A nyugati kormányok igyekeznek megtalálni a módját, hogy szembeszálljanak Oroszország szabotázshadjáratával, amelynek célja Ukrajna szövetségeseinek megosztása, Kijev katonai szállítmányainak megzavarása és a nyugati elszántság próbája – idézi az ukrán portál, a Unian a Financial Timest.
A közelmúltban történt incidensek tükrében Ukrajna nyugati szövetségeseinél napirenden van az oroszok hibrid támadásaival szembeni ellenállás kérdése. Az incidensek közé tartozik egy Ukrajnához köthető raktár felgyújtása az Egyesült Királyságban, a németországi amerikai katonai bázisok elleni szabotázs-összeesküvés, az európai vasúti jelzőhálózatok megzavarására tett kísérlet, valamint a polgári légi közlekedés GPS-navigációs rendszereinek zavarása a balti országokban.
Oroszország megpróbálja egyértelművé tenni, hogy mindenható, és megzavarhatja társadalmainkat – véli Edgars Rinkevics lett elnök, aki szerint ez a nyugati országok reakcióinak próbája, hiszen ha nem reagálnak megfelelően, akkor a támadások felerősödnek.
Az elnök arról is beszélt, hogy jelenleg a NATO-szövetségesek próbálják kitalálni, hogyan reagáljanak anélkül, hogy a katonai szövetség kölcsönös védelmi politikájának 5. cikkelyéhez folyamodnának, vagyis nem fogunk rakétákat lőni Oroszország területére.
Egy nyugati védelmi tanácsadó szerint Oroszország kiterjedt hibrid hadviselési képességekkel rendelkezik. A Nyugat viszont jelenleg még azt sem tudja, mi az a hibrid hadviselés. A szakértők úgy vélik, hogy nagy problémát jelent, hogy az incidensek gyakran véletlenszerűnek tűnnek, és olyan célpontokra irányulnak, amelyek nem kapcsolódnak Ukrajnához – például a múlt hónapban egy litvániai IKEA üzletben ütött ki tűz egy támadás következtében. A megfelelő válasz kidolgozásának másik kihívása, hogy az incidenseket gyakran közvetítőkön keresztül követik el, ez pedig megnehezíti, hogy közvetlenül Oroszországnak tulajdonítsák azokat.
A közelmúltban több száz orosz diplomata és kém Európából való tömeges kiutasítását követően az elkövetők nagy része már bűnbandákból származik. Egy európai kémelhárító tiszt szerint ez annak a jele, hogy a Nyugatnak sikerült korlátoznia Moszkva képességeit, bár ez új kockázatokat is rejt magában.
Nagy a járulékos károk és áldozatok valószínűsége, mivel a zsoldosok nem jártasak a robbanóanyagok kezelésében
– mondta a tiszt.
Az első az, hogy ismerjük el, hogy támadások történnek, és állítsuk le őket. A második szakasz a nemzeti ellenálló képesség kiépítését jelenti – a kritikus infrastruktúra megerősítését, a számítógépes rendszerek kiberbiztonságát és a lakosság médiaműveltségének növelését a dezinformációs kampányok ellen.
A harmadik lépés – a válaszadás – a legnehezebb, mert olyan elrettentő stratégiát követel, amely hiteles választ tartalmaz, de egy magas rangú nyugati katonai tisztviselő szavaival élve elkerüli az olyan etikátlan vagy illegális eszközöket, mint amilyeneket maga Oroszország használ – idézi a lap a Financial Timest.
Jan Lipavsky cseh külügyminiszter javaslatára az egyik lehetséges intézkedés az orosz diplomaták vízumainak korlátozása. Az agresszívebb válaszlépés lehet egy Oroszországon belüli információs kampány, amely rávilágít az ukrajnai háború költségeire.
Elutasított a svájci parlament egy Ukrajnának nyújtandó 5,5 milliárd dolláros pénzügyi segélyt. A felsőház arra hivatkozott, a támogatás sérti a semleges országok számára engedélyezett hitelfelvételi korlátozásokat.
A törvényhozók 28 ellenszavazattal és 15 támogatóval utasították el azt a 15 milliárd dolláros segélycsomagot, amely a svájci fegyveres erők 10,1 milliárd frankos kiegészítő finanszírozását is tartalmazta.
A terv bukására sokan számítottak az elmúlt hetekben, különösen a jobboldali törvényhozók ellenezték. Érveik szerint a csomag sérti a svájci úgynevezett „adósságfék” szabályait – írta a Reuters.
A Fehér Ház hétfőn közölte, hogy Kamala Harris alelnök és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó képviseli az Egyesült Államokat a június közepén Svájcban szervezett, ukrajnai békekonferencián, írja az MTI.
John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs koordinátora közölte, hogy a nemzetközi konferencián megerősítik majd az amerikai adminisztráció elkötelezettségét Ukrajna támogatása iránt, valamint a kiállást egy igazságos és tartós béke mellett, amely Ukrajna területi integritásán és az ENSZ-alapokmányának elvein alapszik. Megismételte az amerikai álláspontot, miszerint a háború holnap véget érhetne, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavonná csapatait Ukrajnából.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok miért nem legfelső szinten, Joe Biden elnök részvételével képviselteti magát, John Kirby úgy fogalmazott, hogy „Ukrajnának nincs elkötelezettebb támogatója a világon az Egyesült Államoknál”, és ez attól független, hogy ki utazik el a svájci békecsúcsra.
Joe Biden a svájci békekonferencia idején egy választási kampányeseményen vesz részt Kaliforniában.
Az oroszországi Belgorod régióban robbanás következtében kigyulladt egy lőszerraktár – írja az Ukrinform.
Az incidensben hét katona sérült meg, akik kórházi ellátásra szorultak.
Az előzetes jelentések szerint a robbanást gondatlan lőszerkezelés okozta.
Magyarország területére vasárnap az ukrán–magyar határszakaszon 5499 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4809 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 21 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Harkiv energetikai infrastruktúrájában olyan súlyos károk keletkeztek az orosz támadások miatt, hogy már nem képes ellátni a várost – számolt be Igor Terekhov, Harkiv polgármestere.
Már nincs saját áramfejlesztője a városnak, ezért más településekről kell beszereznünk az áramot. Ez nagyon nehéz helyzet, mivel minden más közmű a vízellátástól a gáz- és a hőellátásig az áramellátástól függ
– fogalmazott az Unian szerint a polgármester, majd hozzátette, a városnak van néhány megállapodása a kormánnyal a fűtésszezonra való felkészüléshez nyújtott támogatásokról. Mint mondta, ezeket a pénzeket energiatermelő létesítményekre és áramot termelő generátorokra költik.
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!