Szkripal-ügy: Titokban maradhat, hol van az idegméreggel támadott orosz kettős ügynök

GettyImages-932847888
2024.10.03. 10:08
Szergej Szkripal és lánya, Julija vallomásának kockázata meghaladja a vizsgálat előnyeit – állapította meg a bíró, aki úgy döntött, hogy a két kiszemelt áldozatnak személyes biztonságuk érdekében nem kell megjelennie az október közepére kitűzött meghallgatáson. Az egykori orosz hírszerzőt és lányát még 2018-ban próbálták meggyilkolni Angliában novicsok idegméreggel, feltehetően az orosz állam megbízásából.

Amennyiben Szergej Szkripalt és lányát azonosítják, jelenlegi, szigorúan titokban tartott tartózkodási helyüket is felderíthetik, így az ellenük irányuló támadás kockázata „nem ellenőrizhető megfelelően” – idézte a vizsgálatot vezető bíró érvelését a Telegraph.

Hat és fél éve, 2018 márciusában egy csendes angol kisvárosban, Salisburyben egy padon a lányával együtt rosszul lett egy volt orosz ügynök, Szergej Szkripal, aki a kilencvenes és a kétezres években kettős ügynökként a briteknek is dolgozott, amiért állampolgárságot kapott.

Mindkettőjüket az orosz novicsok terítette le a lábukról – ugyanaz az idegméreg, ami miatt évekkel később Alekszej Navalnij is kórházba került. A napokban az is bebizonyosodott, hogy az orosz ellenzéki vezető halálát nem szívelégtelenség, hanem mérgezés okozta. A Szkripalék elleni merénylet járulékos áldozata a 44 éves Dawn Sturgess volt, aki a férjével együtt megérintett egy eldobott parfümösüveget, amely a felületén a novicsok maradványait tartalmazta.

Mindketten kórházba kerültek, de a nő nem élte túl a végzetesnek bizonyuló tapintást.

Itt az ideje, hogy Oroszország megmagyarázza, mi folyik itt

követelte Sajid Javid akkori brit belügyminiszter.

Szkripalék mellett mérgezést szenvedett Nick Bailey rendőr is. Az esetet a hatóságok gyilkossági kísérletként könyvelték el.

A kiszemelt áldozatok védelmében

Idén júniusban előzetes meghallgatást tartottak a királyi bíróságon Dawn Sturgess halála ügyében. Ezen az elhunyt családja azt kérte, hogy Szkripalék személyesen adjanak magyarázatot a „megválaszolatlan kérdésekre”.

Ezt a kérést utasította el Lord Hughes bíró. A közmeghallgatás kezdetének időpontját október 14-re tűzték ki a Guildhallban, Salisburyben.

A bíró szerint a 2018-as támadás megismétlődhet akár az akkori „támadókkal azonos érdekeltségű vagy más, a támadásban érdekelt személyek által, ugyanannak a feltételezett célnak a szándékával”.

Lord Hughes úgy véli, hogy a két kiszemelt áldozat személyes megjelenése a biztonságukat veszélyeztetné. Ilyen megfontolásból azt sem engedélyezte, hogy videón kapcsolódjanak be a meghallgatásba, mert tartózkodási helyüket akkor is fel lehetne deríteni.

Közölte viszont, hogy Szkripalék újabb, írásos nyilatkozatban válaszoltak a Sturgess család által felvetett konkrét kérdésekre. Ezeket, valamint a korábbi, rendőrségi vallomások jegyzőkönyveit Sturgessék megkapták, az akkori, videóra vett vallomások közzétételét azonban – szintén biztonsági okokra hivatkozva – a bíró nem engedélyezte.

A felvételek alapján ugyanis bárki arccal és hanggal könnyedén azonosítani tudná Szergej és Julija Szkripalt.

Az ellenségnek nem kegyelmeznek

A kettős ügynököt ellenségként kezelte a Kreml, még valószínűbb azonban, hogy maga az orosz elnök. Szergej Szkripal előtt a polónium egyik izotópjával ölték meg 2006-ban Londonban Alekszandr Litvinyenkót, az orosz titkosszolgálat volt tisztjét – a nyomozás szerint orosz ügynökök, a feltételezések szerint Vlagyimir Putyin jóváhagyásával.

Évek-évtizedek alatt sorra haltak meg kritikusai. Egyeseket az utcán lőttek le, mások a mai napig tisztázatlan körülmények között végezték. Ügyükben az egyetlen közös nevező, hogy bírálták az elnököt vagy átálltak az „ellenséghez”.

A Putyinnal szemben kritikus Borisz Berezovszkij oligarchát például látszólag felakasztva találták meg ascoti otthonában, Anna Politkovszkaja ellenzéki újságírót a lakása előtt végezték ki bérgyilkosok – épp az elnök születésnapján.

Szergej Prigozsin, Putyin egykori kedvenc séfje tavaly nyáron fellázadt az elnök ellen, és az általa alapított Wagner-csoport élén Moszkva elfoglalására indult, majd meggondolta magát.

Két hónappal később lezuhant egy magángép, amelynek egyik utasa maga Prigozsin volt. Senki sem élte túl a katasztrófát.

(Borítókép: Védőruhás és maszkos rendőrök dolgoznak a helyszín közelében, ahol Szergej Szkripal volt kettős ügynököt és lányát, Juliját felfedezték, miután idegméreggel támadták meg őket 2018. március 16-án Salisburyben, Angliában. Fotó: Jack Taylor / Getty Images)