Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter kijelentette, hogy az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai segítség az Egyesült Államok nemzeti érdekeit szolgálja.
A tisztviselő erről a CNBC televízióban beszélt, a Joe Biden amerikai elnök által benyújtott 106 milliárd dolláros támogatási kérelem kilátásait ecsetelve. A miniszter megjegyezte, hogy nem tudja megjósolni, mikor hagyja jóvá a kongresszus ezt a támogatást, de reményét fejezte ki, hogy mielőbb meg fog történni – írja az Unian.
„Rendkívül fontos, hogy ezt a támogatást megkapja Ukrajna és Izrael. Nem hagyhatjuk, hogy Ukrajna elveszítse a csatát a belső fronton, mert nincs pénze a tanárok vagy az elsősegélynyújtó szolgálatok fenntartására” – hangsúlyozta Yellen.
Az amerikai miniszter megjegyezte, hogy Ukrajna „nagymértékben függ ettől a támogatástól”. Emlékeztetett arra is, hogy az európai partnerek a következő négy évben 50 milliárd euró támogatást nyújtanak Ukrajnának. Az IMF 15 milliárd dollárt biztosít az ország számára.
Yellen hozzátette, ha hagyják, hogy Vlagyimir Putyin győzzön Ukrajnában, akkor a következő célpontja az Egyesült Államok egyik NATO-szövetségese lehet.
A finn védelmi erők segítséget nyújtanak az ország határőrségének a kerítés felállításában Kuhmo közelében, egy Finnország és Oroszország határához közeli településen – írja a The Kyiv Independent.
A finn hírügynökség szerint a finn védelmi erőket azért küldték, hogy segítsenek a Vartius határátkelőnél lévő ideiglenes akadályok építésében. A jelentések szerint a szükséges építőanyagok és eszközök már megérkeztek a helyszínre.
A kérdésre, hogy miért építik a kerítéseket, a finn határőrség a „közrend és a közbiztonság biztosítására” hivatkozott „a mostani zavart helyzetben”, valamint arra, hogy garantálni kell „a legális határforgalom biztonságos lebonyolítását”.
A finn katonaság állítólag nem nyújt katonai segítséget a határőröknek, mivel „a helyzet ellenőrzés alatt áll”.
Az ukrajnai háború vége a fegyverellátástól függ, és attól, hogy Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka megkapja-e a partnereitől kért fegyvereket – jelentette ki David Petraeus tábornok, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség volt igazgatója.
A tábornok az Atlantic Council nevű rendezvényén megjegyezte, hogy az Egyesült Államok válasza Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójára „meglehetősen lenyűgöző” volt, bár néhány döntést Washington gyorsabban is meghozhatott volna.
A Nyugat reakciója valóban nagyon jelentős, úgy gondolom, talán még annál is inkább, mint azt Putyin gondolta. És ez egy nagy tanulság, mert valószínűleg a múltbeli cselekedeteink alapján azt hihette, nem reagálunk olyan erőteljesen, mint ahogyan azt tettük
– mondta Petraeus az Unian ukrán hírügynökség beszámolója szerint.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!