Az Oroszországba visszatért Roman Szeleznyev, akit még 2014. július 5-én vettek őrizetbe az amerikai hírszerzők adatbázisok feltörése miatt, majdnem elájult, amikor meglátta, hogy maga Vlagyimir Putyin várja őket a repülőtéren a fogolycsere alkalmával.
A Washington és Moszkva között lezajlott történelmi fogolycsere részeként hazatérő Roman Szeleznyev az észak-karolinai Butnerben töltötte börtönbüntetését 2014 óta.
Amikor megérkeztünk, Vlagyimir Putyin személyesen fogott velem kezet. Majdnem elájultam, amikor leszálltam a repülőgépről. Nem mondtak nekünk semmit arról, hogy ki találkozik velünk, mi történik majd. Megdöbbenve szálltam le a repülőgépről, amikor megláttam a vörös szőnyeget, a Nemzeti Gárdát, és hogy az elnökünk ott áll, és üdvözöl minket. Természetesen sokkot kaptam
– idézi Szeleznyevet a TASZSZ. Szeleznyev elmondta, hogy sokat jelentett neki az elnök személyes fogadása.
Ő egy nagybetűs ember
– lelkendezett a kiberbűnöző.
Today the United States, the Russian Federation, and Germany did a prisoner swap.
— vx-underground (@vxunderground) August 1, 2024
Most notably:
Roman Seleznev a/k/a Track2, is being returned to the Russian Federation. Seleznev was a prominent member of carder-dot-su. Seleznev developed automated systems for systemic identity… pic.twitter.com/0P36EKtoMB
Szeleznyevet 2014. július 5-én vették őrizetbe az amerikai hírszerzők a Maldív Köztársaság fővárosában, Male nemzetközi repülőterén. Ugyanezen a napon Guam szigetére szállították. A guami kerületi bíróság megtagadta az orosz szabadon bocsátását, és elrendelte kitoloncolását a washingtoni Seattle-be. 2016 augusztusában egy seattle-i esküdtszék 40 vádpontból 38-ban bűnösnek találta Szeleznyevet kibercsalásban, pontosabban mintegy 200 amerikai vállalat adatbázisának feltöréséért. Az oroszt 2017. április 21-én 27 év börtönbüntetésre és 170 millió dollár megfizetésére ítélték.
Dmitro Lubinec, Ukrajna emberi jogi biztosa sürgős felhívást intézett a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságához (ICRC) és az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez (ENSZ), valamint az ukrán bűnüldöző szervekhez az interneten terjedő fényképek fényében, amelyeken egy ukrán fogoly látható, akit az orosz megszállók megkínoztak és megöltek, írta meg az Ukrajinszka Pravda.
„Egy olyan fotó került fel az internetre, amelyen egy ukrán fogoly holtteste látható, akinek a fejét és végtagjait az oroszok levágták. Ez nemcsak a hadifoglyokkal való bánásmódra vonatkozó genfi egyezmény megsértése, hanem egy szörnyű tett. Szeretném megjegyezni, hogy a nemzetközi humanitárius jog kimondja, hogy a hadifoglyokat nem lehet kínozni, bántalmazni vagy megölni” − közölte az emberi jogi biztos.
Lubinec sürgősen az ICRC-hez és az ENSZ-hez fordult, hogy dokumentálják az emberi jogok Oroszország általi megsértését. Arra kérte továbbá az ukrán bűnüldöző szerveket, hogy erősítsék meg a megölt férfi személyazonosságát és a vele szemben elkövetett bűncselekmény tényét.
Hangsúlyozta, hogy amíg a hadifoglyokat ellenséges állam tartja fogva, addig az az állam felelős a velük való bánásmódért. Ezért a kínzásért és a gyilkosságért az Orosz Föderációnak kell viselnie a felelősséget, nem csak az azt elkövető orosz katonáknak.
Az elmúlt időszak egyik meghatározó gazdaság- és külpolitikai kérdése volt a Lukoil-ügy, amellyel kapcsolatban többen is megszólaltak. Az Indexnek most Esztergomban, az MCC Feszten volt lehetősége a témában kérdezni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert.
„Két és fél éve zajlik a háború, tehát az arra való hivatkozás, hogy a háború vagy az oroszok vagy ukrán nemzetbiztonsági érdekek miatt került volna sor erre az intézkedésre, szerintem ingatag lábakon áll” – fogalmazott az Index kérdésére a Lukoil-üggyel kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az esztergomi MCC Feszten.
A tárcavezető emiatt úgy látja, hogy más ok húzódhat a háttérben, amely ok szerinte az, hogy az elmúlt hónapok, évek nyomásgyakorlása nem ért célt Magyarországgal szemben. Szijjártó Péter hozzátette: folyamatosan keresik az eszközöket Brüsszelből arra, hogy megtörjék a jelenlegi magyar politikát és egyben a békepárti magyar stratégiát.
A mostani helyzet koordináltnak tűnik, mert szerintem az Európai Unió annyira nem lehetne még gyenge, hogy ha akarná, akkor ne tudná világossá tenni valamelyik tagjelölt ország számára, hogy nem lehet szórakozni más tagjelölt ország energiaellátásának biztonságával
– jelentette ki Szijjártó Péter.
Cikkünket részletesen itt olvashatja.
A Zapad, azaz Nyugat orosz katonai csoport az ukrán fegyveres erők katonáit és katonai felszereléseit támadta meg – közölte az orosz védelmi minisztérium.
A Ria Novosztyinak nyilatkozó egyik Grad-járműparancsnok elmondta, hogy a több ukrán katonát likvidáltak, és több lőszerraktárat és páncélozott járművet megsemmisítettek. A lapnak nyilatkozó katona arról is beszélt, hogy ezek többsége leginkább erdős részeken helyezkedik el, és nem befolyásolja a támadás kimenetelét, hogy nappal vagy éjszaka indítják a támadó akciókat.
Mindig gyorsan és tisztán támadunk. De most inkább éjszaka. A járműveinket elektronikus védelemmel óvjuk, de drónelhárító ágyúkat is használunk. Védőhálót telepítettünk, hogy csökkentsük a károkat
– fogalmazott az orosz katona.
Az orosz lap által megosztott információkat független forrásból nem tudtuk ellenőrizni.
Kedves olvasóink!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború történéseiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!