Dick Schoof újonnan felesküdött holland miniszterelnök a parlament alsóházában tartott szerdai beszédében kijelentette: Hollandia továbbra is pénzügyi, katonai és politikai támogatást nyújt Ukrajnának.
Nem szabad naivnak lennünk. Néhány órányi repülőútra innen szörnyű háború dúl, és ebben a konfliktusban Oroszországnak nem számítanak az emberi életek
– hangsúlyozta Schoof, aki korábban a holland titkosszolgálat vezetője volt.
Az MTI tájékoztatása szerint a kormányfő emellett ígéretet tett arra, hogy kormánya, a NATO-követelményekkel összhangban, Hollandia bruttó hazai termékének 2 százalékát védelmi beruházásokra fordítja.
Dick Schoof elődje, Mark Rutte áprilisban azt az ígéretet tette, hogy idén Hollandia egymilliárd euró katonai támogatást nyújt Ukrajnának, és 3 milliárd eurót különít el ugyanerre a célra 2025-re. További 400 millió eurót is felszabadítanak Ukrajna gazdaságának támogatására és infrastruktúrájának újjáépítésére. Az előző holland kormány azt is megígérte, hogy amerikai gyártmányú F–16-os vadászgépeket szállít Ukrajnába.
Az ukrán repülőgépek tényleges megrongálódására kevés bizonyíték van, míg a képmanipulációra utaló jelek sokkal markánsabbak – állítja a Kyiv Post, amelyet az Unianukrán hírügynökség szemlézett.
Az előbbi kiadvány emlékeztetett arra, hogy az oroszbarát közösségi média hétfőn azt állította, hogy két rakéta csapódott be az észak-ukrajnai Poltava régióban lévő légibázison, hét vadászgépet megsemmisítve és többtucatnyi személyt megölve vagy megsebesítve. A rendelkezésre álló bizonyítékok ellenőrzése azonban sokkal mérsékeltebb eredményekre utal.
Ugyanakkor Jurij Ihnat, az ukrán légierő korábbi szóvivője azt megerősítette, hogy az orosz csapásokat valóban végrehajtották, de cáfolta a jelentős károkról szóló jelentéseket.
A Kyiv Post munkatársai arra a következtetésre jutottak, hogy az események hivatalos ukrán verziója tűnik pontosabbnak, míg az oroszok állítása – miszerint több ukrán repülőgép megsemmisült – túlzónak tűnik.
A szerzők összegzése szerint a második rakétacsapás után látható robbanások és tűz nagy valószínűséggel nem egy ukrán vadászgépet érő csapás, hanem a parkolópályán tárolt, használatra kész lőszert érő sikeres találat eredményei voltak.
Az orosz hadsereg először délről jelentett rakétafenyegetést, majd néhány perccel később észleltek egy rakétát, amely Mikolajiv régióból repült Odessza felé.
Légiriadót hirdettek Odessza, Mikolajiv, Herszon és Kirovohrad régiókra – közölte az Ukrajinszka Pravda.
Jurij Korolcsuk, az ukrán Energiastratégiák Intézetének szakértője szerint télen előreláthatólag napi 12 órán keresztül nem lesz áram – írja az Unian ukrán hírügynökség.
A szekértő hozzátette, naponta 2-3 órás fénnyel számol, de a további javítások és az esetleges oroszok ágyúzások is befolyásolhatják a becslést.
Elmondása szerint télen nő az áramfogyasztás, így a helyzet akkor is rosszabb lesz, ha közben sikerül részleges javításokat elvégezniük. A problémás körzetekhez sorolta Kijevet, Harkivot, Odesszát, valamint Dnyipro és Lviv régióját is. Kiemelte, az energetikai problémát minden ukrán megtapasztalja, beleértve Kárpátalját is.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére július 2-án 0 óra és 24 óra között az ukrán–magyar határszakaszon 6647 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5315 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – írja az MTI.
A beléptetettek közül a rendőrség 43 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Diplomáciai jegyzéket küldött Moszkvának a litván külügyminisztérium, miután egy orosz polgári repülőgép engedély nélkül lépett be Litvánia légterébe – írja a Sky News.
A Pobeda orosz légitársaság járata vasárnap este lépett be a Balti-tenger felett a litván légtérbe. A gép a moszkvai Vnukovói repülőtérről tartott a kalinyingrádi repülőtérre.
Litvánia a NATO és az EU tagja. Az orosz–ukrán háború kitörése óta rendszeresen támogatják Kijevet, valamint katonai felszereléssel is segítették Ukrajnát.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!