Az ukrán Telegraf Roman Istomin őrnaggyal, a Poltavai Regionális Területi Toborzási és Szociális Támogató Központ szóvivőjével beszélgetett a katonák motivációjáról és a mozgósításról. Az őrnagy elmondta: az Avgyijivka Kokszgyár területét négy hónapon át motiválatlan katonák védték.
Az emberek nem azért mennek háborúba, hogy meghaljanak. Azért mennek, hogy megvédjék a hazájukat. Hogy elpusztítsák az ellenséget! Sok férfi, aki a frontra megy, azt mondja: „nem akarom, hogy a gyermekeim harcoljanak”
– mondja Roman Istomin, hozzátéve, hogy ha „későbbre hagyjuk az oroszokkal való konfliktus megoldását, azt a gyermekeink vagy unokáink fogják örökölni”.
2023 elején, amikor már a mozgósításról és a motivációval kapcsolatos problémákról volt szó, Poltavában megalakult a 407. lövészzászlóalj. Mozgósításra toborzott embereket, motiváció nélkül. Az egység több mint négy hónapig, a kivonulásig sikeresen tartotta a védelmet az Avgyijivka Kokszgyárnál
– mondta az őrnagy, aki szerint a motiváció a képzés során alakul ki, ahol a katona „egy sor metamorfózison megy keresztül, mindenki megérti, hogy nem csak egy utcai polgár, hanem katona, aki meg tudja és meg kell védenie a hazáját”. Emellett az őrnagy szerint a katonának rá kell jönnie akkor, amikor pozícióba kerül, hogy „nem hagyhatja cserben a bajtársait, hogy mögötte ott van a civil lakosság, amelyet meg kell védeni”.
„Ha valaki azt gondolja, hogy belép a fegyveres erőkbe és meghal, akkor a csata előtt eltemeti magát” – mondta – „ha mindenki így gondolkodna, nem maradna senki, aki harci feladatokat teljesítene”.
Az őrnagy szerint nincs, ami nagyobb motiváló erővel bírna, mint az elvesztett területekről készült felvételek.
Beszélt a katonák bérezéséről: egy mozgósított katona több mint 20 000 hrivnyás fizetést kap (185 ezer forint) a kiképzőközpontban, ha nem a fronton teljesít szolgálatot további 30 000 hrivnyát (278 ezer forint), a fronton további 100 000 hrivnyát (928 ezer forint) kap.
Az őrnagy részletesen beszélt a sorozás folyamatáról, elmondta, hogy „ma már nincs sorkatonai szolgálat, és a férfiakat csak 27 éves koruk után veszik nyilvántartásba katonai szolgálatra kötelezettként”. Addig sorkötelesek. A háború miatt viszont régóta beszélnek a sorkötelezettségi korhatár 25 évre történő csökkentéséről: „ez elméletileg mennyiségi és minőségi hatással lesz az ukrán védelmi erők létszámára” – mondta.
Reagált arra is, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február 26-án aláírta a sorkatonák leszereléséről szóló törvényt: a tartalékos állományból való leszerelésük napjától számított 12 hónapon belül nem lehet mozgósítás keretében katonai szolgálatra behívni az érintetteket, azonban szerződéssel folytathatják szolgálatukat. Sokan közülük már aláírták a szerződést a fegyveres erőkkel.
Arra a kérdésre, hogy tervezik-e a sorkatonai szolgálat visszaállítását, azt válaszolta, hogy ez a kérdés nem neki szól. Ukrajna A hadkötelezettségről és a katonai szolgálatról szóló törvénye világosan kimondja, hogy a hadiállapot idején a rendes katonai szolgálatra való behívás szünetel.
Ma 10 évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin annektálta a Krímet. Aki azt hiszi, hogy véget vethet az Ukrajna elleni háborújának, az nézzen a történelembe. És olvassa el az ENSZ Ukrajnával foglalkozó vizsgálóbizottságának jelentését – kezdte bejegyzését Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki a Krím annektálásának évfordulója alkalmából pontokba szedve osztotta meg a fenti jelentés megállapításait az X-en.
Heute vor 10 Jahren hat Wladimir #Putin die Krim annektiert. Wer glaubt, seinen Krieg gegen die #Ukraine einfrieren zu können, der sollte in die Geschichte schauen. Und den Bericht der UN-Untersuchungskommission zur Ukraine lesen. Die Kommission stellt fest:
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) March 18, 2024
1/9
A bizottság megállapítja:
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 18-án, hétfőn is közzétette hagyományos esti beszédét – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrán elnök elmondta, hogy a hadsereg logisztikája jelentősen hatékonyabbá vált, és hogy az idei haditermelés az egyik legnagyobb lesz, valamint beszámolt az erődítmények építéséről is.
Az indonéz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről és a Lindsey Graham amerikai szenátorral való találkozóról is szót ejtett.
Az Európai Unió közölte, hogy szankciókat foganatosítottak 30 olyan személy és szervezet ellen, akiket felelősnek tartanak Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető haláláért – írja a Sky News.
A külügyminiszterek nem neveztek meg senkit a szankciós listán.
Az orosz hatóságok szerint Navalnij természetes halállal halt meg, de sokan, köztük Navalnij felesége, Julija Navalnaja azzal vádolja Putyint, hogy megölette a férfit. Nyugati vezetők szerint Putyin és az orosz állam felelős Navalnij haláláért.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!