Kiderült, hogy mire készül a német szélsőjobboldal
További Külföld cikkek
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
A szélsőjobboldali párt azt követően szánta el magát az új pártcsalád létrehozására, hogy kizárták őket az Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoportjából.
Az alakuló frakció potenciális tagjai közé tartozhat a Mi Hazánk Mozgalom,
valamint a román SOS Rumanien, a spanyol a Bulinak vége, a görög NIHK, illetve a lengyel Szabadság és Függetlenség Konföderáció – írja a Der Spiegel.
A Der Spiegel szerint „A szuverenisták” ideológiája a szófiai nyilatkozaton alapulhat, amely egy oroszbarát szélsőjobboldali nyilatkozat, amelyet a bolgár Wiedergeburt (Feltámadás) párt adott ki 2024 áprilisában.
A NYILATKOZATban HATÁROZOTTAN ELLENZIk AZ UNIÓS BÜROKRÁCIÁT, ÉS azt írják, HOGY AZ EURÓPAI CIVILIZÁCIÓ A GLOBALISTA IDEOLÓGIÁK TÁMADÁSA ALATT ÁLL.
Kiemelik, hogy a népek önrendelkezési jogát felváltotta a bürokratikus uralom. A nyilatkozat béketárgyalásokat sürget az ukrajnai háborúval összefüggésben is.
Egyre népszerűbbek Németországban
Az elmúlt hónapok botrányai ellenére továbbra is töretlen a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) népszerűsége Németországban. Az európai parlamenti választásokon a párt a második legtöbb szavazatot kapta, a németek 15,89 százaléka voksolt a szélsőjobboldali pártra, aminél csak az egykoron Merkel-pártnak nevezett CDU/CSU pártszövetség kapott többet – a Friedrich Merz vezette párt a szavazatok 30,02 százalékát kapta.
A formációt még az európai parlamenti választások előtt kizárták a Marine Le Pen nevével fémjelzett Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoportból, amiért a német párt delegációvezetője, Maximilian Krah kellemetlenné vált a képviselőcsoport számára. Krah nácimentegető kijelentéseket tett egy interjúban, emellett pedig más botrányok is napvilágot láttak vele összefüggésben, ezért a francia belpolitikában ömagát egy jobbközép-konzervatív erőnek átpozícionálni próbáló Le Pen számára elfogadhatatlanná vált, hogy Krah a képviselőcsoportjának tagja maradjon.
A Mi Hazánk, a Fidesz és a KDNP hovatartozása is bizonytalan az EP-ben
A Mi Hazánk színében az EP-be tartó Borvendég Zsuzsanna korábban még azt nyilatkozta, számára az EU-val szemben szkeptikus, jobboldali-konzervatív Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és a szélsőjobboldali ID is szimpatikus, viszont csak olyan képviselőcsoportba ülne, amiben nincs benne sem a Fidesz, sem pedig a magyarellenes román AUR.
Mindeközben a Fidesz is nyitottnak mutatkozott az ECR felé, de a legutóbbi hírek szerint úgy fest, hogy ők sem ülnek be a frakcióba (a párt utóbb szintén az AUR-ra hivatkozott ezzel kapcsolatban, miközben az olasz sajtó másként tálalta az eseményeket). A KDNP pedig bejelentette, hogy távoznak az Európai Néppártból (EPP), amely nemrég befogadta Magyar Péter Tisza Pártját. Arról még nincs hír, hogy a kereszténydemokrata formáció melyik pártcsaládban folytatja az Európai Parlamentben.