Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese X-oldalán reagált Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azon szavaira, miszerint az USA állítólag azzal fenyegette meg Oroszországot, hogy megsemmisíti az északi katonai körzetben lévő erőit, ha atomfegyvereket vet be.
„A Blinken nevű furcsa, idegenszerű lény lengyel megfelelője, akinek a jelek szerint sokkal hangzatosabb a vezetékneve, Sikorski úgy döntött, hogy ráijeszt saját gazdáira. Kijelentette: az amerikaiak azt mondták az oroszoknak, hogy ha felrobbantotok egy atombombát, még ha nem is öl meg senkit, mi az összes célpontotokat [állásaitokat] Ukrajnában hagyományos fegyverekkel fogjuk eltalálni, mindet megsemmisítjük” – kezdte bejegyzését az orosz Biztonsági Tanács alelnöke.
Először is, a jenkik eddig semmi ilyesmit nem mondtak, mert óvatosabbak, mint a lengyelek. Másodszor, egy amerikai csapás a mi célpontjainkra egy világháború kezdetét jelenti, és ezt minden külügyminiszternek – még egy olyan országénak is, mint Lengyelország – fel kellene ismernie. Harmadszor pedig, tekintettel arra, hogy egy másik lengyel, Duda nemrég bejelentette, hogy taktikai atomfegyvereket akar telepíteni Lengyelországban, Varsó sem marad ki ebből, és biztosan megkapja a maga részét a radioaktív hamuból
– fogalmazott Dmitrij Medvegyev. Hozzátette: „a lengyelek neheztelnek, már több mint 400 éve így van ez...”
Sikorski szavait az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova is kommentálta, aki azt tanácsolta a lengyel miniszternek, hogy beszéljen inkább Washington szerepéről az Északi Áramlat felrobbantásában – írja a RIA Novosztyi.
A Kreml többször kijelentette, hogy Moszkva nem tervezi atomfegyverek bevetését – írja az orosz hírportál. Vlagyimir Putyin szerint egy nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei. Oroszország ellenségeinek tudniuk kell, hogy Oroszország rendelkezik ilyen fegyverekkel, de ez senkit sem fenyeget – hangsúlyozta az elnök az orosz médium szerint.
Egy szudáni tábornok, Jasszer al-Atta szombaton adott tájékoztatása szerint Oroszország fegyverekért és lőszerekért cserébe üzemanyagtöltő kikötőt kért a Vörös-tengeren, amiről hamarosan alá is írják a megállapodásokat – írja az MTI.
A két állam még Omár el-Basír korábbi elnök idején írt alá egy haditengerészeti támaszpontról szóló megállapodást, de a hadsereg vezetői később felülvizsgálat alá vették a tervet, amely azóta sem valósult meg.
Kijev közelében történt az eset. Sztanyiszlav Moszkovszkij ukrán sorköteles állampolgárt állítólag a kijárási tilalom előtt egy járőr vette őrizetbe. Ezután a férfit egy toborzóközpontba vitték, állítólag nem tanúsított ellenállást.
Ismerősei szerint ott megverték, személyes tárgyait elvették, és reggelig ott tartották. Ezután Moszkovszkijt erőszakkal elvitték egy orvosi vizsgálatra Visneve külvárosába, ahol, miközben megpróbált kapcsolatba lépni egy ügyvéddel, a férfi telefonját elvették.
Amikor az ügyvéd és egy nyomozócsoport a helyszínre érkezett, kiderült, hogy a férfi felvágta az ereit, és hogy a rendfenntartó erők ne lássák, kidobták az utcára.
Az ukrán média szerint a férfi életben van, ellátták, bekötötték a kezét, és jegyzőkönyveket készítettek, többek között az „öngyilkossághoz vezető” cikkely alapján.
Viktor Ljasko ukrán egészségügyi miniszter közölte, hogy 23 ezer poszttraumás stresszzavarban (PTDS) szenvedő beteget tartanak nyilván az elektronikus egészségügyi rendszerben – adta hírül a Kárpáti Igaz Szó szombaton.
2023-ban 23 ezer személy szerepelt ezzel a diagnózissal az elektronikus egészségügyi rendszerben
– mondta Ljasko (a PTSD-ben szenvedők száma a valóságban ennél jóval magasabb is lehet).
A miniszter megjegyezte, hogy a PTSD kezelhető, bár nem egyszerű folyamat, ezért bizonyos tünetek esetén pszichológushoz vagy háziorvoshoz kell fordulni a további szövődmények elkerülése érdekében. Közölte azt is, hogy a betegség kezelése sokkal hosszabb és nehezebb, mint a megelőzés.
Kedves olvasóink!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!