Az orosz rakéták 30-40 másodperc alatt elérhetik Zaporizzsját, ha a várostól mintegy 60 kilométeres távolságra lövik ki őket. Ezt Ivan Fedorov, a Zaporizzsjai Regionális Állami Adminisztráció vezetője a Liga.net-nek mondta. Oroszország most nem Sz–300-as rakétákkal támadja a várost, hanem azokat Shahedekkel, Iskanderekkel és Kalibrákkal váltották fel – tette hozzá a vezető.
Zaporizzsja védelméért valójában már sok mindent megtettek. Ezért marad sok ellenséges drón az ültetvényeken és a mezőkön. De ez még nem elég. Olyan eszközökre van szükségünk, amelyekkel elűzhetjük a KAB-okat (irányított légibomba – a szerk.) ledobó drónokat. Az ellenség már háromtonnás KAB-okról beszél – ezek egyszerre egész utcákat vagy városrészeket képesek elpusztítani
– mondta Fedorov.
Amint arról az Unian beszámolt, az ukrajnai háború új szakaszba lépett, és az ukrán energiaszektort is célkeresztbe állította, aminek a világ máris érzi a hatásait. A Bloomberg azt írja, mind Oroszország, mind Ukrajna most az energetikai eszközöket veszi célba, hogy csapást mérjen az ellenség gazdaságára, a járulékos károk pedig a globális piacokon is megmutatkoznak.
Korábban a Nemzetközi Energiaügynökség arra figyelmeztetett, hogy az orosz finomítók elleni ukrán dróntámadások alááshatják az olajtermékek, különösen a gázolaj kereskedelmét. Az európai gázárak 10 százalékkal ugrottak meg, miután Oroszország a héten csapást mért Ukrajna gáz- és energetikai infrastruktúrájára.
Kína helyettes állandó ENSZ-képviselője, Geng Shuang szerint az ukrajnai háborút jobb lenne tárgyalásokkal, mint fegyverekkel lezárni – írja az Unian.
Az ukrajnai válság továbbra is elhúzódik, és a háború túl sok áldozatot követelt. Ha továbbra is fegyvereket szállítunk a harctérre, az csak a válság súlyosbodásának kockázatát növeli, és nem segít lehűteni a helyzetet és elérni a háborút lezáró tűzszünetet. Jobb, ha a háborút tárgyalásokkal, mint fegyverekkel fejezzük be
– mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
Shuang felszólította az összes érintett felet, hogy fokozzák a diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet és az ellenségeskedések befejezése érdekében. Az állandó képviselő-helyettes megjegyezte, hogy támogatják egy nemzetközi konferencia összehívását is, hogy megvitassák a béke valamennyi lehetőségét.
Készek vagyunk biztosítani a szükséges feltételeket az orosz és az ukrán fél számára a tárgyalásokhoz, és fáradhatatlan erőfeszítéseket tenni a válság mielőbbi politikai rendezése érdekében
– tette hozzá.
Elnökként Donald Trump nagyon világossá tette, hogy szerinte Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia – állítja volt tanácsadója, Fiona Hill az Oroszország és Kína által fenyegetett amerikai nemzetbiztonságról szóló új könyvében, írja a The Guardian.
A volt amerikai elnök Fiona Hill szerint nem tudta felfogni, hogy Ukrajna független állam. Azt is elmondta, hogy a müncheni biztonsági konferencián beszélt európai vezetőkkel, akik idegesen készülnek egy esetleges második Trump-kormányzásra.
A miniszterelnökök, elnökök, külügyminiszterek és mások mind tudják, hogy Trump mennyire szeszélyes. És igazából ez az, ami miatt aggódnak, mert nem számít, hogy hány embert ismernek, minden magától Trumptól és a személyisége kiszámíthatatlanságától függ
– mondta Fiona Hill.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!