Az Európai Unió két lehetőséget ajánlott fel a tagállamoknak az orosz központi bank eszközeinek hosszabb időre történő befagyasztására. A blokk ezzel próbálja megnyugtatni az Amerikai Egyesült Államokat, amely aggódik a G7-országok azon terve miatt, hogy a lefoglalt eszközökből származó bevételekből mintegy 50 milliárd dolláros segélyt nyújtsanak Ukrajnának – idézi a Unian a Bloomberget.
Az Európai Unió, az Amerikai Egyesült Államok és más G7-tagállamok azon dolgoznak, hogy az év végéig 50 milliárd dollárnyi hitelt nyújtsanak Ukrajnának, amit az orosz központi bank eszközeiből származó bevételekből fedeznének. A megállapodás a G7-országok vezetőinek júniusi csúcstalálkozóján született.
Az Amerikai Egyesült Államok azonban aggodalmát fejezte ki az uniós szankciórendszerrel kapcsolatban, amelyet félévente a 27 tagállam egyhangú szavazatával kell megújítani. Azt sugallják, hogy ez problémává válhat, ha a befagyasztást nem hosszabbítják meg valamikor.
A lap szerint a fentebb vázolt két lehetőség közül az egyik az, hogy az eszközöket határozatlan időre zárolni kell, amit majd rendszeresen felülvizsgálnak, vagy meghosszabbítják a befagyasztási idejét 18, 24 vagy 36 hónapra.
Egy Bloombergnek nyilatkozó amerikai tisztviselő elárulta, hogy a szankciórendszerre vonatkozó uniós biztosítékok megszerzése valóban megoldatlan kérdés a jelenlegi tárgyalásokon. Hozzátette, hogy a cél továbbra is az, hogy az év végéig megkapják a pénzt.
Az uniós vezetők közös nyilatkozatukba olyan mondatokat is belefoglaltak, miszerint „az orosz vagyonokat mindaddig zárolva kell tartani, amíg Oroszország fel nem hagy az Ukrajna elleni agresszív háborújával, és nem téríti meg az e háború által okozott károkat”. Az amerikai pénzügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője szerint Washington arra kéri az Európai Uniót, hogy nyújtson erősebb garanciákat arra, hogy az eszközök továbbra is forgalomképtelenek maradnak.
A G7-ek csúcstalálkozóján elért megállapodás értelmében az Európai Unió és az Egyesült Államok egyenként 20-22 milliárd dollárnyi kölcsönt nyújt. Az Egyesült Királyság, Kanada és Japán további kisebb összegeket biztosít. A befagyasztott eszközökből származó bevételek becslések szerint évi 3 és 5 milliárd euró között lesznek. Ha a szankciókat feloldják a vagyonból, a G7 minden egyes tagja felelős lesz a finanszírozás ráeső részének fedezéséért. A pénzeszközöket Ukrajna katonai szükségleteinek támogatására és az ország újjáépítésének elősegítésére fordítanák.
Egyes uniós diplomaták szkeptikusak Magyarország hozzáállásával, amely korábban elutasította a szankciók éves meghosszabbítására vonatkozó javaslatokat.
Mindazonáltal a G7-országok és az Európai Unió már megállapodott abban, hogy a pénzeszközök befagyasztva maradnak mindaddig, amíg Oroszország bele nem egyezik abba, hogy kártérítést fizessen Ukrajnának a károkért.
Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán oligarcha jachtja határozatlan időre le van foglalva Horvátországban – közölte az ukrán főügyészség az Ukrajinszka Pravdával.
Medvedcsuk jachját (az ellene bevezetett ukrajnai szankciókra hivatkozva) már 2022-ben lefoglalták, és az is felvetődött pár hónapja, hogy a hajót értékesítené az ukrán állam. Nemrég viszont arról érkezett hír, hogy az értékesítési folyamat leállt, mert egy horvát bíróság feloldotta a hajó lefoglalását.
Ez utóbbi információt most az ukrán főügyészség cáfolta. Közlésük szerint a Royal Romance nevű jacht jelenleg is le van foglalva Trogir városában, és két eljárás is zajlik ezzel kapcsolatban Medvedcsuk ellen.
A főügyészség azzal kapcsolatban is tiszta vizet öntött a pohárba, hogy milyen jogcímen van most lefoglalva a jármű. Önmagában ugyanis a Medvedcsuk elleni ukrán szankciók, amelyek alapján eredetileg a lefoglalás történt, kevesek ahhoz, hogy továbbra is lefoglalva maradjon a hajó (miután e szankciók értelmében csak kétéves időtartamig lehetett ez megtenni).
Ugyanakkor ezt a problémát megoldották az EU segítségével. 2024. május 27-én az Európai Unió is szankciókat vezetett be Viktor Medvedcsukkal és feleségével szemben, és most a határozatlan idejű uniós szankciók alapján van lefoglalva a jármű – tisztázta a főügyészség, amely jelenleg az ukrán külügyminisztériummal és a nemzetközi partnerekkel együtt dolgozik azon, hogy a jacht végül az ukrán állam birtokába kerülhessen.
Egy orosz pilóta csodával határos módon maradt életben, miután egy Szu–25-ös repülőgépet Pokrovszk irányában egy hordozható légvédelmi rakétarendszerrel lőhettek le – írja az mk.ru.
Az orosz portál szerint a pilóta gépét a 110. ukrán különálló gépesített dandár lőtte le, de még időben sikerült katapultálnia. A földet érés azonban az ukrán csapatok közelében történt meg, így fennállt a veszély, hogy elfogják.
Végül sikerült elérnie az orosz gyalogságot, akik a frontvonal mögé szállították kocsival.
Az esetről egy orosz repülőgépes Telegram-csatorna, a Fighterbomber is beszámolt, azt írva: „A pilótát elvitték. Minden rendben van. New Yorkot el kell pusztítani!” (amivel vélhetően nem az Egyesült Államok nagyvárosára, hanem az azonos nevű és a frontvonal közelében fekvő kelet-ukrajnai településre utaltak).
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!