Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy nem kíván nagy hatótávolságú Taurus rakétákat küldeni Ukrajnába, mivel azokkal egy Moszkva elleni támadást is végre lehetne hajtani – írja az Unian ukrán hírügynökség.
A német kancellár szerint az 500 kilométeres hatótávolságú cirkálórakéta egy olyan fegyver, amely helytelen használat esetén akár egy moszkvai célpontot is elérhet. Hozzátette, hogy az ilyen fegyverek Ukrajnában történő telepítéséhez kötelező a német felügyelet, ezért nem jöhetnek szóba.
Olaf Scholz elismerte, Berlinben többen is „kritizálták”, amiért megtagadta a Taurust az ukrán védőktől, de úgy látja, hogy Németország így is jóval több fegyverrel látja el Ukrajnát, mint az összes többi ország.
Megjegyezte, hogy amennyiben az Egyesült Államok Kongresszusa nem oszt ki új forrásokat Kijev megsegítésére, akkor egyes országoknak több erőfeszítést kell majd tenniük a jövőben.
Az Oroszország által két éve indított támadás kezdete óta több mint 270 embert öltek meg aknák és egyéb robbanószerkezetek – közölte Szerhij Reva, az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat aknamentesítési munkákat szervező részlegének vezetője csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján.
Sajnos a háború nyomot hagy, és a polgári lakosság körében is szedtek áldozatokat aknák és más robbanószerkezetek
– fogalmazott a tisztségviselő az MTI beszámolója szerint. Hozzátette, a halálos áldozatok között 14 gyermek van, továbbá több mint hatszáz civil sérült meg.
A republikánus Brian Fitzpatrick arra készül, hogy megkerüli Mike Johnson házelnököt az Ukrajnának nyújtott segély elfogadtatásának érdekében – írja az RBC Ukraine.
Ez egy ritka szakítás lenne a képviselőház republikánus vezetésével, amely a jobboldal erős ellenállása miatt nem szavazza meg az Ukrajnának nyújtandó segélyt.
Valamit tennünk kell. Ez egzisztenciális, ez időérzékeny. (...) egyszerűen csak meg kell szereznünk nekik a pénzt
– mondta Fitzpatrick.
A képviselő újságíróknak nyilatkozva arról beszélt, hogy egy úgynevezett mentesítési petíciót készít elő, amelyet 218 aláírás összegyűjtése után a képviselőházban szavazásra bocsátana.
Egy ilyen petícióhoz azonban a republikánusok kis részének támogatására is szükség lenne, feltéve, hogy a képviselőházban a demokraták többségének aláírását is megkapja.
Ehhez a manőverhez időre is szükség van, összesen 30 napra, amíg a ház ülésezik a szavazatra bocsátás előtt.
Fitzpatrick közölte, hogy a petíció március elejére lesz kész, és világossá tette, hogy számít néhány republikánus aláírásra is.
A mentesítési kérelem, mint mondta, elsősorban nyomásgyakorlásra szolgál, hogy így sürgessék a republikánusokat a segély megszavazására.
A Republikánusok Ukrajnáért nevű csoport már a múlt héten hirdetéseket helyezett el a képviselőház 10 Ukrajna-párti republikánusának körzetében, és arra ösztönözte őket, hogy írják alá a mentesítési petíciót.
A szenátus elfogadott egy 95 milliárd dolláros törvényjavaslatot Izrael, Ukrajna és Tajvan számára, de Johnson világossá tette, hogy nem fogja megszavazni.
Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat csütörtök este közölte, hogy a pirotechnikai szakemberek megsemmisítettek egy féltonnás orosz légibombát Zaporizzsja megyében. A közlés szerint szerdán riasztották helybeliek a mentőszolgálatot, hogy az egyik település mellett, a szántóföldön robbanószerkezetet találtak.
Az állami készenléti szolgálat helyszínre kiérkezett szakemberei megállapították, hogy a szerkezet egy fel nem robbant FAB–500-as bomba. Eltávolítása nehézségbe ütközött, mivel a légibombában módosították a biztosítékot, ami lehetetlenné tette a szállítását. A kockázat miatt a légibombát ezért a helyszínen kellett felrobbantani – adta hírül az MTI.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!