Oroszország választ vár az Egyesült Államoktól egy fogolycserére vonatkozó ajánlatára – írja a TASZSZ Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes nyilatkozata alapján. Egy hét múlva, június 26-án kezdődik az Oroszországban több mint egy éve fogva tartott Evan Gershkovich amerikai újságíró pere, akit kémkedéssel vádolnak.
A múlt héten az ügyben eljáró orosz főügyészség szóvivője, Andrej Ivanov közölte, hogy a „nyomozás megállapította és dokumentálta, hogy a The Wall Street Journal című napilap amerikai újságírója a CIA (az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség) megbízásából 2023 márciusában Szverdlovszk megyében titkos információkat gyűjtött az Uralvagonzavod Kutatási és Termelési Komplexum Rt. védelmi vállalat (az egyik legnagyobb orosz fegyvergyártó cég) tevékenységéről a haditechnikai eszközök gyártása és javítása terén”.
Szergej Rjabkov most azt mondta, hogy „a labda az Egyesült Államok térfelén van, és elvárjuk tőlük, hogy válaszoljanak az előterjesztett ötletekre”. Hozzátette továbbá, hogy megérti, ha valami ezekben az elképzelésekben nem felel meg az amerikaiaknak.
Ez az ő problémájuk. Mi úgy gondoljuk, hogy a mi megközelítésünk teljesen indokolt, észszerű és kiegyensúlyozott
– idézte az MTI.
Washington kéri Evan Gershkovich szabadon bocsátását, akire 20 év börtön vár. A férfit tavaly márciusban Jekatyerinburgban riport közben vették őrizetbe. Hozzátartozói, munkaadója és országa visszautasítja ezeket a vádakat, amelyeket Moszkva soha nem támasztott alá bizonyítékokkal, mivel az egész ügyet titkosnak minősítették.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban elismerte, hogy tárgyalások folynak egy fogolycseréről.
Moszkva egyik célja Vagyim Kraszikov orosz állampolgár szabadon bocsátása, akit Németországban életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek, mert 2019-ben Berlinben meggyilkolt egy korábban Csecsenföldön tevékenykedő hadvezért.
Oroszország több amerikait tart fogva börtönökben, köztük Paul Whelant, egy volt amerikai katonát, akit 2018-ban tartóztattak le, és 2020-ban kémkedésért 16 év börtönre ítéltek.
Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség (NATO) főtitkára szerint aggasztó, hogy Oroszország támogatást nyújthat Észak-Koreának nukleáris és rakétaprogramjához – írja az MTI.
Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott tárgyalásait követően tartott közös sajtótájékoztatóján Stoltenberg Washingtonban úgy fogalmazott, hogy Oroszország ukrajnai háborúját Kína, Észak-Korea és Irán segíti, ezek az országok pedig mind a nyugati szövetség bukását szeretnék látni.
Blinken Putyin észak-koreai látogatásában a „kétségbeesés” jelét vélte felfedezni, hogy megpróbálja kapcsolatait erősíteni olyan államokkal, amelyek támogatni tudják ukrajnai háborúját.
Az amerikai külügyminiszter szerint Kína támogatása lehetővé teszi, hogy Oroszország fenn tudja tartani hadiiparát.
Kína biztosítja a Moszkva által importált gépezet 70 százalékát, illetve mikroelektronikai eszközök 90 százalékát. Ennek véget kell vetni
– mondta.
Az oroszországi mozgósítás 2022. szeptemberi bejelentése óta 10 025 büntetőügy érkezett a katonai bíróságokra a szolgálat megtagadása miatt – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az egységből való jogosulatlan távozás miatt 9059, parancsmegtagadás miatt 627, dezertálás miatt 339 ügyet indítottak. A vádlottak száma ezekben az ügyekben 10 085 fő, közülük 8594-et már elítéltek.
A 2022. őszi mozgósítás bejelentéséig az orosz hadseregben gyakorlatilag nem indult büntetőeljárás a szolgálat megtagadása miatt.
Csak 2024 májusában pedig 929 büntetőügy került a bíróságok elé. Ebből 844 esetben volt szó engedély nélküli eltávozásról, 43 esetben parancsmegtagadásról, 42 esetben pedig dezertálásról. Április végén a bíróságok naponta 34-35 ítéletet hoztak ilyen ügyekben. Az ilyen ügyekben a bírák leggyakrabban felfüggesztett ítéleteket hoznak, amelyek lehetővé teszik a parancsnokság számára, hogy a katonákat visszaküldje a frontra.
A Donyeck megyei Torecknél és New Yorknál is áttörést értek el az orosz csapatok kedden – írta a Sztrana.
Ezzel összefüggésben az ukrán vezérkar kedden azt közölte, Toreck irányába komoly tüzérségi előkészületek zajlanak. Az orosz erők öt támadási akciót készítettek elő a térségben, tették hozzá.
A lap arra is emlékeztet, hogy Konsztantyin Maszkovics ukrán katonai szakértő szerint az orosz hadsereg jelenlegi célja, hogy bekerítsék a torecki területet.
A cikkben említett New York természetesen nem azonos az Amerikai Egyesült Államokban található várossal. Az ukrán település elnevezésével kapcsolatban több történet is ismert: ezek egyike szerint a név egy vállalkozótól vagy helyi méltóságtól – aki az Egyesült Államokból érkezett – származik. Egy másik magyarázat szerint a jelenleg Észak-Németországban található Jork városára utal, ahonnan mennonita telepesek érkezhettek korábban Kelet-Ukrajnába.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!