Oroszország az RS–24 Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétát annak érdekében tesztelte, hogy félelmet keltsen a nyugati közönségben, és ezáltal gyengítse az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást – írja az Ukrajinszka Pravda az amerikai Háborús Tanulmányok Intézetére (Institute for the Study of War – ISW) hivatkozva.
Március 1-jén az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy az orosz csapatok sikeresen végrehajtották az RS–24 Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta éleslövészeti tesztindítását.
Putyin a Szövetségi Gyűlésben február 29-én elmondott beszédében azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország olyan fegyverekkel rendelkezik, amelyek képesek a nyugati országokat támadni.
Az ISW továbbra is úgy értékeli, hogy a Kreml gyakran használja a nukleáris fenyegetést arra, hogy félelmet keltsen a nyugati közönségben, és gyengítse az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást.
Katonai elemzők szerint valószínűtlen, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket vetne be Ukrajnában és azon túl is.
Az orosz adatok alapján a Jarsz vagy RS–24 hatótávolsága 2000 és 6000 kilométer között van, és egymástól független célra irányítható robbanófejjel rendelkezik. A rakéták hagyományos és nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők. Ez utóbbiak közül a nagyobb, 300–500 kilotonnás harci részekből 3–6 darabot, míg a kisebb, 150 kilotonnásokból 6–10 darabot képes hordozni egy-egy rakéta.
Végső búcsút vettek a 47 éves korában, múlt hónapban elhunyt Alekszej Navalnij ellenzéki orosz politikustól pénteken Moszkvában, a temetés és az azt megelőző gyászszertás helyszínén fokozott biztonsági intézkedések mellett több ezren gyűltek össze – közölték Navalnij szövetségesei és a családja.
A némi késéssel kezdődő délutáni gyásszertartást az orosz főváros Marjino nevű külvárosának ortodox templomában tartották meg szűk körben, a helyszínén összegyűlt emberek kizárásával.
Hírügynökségi beszámolók, illetve az interneten közzétett élő videófelvételek tanúsága szerint a tömeg Navalnij nevét skandálta, néhányan az ukrajnai háború befejezését és Vlagyimir Putyin orosz elnök távozását követelték. A rendőrség nem avatkozott közbe.
A RIA Novosztyi hírügynökség beszámolója szerint a helyszínen több külföldi – köztük az amerikai, a francia és a német – nagykövet is jelen volt.
Navalnij nyitott koporsóját a szertartás után a közeli Boriszovszkij temetőbe kísérték, ahol szintén egy rövid és szűk körben zajló szertatás keretében eltemették a politikust. Az elhunytat szülei búcsúztatták, özvegye és két gyermeke nem tartózkodnak Oroszországban.
A temetésről szóló részletes beszámolónkat ide kattintva olvashatja el.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!