Mint írtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök egy beszédében ismertette, hogy milyen feltételek mellett lenne hajlandó békét kötni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak egy közösségi médiás bejegyzésben reagált szavaira.
„Oroszország részéről nincsenek új »békejavaslatok«. A Putyin-szerű entitás csak a már sokszor hallott »szokásos agresszív készletet« hangoztatta. Ennek tartalma meglehetősen konkrét, a nemzetközi jogot erősen sérti, és ékesszólóan jelzi, hogy a jelenlegi orosz vezetés képtelen a realitások megfelelő felmérésére” – írta Podoljak, majd közölte, hogy saját értelmezése szerint mit jelentenének Putyin javaslatai:
„Természetesen ebben nincs semmi újdonság, nincsenek valódi békejavaslatok, és nincs szándék a háború befejezésére. De van egy olyan vágy, hogy ne fizessenek ezért a háborúért, és hogy új formában folytathassák azt. Ez az egész egy totális szemfényvesztés. Ezért – még egyszer – szabaduljunk meg az illúzióktól, és ne vegyük komolyan a józan észt sértő »orosz javaslatokat«!” – írta Mihajlo Podoljak.
Az EU-tagállamok támogatják az Európai Bizottság javaslatát, miszerint 2026. március 4-ig meghosszabbítják az Oroszország agressziós háborúja elől menekülő több mint négymillió ukrán számára biztosított ideiglenes védelmet – jelentette ki Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos csütörtökön Luxemburgban.
A biztos az uniós tagállamok belügyminisztereinek tanácskozást követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a javaslat támogatása nagyon fontos üzenetet küld Ukrajnának és az ukránoknak.
Idén márciustól az EU megszüntette az ellenőrzést a Bulgáriával és Romániával közös légi és tengeri határokon, és Ylva Johansson reményét fejezte ki, hogy az év végére Ausztria megszünteti vétóját e két tagállam szárazföldi schengeni csatlakozását illetően.
A júliustól kezdődő uniós magyar elnökség prioritásként kezeli, hogy a Románia és Bulgária szárazföldi határainak megszüntetéséről szóló döntés megszülessen. Szeretném, ha így történne, és meg is vagyok róla győződve, hogy így is fog történni
– jelentette ki.
Az uniós belga elnökséget képviselő Nicole de Moor menekültügyi államtitkár elmondta, hogy a tanácskozáson megvitatták a közös uniós vízumpolitika jövőjét. Hangsúlyozta, hogy a közös migrációs politika megvalósításához egy erősebb vízumpolitikára is szükség van. Felhívta a figyelmet, hogy a vízumkérdés kevesebb figyelmet kapott az illegális migráció visszaszorítására tett erőfeszítések miatt.
Hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, hogy jelentős számú menedékjogi kérelmet olyan emberek nyújtanak be, akik szabályosan, vízummal vagy vízumdíjas utazást követően érkeztek
– hívta fel a figyelmet.
Mint mondta, a miniszterek egyetértettek abban, hogy a vízumszabályokkal és -feltételekkel való visszaélés, és azok nem megfelelő használata ellen is határozottabb európai válaszra van szükség. Abban is megállapodtak, hogy a vízumot stratégiai szempontból célzottabban használják az EU harmadik országokkal való kapcsolataiban. Ha az EU és egy harmadik állam közötti együttműködés a migráció területén nem kielégítő, akkor annak következményei kell hogy legyenek a vízumkedvezmények felfüggesztése vagy megvonása formájában – tette hozzá.
Magyarország területére csütörtökön az ukrán–magyar határszakaszon 6519 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 6303 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – írta meg az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 37 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
NATO-forrás szerint Oroszország „csillagászati” vereséget szenvedett a harkivi területen tett előrenyomulási kísérletei során – jelentette a Jevropejszka Pravda, amelyet a The Kyiv Independent szemlézett.
Oroszország még május 10-én indított újabb offenzívát az északi harkivi területen egy olyan előrenyomulásban, amelyben egy ukrán tisztviselő szerint harmincezer katona vett részt.
Az orosz erők kevesebb mint 10 kilométert nyomultak előre az ukrán területekre, a mintegy 17 ezer lakosú Vovcsanszk város 70 százalékát tartják ellenőrzésük alatt.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!