Az oroszországi Kurszki területre történt ukrán behatolás legitim, és Kijevnek az önvédelemhez való joga indokolja − mondta a Welt am Sonntag című német hetilapnak Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki most első alkalommal reagált az orosz területen történő ukrán előrenyomulásra.
„Ukrajnának joga van megvédenie magát. A nemzetközi jog szerint ez a jog nem szűnik meg a határnál” − mondta a lapnak Jens Stoltenberg, hozzátéve, hogy a NATO-t nem tájékoztatták előre Ukrajna terveiről, és nem is játszott szerepet bennük. A NATO-főtitkár közölte: Ukrajna kockázatot vállal az orosz területen történő előrenyomulással, de Kijev döntése, hogyan folytatja a hadjáratát.
„Volodimir Zelenszkij ukrán elnök világossá tette, hogy a művelettel ütközőövezetet akar létrehozni, hogy megakadályozza a határ túloldaláról indított orosz támadásokat” − mondta a főtitkár. „Mint minden hadműveletnek, ennek is megvan a kockázata, de Ukrajnának kell eldöntenie, hogyan védi meg magát” − tette hozzá.
Kijev augusztus 6-án mintegy 10 ezer katonával határon túli műveletet indított a dél-oroszországi Kurszki területen. Kijev állítása szerint mintegy száz település ukrán ellenőrzés alá került, és több mint 1000 négyzetkilométer orosz területet foglaltak el.
Az ukrán betörést a NATO–Ukrajna Tanács szerdai ülésén is megvitatták, amit Kijev kérésére hívtak össze a nagyszabású orosz légicsapások közepette. Az észak-atlanti szövetséget és Ukrajnát tömörítő tanácsot tavaly hozták létre, hogy lehetővé tegye a szorosabb együttműködést a NATO és Kijev között. Oroszország „súlyos provokációnak” nevezte a kurszki ukrán hadműveletet, és megtorlást helyezett kilátásba.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök csapata az amerikai választási eredménytől függetlenül számít az amerikai-orosz „megbékélésre” és együttműködésük folytatására – írja az Ukrajinszka Pravda Orbán Balázsra, a magyar miniszterelnök politikai igazgatójára hivatkozva, aki egy konferencián válaszolt ukrán újságírók kérdésire.
Orbán Balázs szerint Magyarország akkor sem fog változtatni „valószínűleg semmit” a politikáján, ha Kamala Harris nyer a közelgő amerikai elnökválasztáson. Arról is beszélt, hogy Budapest „reális megközelítést” alkalmaz az Ukrajnával kapcsolatos politikáját illetően, annak ellenére, hogy más európai országok kritizálják a döntését.
„Realisták vagyunk, és úgy gondoljuk, hogy ez nem a mi háborúnk. Megértem, hogy ez sokkolhatja ezt a közönséget, de mi így látjuk ezt a háborút... Ezt a magyarok 80-90 százaléka támogatja” – mondta.
Orbán Balázs annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy bárki is nyeri az amerikai elnökválasztást, az új amerikai kormány együtt fog működni Oroszországgal. „Hiszem, hogy lesznek amerikai-orosz megállapodások, és legyenek azok Európával együtt, ne nélkülünk” – tette hozzá.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!