Nem csak a túszok sorsa kérdéses, hanem hogy létrejön-e egy Hamász 2.0
További Külföld cikkek
„A megállapodást úgy kötötték meg, hogy az első négy nap lejárta után a Hamász naponta további tíz túsz szabadon bocsátásával még egy-egy napot nyerhet magának. Ez elméletben azt jelenti a túszok számát figyelembe véve, hogy akár még közel húsz nappal is meghosszabbítható a tűzszünet, de ez nem valószínű, tekintve, hogy mindennap merültek fel problémák. Talán még néhány napig tarthat a tűzszünet” – mondta az Indexnek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
A szakember úgy véli, hogy a Hamász terrorszervezet jelenleg nem érdekelt abban, hogy az összes túszt szabadon engedje, mert ezzel teljes mértékben elveszítené a zsarolási potenciálját.
A Hamásznak szüksége van a túszokra, mert ha nem maradnak túszok, akkor semmi sem fogja az izraeli erőket korlátozni abban, hogy teljeskörűen folytassák a hadműveleteket. A terrorszervezet meg fogja tartani a túszok egy részét, főleg a férfiakat, mert ők jobban viselik a fogság borzalmas körülményeit, könnyebb őket mozgatni. Mind a két fél dönthet úgy, hogy a maga részéről befejezte a tűzszünetet, és akkor folytatódni fognak a szárazföldi műveletek. Az eddigi tapasztalatok alapján az izraeli haderő a várakozásokhoz képest sokkal könnyebben nyomul előre még a beépített területeken is
– elemezte a háborúban kialakult pillanatképet Kaiser Ferenc. A tűzszünet ellenére az izraeli erők folyamatosan, főleg drónok segítségével figyelik meg a Gázai övezetet. Zajlik az elektronikai felderítés. A Hamász is próbálja nyomon követni az izraeli csapatmozgásokat, de sokkal korlátozottabbak a lehetőségei, mint Izraelnek. A terrorszervezet levegőhöz juthat a tűzszünet révén, és megpróbálja megerősíteni föld alatti állásait.
A Hamász elsősorban abban érdekelt, hogy a háború minél hamarabb lezáruljon, mert a szervezet konkrét fizikai léte a tét. Izrael céljai a tűzszünet ellenére sem változtak: elpusztítani a Hamászt.
„Izraelnek minden adott ahhoz, hogy megnyerje ezt a háborút, akár úgy is, hogy házról házra átvizsgálja a Gázai övezetet, berobbantva az összes föld alatti alagutat. Nem az a kérdés, hogy folytatódni fognak-e a harci cselekmények, a nemzetközi környezetben kell történnie valaminek ahhoz, hogy a háború befejeződjön, de egyelőre Izrael nyugati szövetségesei nem gyakorolnak ilyen irányú nyomást a zsidó államra” – tette hozzá Kaiser Ferenc, aki szerint az igazán nagy kérdés, hogy mi történik azt követően, hogy Izrael diadalt arat a háborúban.
Mi lesz a még fogva tartott túszokkal?
A szakember szerint hellyel-közzel mind a két fél tartja magát a megállapodáshoz. A palesztin lakosság szempontjából pedig rendkívül fontos, hogy több száz kamionnyi élelmiszer, ivóvíz és gyógyszer juthatott be az övezetbe, miközben mind a két fél folyamatosan azzal vádolja egymást, hogy megszegte a megállapodás egyes részleteit – ez természetes része napjaink kommunikációs háborúinak.
Kaiser Ferenc úgy véli, hogy az izraeli vezetés a túszok jelentős részét „már leírta veszteségként”. Nem tudni, hogy a túszul ejtett izraeli állampolgárok közül hányan vannak még életben, hiszen sok idős embert is elhurcoltak, akiknek napi szinten gyógyszerre van szükségük.
Amit tudunk, és logikusnak tűnik, hogy a túszokat érthető okokból nem egy helyen, hanem nagyon sok helyen szétszórva őrizték kisebb csoportokban, alagutakban, néha közvetlenül a fegyverraktárban, tehát olyan helyen, ahol rakétákat is tároltak, egyfajta élő pajzsként is használták őket a palesztin terroristák, hogy biztosítsák a számukra fontos, mondjuk úgy, kritikus infrastruktúrát. Nagyon nehéz bármit is megtudni a túszok pontos helyzetéről
– mondta Kaiser Ferenc arra vonatkozó kérdésünkre, hogy mi tudható a még fogva tartott túszok helyzetéről, kiderült-e erről bármi azáltal, hogy most több mint egy tucatot szabadon engedett a Hamász.
Kaiser szerint a terroristák módszerei miatt aligha, még akkor sem, ha az izraeli erők kikérdezték a szabadon bocsátott túszokat. Elektronikus eszközökkel sem lehet pontosan megállapítani, hogy az egyes területeken hányan és kik vigyáznak a túszokra. Nem véletlen, hogy katonai eszközökkel egyelőre csak egy túszt sikerült Izraelnek kiszabadítania, mert ahogyan az izraeli erők nyomulnak előre, a túszokat terelik a föld alatt, folyamatos mozgásban tartják őket.
A Hamász 2.0 lehet a konfliktus végjátékának tétje
Kaiser Ferenc szerint abban az esetben, ha a háborút követően nem lesz egy sikeres újjáépítés vagy államépítés a Gázai övezetben, akkor egy újabb terrorszervezet jön létre az enklávéban.
Ez a mérhetetlen nyomor és kiszolgáltatottság, amiből a mérhetetlen elkeseredettség eddig is származott, ki fogja termelni a következő radikális mozgalmat. A nagy kérdés tehát továbbra sem az, hogy Izrael képes lesz-e megnyerni a háborút. A nagy kérdés az, hogy Izraelnek van-e esélye egy tartós béke megteremtésére. Egyelőre az a válasz, hogy nincs
– mondta Kaiser Ferenc. A Hamász helyére lépve pár év alatt ismét szárba szökkenhet egy újabb, akár rémesebb radikális mozgalom, amelyet Irán szép csendben ismét felfegyverez, a történet pedig kezdődik elölről.
(Borítókép: A palesztin foglyot, Israa Jaabist családja üdvözölte, miután 2023. november 26-án szabadon engedték az Izrael és a Hamász közötti megállapodás részeként Kelet-Jeruzsálem Jabel Mukaber negyedében. Fotó: Erik Marmor / Getty Images)