Az Euractivon közölt véleménycikket az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke, Charles Michel. A belga politikus ebben az Európai Bizottság által nemrég prezentált, az európai védelmi ipar fejlesztésére irányuló terveit támogatva kijelentette:
Oroszország komoly katonai fenyegetést jelent Európára és a globális biztonságra nézve. Ha erre nem adunk helyes választ az EU-ban, és nem adunk kellő támogatást Ukrajnának Oroszország megállításához, mi leszünk a következők.
Charles Michel cikkében arról is írt, hogy a mostani háború harmadik évébe lépve már kijelenthető, Vlagyimir Putyin nem állna meg Ukrajnában, ahogy tíz éve sem állt meg a Krím félsziget annektálása után, Oroszország továbbra is a destabilizációs taktikáját követné.
Szerinte ahhoz, hogy az Oroszország jelentette veszélyt kezelni tudják az Európai Unióban, a tagállamoknak „készenlétben kell állni, és »hadigazdasági módra« kell átállni”.
Emiatt mind az EU-nak, mind Ukrajnának meg kell erősítenie a katonai képességeit, hogy ezzel megvédhessék a demokratikus világot.
Emlékeztetett, hogy Oroszország a GDP-je hat százalékát költi védelmi iparára, miközben nagyon sok uniós tagállam még a két százalékot sem éri el. Ezért lényegében az Európai Bizottság által nemrég prezentált Európai Védelmi Ipari Stratégia (EDIS) és az ehhez tartozó program (EDIP) elfogadása mellett érvelt.
Ez Michel szerint három fontos elemből áll:
Az Európai Bizottság tervéről – amiről a tagállamok állam- és kormányfői a csütörtökön kezdődő EU-csúcson tárgyalnak majd – bővebben ebben a cikkünkben írtunk.
Ma 10 évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin annektálta a Krímet. Aki azt hiszi, hogy véget vethet az Ukrajna elleni háborújának, az nézzen a történelembe. És olvassa el az ENSZ Ukrajnával foglalkozó vizsgálóbizottságának jelentését – kezdte bejegyzését Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki a Krím annektálásának évfordulója alkalmából pontokba szedve osztotta meg a fenti jelentés megállapításait az X-en.
Heute vor 10 Jahren hat Wladimir #Putin die Krim annektiert. Wer glaubt, seinen Krieg gegen die #Ukraine einfrieren zu können, der sollte in die Geschichte schauen. Und den Bericht der UN-Untersuchungskommission zur Ukraine lesen. Die Kommission stellt fest:
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) March 18, 2024
1/9
A bizottság megállapítja:
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 18-án, hétfőn is közzétette hagyományos esti beszédét – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrán elnök elmondta, hogy a hadsereg logisztikája jelentősen hatékonyabbá vált, és hogy az idei haditermelés az egyik legnagyobb lesz, valamint beszámolt az erődítmények építéséről is.
Az indonéz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről és a Lindsey Graham amerikai szenátorral való találkozóról is szót ejtett.
Az Európai Unió közölte, hogy szankciókat foganatosítottak 30 olyan személy és szervezet ellen, akiket felelősnek tartanak Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető haláláért – írja a Sky News.
A külügyminiszterek nem neveztek meg senkit a szankciós listán.
Az orosz hatóságok szerint Navalnij természetes halállal halt meg, de sokan, köztük Navalnij felesége, Julija Navalnaja azzal vádolja Putyint, hogy megölette a férfit. Nyugati vezetők szerint Putyin és az orosz állam felelős Navalnij haláláért.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!