopolt folyamatosan bombázza az orosz tüzérség – írja a Kyiv Independent.
Az úgynevezett „vadászgép-koalíció” tagjai között Románia is szóba jött, mint lehetséges helyszín az ukrán pilóták F–16-osokon történő kiképzéséhez – írja a brüsszeli Politico.
A lap forrásai szerint a kiképzésüket valószínűleg az F–16-osokat gyártó Lockheed Martin végezné.
Olekszij Reznyikov az NHK japán lapnak adott interjújában azt mondta, hogy Ukrajna ősszel vagy télen készen áll arra, hogy F–16-os vadászrepülőgépeket telepítsen a területére. Szerinte a modern vadászgépek nem fognak változtatni a háború menetén idén nyáron, a pilóták kiképzéséhez pedig idő kell.
Kijevnek emellett még meg kell állapodnia a partnerekkel a repülőgépek karbantartásához és javításához szükséges mérnökök és technikusok kiképzéséről is, jegyezte meg a tárcavezető.
A délkelet-ukrajnai Tavrija irányában az orosz erők egy nap alatt rengeteg embert veszítettek – közölte Olekszandr Tarnavszkij, a Tavrijai Erők Operatív és Stratégiai Csoport parancsnoka.
„Tavrija irányában hadseregünk szisztematikusan elűzi az ellenséget az állásaiból és folytatja az előrenyomulást. Az ukrán erők sikere látható” – tette hozzá a parancsnok az Ukrinform szerint.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Ukrajna addig nem hajlandó tárgyalni a békéről Moszkvával, amíg az orosz csapatok nem hagyják el az országát.
Oroszországgal soha nem ülünk tárgyalóasztalhoz, függetlenül attól, hogy ki az elnök, amíg egyetlen orosz katona is a mi területünkön van
– szögezte le az államfő.
Az elnök hangsúlyozta, hogy ez az összes olyan területre vonatkozik, amelyet az Orosz Föderáció 2014 óta megszállt, beleértve a Krímet is. Zelenszkij ezen kívül bizakodását fejezte ki, hogy Oroszországban már vannak olyan képviselők, akik megértették, hogy a háború kirobbantása „az ő véres hibájuk volt”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A szerdai percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!