Ahogy az Oroszország és Ukrajna közötti háború károkat okoz az olaj-, gáz- és energiaipari létesítményekben, a járulékos károk a globális piacokon is megmutatkoznak – írja a Bloomberg alapján az ukrán Unian.
Az ukrajnai háború új szakaszában az energia is célkeresztben lesz, hiszen mind Oroszország, mind Ukrajna az energetikai eszközöket veszi célba, hogy egymás gazdaságát gyengítsék, a járulékos károk pedig a globális piacokon már meg is jelentek.
Korábban a nemzetközi energiaügynökség már figyelmeztetett arra, hogy az orosz finomítók elleni ukrán dróntámadások alááshatják az olajtermékek, köztük a gázolaj kereskedelmét. Az európai gázárak pedig 10 százalékkal megugrottak, miután Oroszország a héten csapást mért Ukrajna gáz- és energiaipari infrastruktúrájára.
Ukrajna olyan finomítókat vett célba, amelyek összkapacitása a Bloomberg számításai szerint mintegy napi 3,4 millió hordót tesz ki.
Szakértők szerint a fronton kialakult patthelyzet mindkét felet arra kényszeríti, hogy nyomást gyakoroljon az ellenség civil lakosságára és gazdaságára, és egyre inkább bevonja a konfliktusba a városokat és azok infrastruktúráját. Az elmúlt hetekben Oroszország módszeresen rombolta az ukrán kritikus infrastruktúrát. Az Orosz Föderáció hosszú távon szeretné megakadályozni, hogy az ukrán védelmi ipar önellátóvá váljon, mivel egy erős védelmi ipar jó helyzetbe hozhatja Ukrajnát a jövőbeni orosz agresszió elleni védekezéshez, és jelentősen csökkentheti Ukrajna függőségét a nyugati segélyektől.
Kína helyettes állandó ENSZ-képviselője, Geng Shuang szerint az ukrajnai háborút jobb lenne tárgyalásokkal, mint fegyverekkel lezárni – írja az Unian.
Az ukrajnai válság továbbra is elhúzódik, és a háború túl sok áldozatot követelt. Ha továbbra is fegyvereket szállítunk a harctérre, az csak a válság súlyosbodásának kockázatát növeli, és nem segít lehűteni a helyzetet és elérni a háborút lezáró tűzszünetet. Jobb, ha a háborút tárgyalásokkal, mint fegyverekkel fejezzük be
– mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
Shuang felszólította az összes érintett felet, hogy fokozzák a diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet és az ellenségeskedések befejezése érdekében. Az állandó képviselő-helyettes megjegyezte, hogy támogatják egy nemzetközi konferencia összehívását is, hogy megvitassák a béke valamennyi lehetőségét.
Készek vagyunk biztosítani a szükséges feltételeket az orosz és az ukrán fél számára a tárgyalásokhoz, és fáradhatatlan erőfeszítéseket tenni a válság mielőbbi politikai rendezése érdekében
– tette hozzá.
Elnökként Donald Trump nagyon világossá tette, hogy szerinte Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia – állítja volt tanácsadója, Fiona Hill az Oroszország és Kína által fenyegetett amerikai nemzetbiztonságról szóló új könyvében, írja a The Guardian.
A volt amerikai elnök Fiona Hill szerint nem tudta felfogni, hogy Ukrajna független állam. Azt is elmondta, hogy a müncheni biztonsági konferencián beszélt európai vezetőkkel, akik idegesen készülnek egy esetleges második Trump-kormányzásra.
A miniszterelnökök, elnökök, külügyminiszterek és mások mind tudják, hogy Trump mennyire szeszélyes. És igazából ez az, ami miatt aggódnak, mert nem számít, hogy hány embert ismernek, minden magától Trumptól és a személyisége kiszámíthatatlanságától függ
– mondta Fiona Hill.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!