Olena Zelenszka, az ukrán first lady hétvégén az afrikai média képviselőivel folytatott megbeszélést Kijevben, ahol felhívta a figyelmet az „összukrán mentálhigiénés program” fontosságára – írja az Ukrajinszka Pravda.
Volodimir Zelenszkij felesége ezt azzal indokolta, hogy statisztikák szerint az ukránok 90 százaléka stresszben él a háború miatt. Zelenszka hozzátette: az is növeli a mindennapi feszültséget az ukrán állampolgárokban, hogy Oroszország ukrán gyerekeket is elrabolt.
Eddig 386 gyermeket sikerült visszahozni. Minden alkalommal egyedi speciális műveletről volt szó. Többnyire olyan gyerekekről van szó, akiknek valahogy sikerült tájékozódniuk magukról, hollétükről
– fogalmazott a first lady, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy Oroszország több mint 19 ezer gyermeket rabolt el eddig a háború alatt.
A finn védelmi erők segítséget nyújtanak az ország határőrségének a kerítés felállításában Kuhmo közelében, egy Finnország és Oroszország határához közeli településen – írja a The Kyiv Independent.
A finn hírügynökség szerint a finn védelmi erőket azért küldték, hogy segítsenek a Vartius határátkelőnél lévő ideiglenes akadályok építésében. A jelentések szerint a szükséges építőanyagok és eszközök már megérkeztek a helyszínre.
A kérdésre, hogy miért építik a kerítéseket, a finn határőrség a „közrend és a közbiztonság biztosítására” hivatkozott „a mostani zavart helyzetben”, valamint arra, hogy garantálni kell „a legális határforgalom biztonságos lebonyolítását”.
A finn katonaság állítólag nem nyújt katonai segítséget a határőröknek, mivel „a helyzet ellenőrzés alatt áll”.
Az ukrajnai háború vége a fegyverellátástól függ, és attól, hogy Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka megkapja-e a partnereitől kért fegyvereket – jelentette ki David Petraeus tábornok, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség volt igazgatója.
A tábornok az Atlantic Council nevű rendezvényén megjegyezte, hogy az Egyesült Államok válasza Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójára „meglehetősen lenyűgöző” volt, bár néhány döntést Washington gyorsabban is meghozhatott volna.
A Nyugat reakciója valóban nagyon jelentős, úgy gondolom, talán még annál is inkább, mint azt Putyin gondolta. És ez egy nagy tanulság, mert valószínűleg a múltbeli cselekedeteink alapján azt hihette, nem reagálunk olyan erőteljesen, mint ahogyan azt tettük
– mondta Petraeus az Unian ukrán hírügynökség beszámolója szerint.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!