Viola Amherd svájci elnök levelet küldött Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, miután az orosz elnököt újraválasztották hivatalába – írja a TASZSZ.
A portál szerint a levél nem gratuláció volt az orosz vezetőnek a választásokon aratott győzelméhez, hanem az elnök együttérzését fejezte ki a Crocus City Hall kulturális központban történt terrortámadás és az orosz régiókat sújtó árvíz miatt. Az iromány több témát érint, figyelembe véve az orosz elnök új mandátumát. Svájcban az üzenetet úgy kezelik, mint „párbeszédre szóló felhívást a nehéz időkben”.
Emellett Amherd tisztázta Svájc álláspontját, miszerint a nemzetközi jognak és az emberi jogok tiszteletben tartásának, valamint az ENSZ Alapokmányában rögzített egyetemes elveknek „iránytűvé kell válnia a béke és jólét keresésében”.
2024. március 15–17-én tartották az orosz elnökválasztást, amelyet Vlagyimir Putyin a szavazatok 87,28 százalékával nyert meg.
A NATO- és EU-tagsággal sem rendelkező Svájc semleges státusza ellenére támogatja az ukrajnai invázió miatt Oroszországgal szemben bevezetett uniós szankciókat. 2022 márciusában az orosz kormány jóváhagyta azon külföldi államok és területek listáját, amelyek barátságtalan lépéseket követnek el az Orosz Föderáció vállalatai és állampolgárai ellen. A listán Svájc is szerepel.
Magyarország területére 2024. április 20-án, az ukrán-magyar határszakaszon 5528 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 5290 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – adta hírül az MTI.
A beléptetettek közül a rendőrség 28 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnöki hivatal volt tanácsadója Olekszandr Seleszt adásában megjósolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki folyamatosan hangot ad annak, hogy készen áll az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásokra, akár a Nobel-békedíjat is megkaphatja.
Azon töprengett, hogy Vlagyimir Putyin miért nyilatkozik minden alkalommal arról, hogy készen áll az ukrajnai tárgyalásokra. Az ügyben Aresztovics megosztotta véleményét, miszerint az orosz vezető ezekkel a kijelentéseivel eléri a maga elé kitűzött stratégiai célok kétharmadát.
Ha helyesen beszél erről a világról, megkaphatja a Nobel-békedíjat is, ahogy az a nemzetközi politikában gyakran megesik
– fejezte ki véleményét Aresztovics.
Ráadásul – mondta az Ukrán Elnöki Hivatal egykori tanácsadója – ez a téma nagyon népszerű Nyugaton, és nagyon sokan lesznek ott, akik azt mondják, hogy „nézd, fegyverszünet van, szüntessük meg a szankciókat”.
„Az oroszok április 19-én délben helikoptereket emeltek az elfoglalt Mariupol fölé. Egész nap járőröztek a városban, korábban ez nem történt meg. Ennek oka az lehet, hogy a megszállók most tankokat mozgatnak a Donyecki terület északi részén fekvő Nyikolszkon keresztül” – erről beszélt az ukrán 24-es csatornának Mariupol polgármesterének tanácsadója, Petr Andrjuscsenko.
Ez az, amitől a legjobban tartottunk. Most 8 harckocsit hoztak, jönnek a trélerek, rajtuk tankok, mögöttük pedig teherautók, amelyek mindkét lánctalpat és a motorok két részét szállítják. Ez azt jelenti, hogy valahol a tankegység teljesen máshova vonult
– fogalmazott, majd elmondta, hogy nagyobb teherautókkal lőszereket szállítottak Mariupolon keresztül. „Mindegyikük pontosan a donyecki terület északi része felé halad. Vagyis elég nagy erősítés érkezik Volnovaha, Vuhledar és Kurahove irányába” – tette hozzá.
Tisztelt olvasóink!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!