A Phenjan és Moszkva közötti katonai együttműködés elmélyülésének legújabb jeleként Észak-Korea feltehetően beveti Ukrajnában reguláris hadseregének egy részét az orosz erők oldalán – közölte kedden Kim Dzsongjon dél-koreai védelmi miniszter.
Parlamenti meghallgatásán a tárcavezető azt mondta, az Oroszország és Észak-Korea között a nyáron aláírt stratégiai megállapodás katonai szövetség létrejöttére utal, amely alapján „nagyon valószínűnek” tartja az észak-koreai katonai egységek ukrajnai bevetését.
A kijelentés előzménye a Kyiv Post című angol nyelvű ukrán internetes újság múlt heti, hírszerzési forrásokra hivatkozva közölt beszámolója, amely szerint hat észak-koreai tiszt meghalt, három másik pedig megsebesült egy október 3-i ukrán rakétacsapásban az orosz erők által megszállt kelet-ukrajnai területen, Donyeck közelében.
Phenjan az utóbbi egy évben jelentősen fejlesztette kapcsolatait Moszkvával. A kétoldalú kapcsolatok alakulásáról legutóbb szeptember közepén folytak tárgyalások, akkor Szergej Lavrov orosz külügyminiszter fogadta észak-koreai kollégáját, Csve Szonhit az orosz fővárosban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető pedig júniusban írt alá átfogó stratégiai és partnerségi megállapodást Phenjanban. Az egyezmény rendelkezik arról is, hogy katonai segítséget nyújtanak egymásnak, ha országaik közül valamelyiket támadás éri vagy hadiállapotot hirdet. Kim Dzsongun az egyeztetésen teljes támogatást ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúhoz.
Dél-Korea, Ukrajna és az Egyesült Államok is azzal vádolja Észak-Koreát, hogy tüzérségi lőszerekkel és rakétákkal látja el Oroszországot. Moszkva és Phenjan is tagadta ezeket a vádakat – írja az MTI.
Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt nemrég azt mondta, hogy az ukránok azért halnak meg a katonai akciókban, mert nem ő az Egyesült Államok elnöke – közölte a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.
Sok ember ma is élne, és Ukrajna Ukrajna lenne, az USA vezetése igazán rossz. Ha én lennék az elnök, akkor ez soha nem történt volna meg. Ezt mindenki belátja
– mondta Trump.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő este videóüzenetében közölte: Ukrajna győzelmi tervének (amelyet az ukrán fél pár hete emleget) mindenki számára világosnak kell lennie az országban, így hamarosan nyilvánosságra hozzák a részleteit.
Az RBK Ukrajina hírportál beszámolója szerint az államfő közölte: egyelőre meg kell érteniük Ukrajna minden partnerének álláspontját a tervvel kapcsolatban, és ezáltal megerősíteni a győzelmi tervet. Ha ez megtörténik, azután nyilvánosságra hozzák.
Fontos, hogy a kilátások mindenki számára világosak legyenek az országunkban. Javasoljuk, hogy partnereink döntsenek arról, hogyan látják ennek a háborúnak a végét, Ukrajna helyét a globális biztonsági architektúrában, valamint közös lépéseket is, amelyekkel ez a háború a befejezés útjára léphet
– fogalmazott Zelenszkij, majd hozzátette: várja a jelentést attól a Washingtonban dolgozó ukrán csapattól is, amely az Egyesült Államokban dolgozik a győzelmi terv részletein.
Mint az RBK Ukrajina emlékeztetett, Volodimir Zelenszkij körülbelül egy hónappal ezelőtt jelentette be a győzelmi tervük létezését.
A tervet már bemutatták Joe Biden amerikai elnöknek, valamint Kamala Harris és Donald Trump amerikai elnökjelölteknek az ukrán elnök amerikai látogatása idején. Zelenszkij nemrég azt is kijelentette, hogy a győzelmi terv nem teszi semmissé a nemzetközi békecsúcs megtartásának szándékát.
A Bild című német lap egyébként korábban azt írta egy cikkben, hogy ők is megismerték a győzelmi tervet, vagy legalábbis annak bizonyos részleteit. Azt állították, hogy a terv értelmében Ukrajna lényegében kész arra, hogy „befagyasztott konfliktussá” alakítsa az Oroszországgal vívott háborút – de ezt az ukrán kormányzat határozottan cáfolta.
Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó, az év végével lejáró szerződést – erősítette meg Denisz Smihal ukrán miniszterelnök hétfőn Ungváron, a Robert Fico szlovák miniszterelnökkel közösen megtartott sajtótájékoztatóján.
„Megértjük egyes államok, különösen Szlovákia akut függőségét ettől az erőforrástól, mi viszont az ellátás fokozatos diverzifikációjával számolunk” – jegyezte meg Smihal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
Ukrajna kész továbbra is teljesíteni kötelezettségeit az EU-val kötött társulási megállapodással és az Energia Charta Egyezménnyel összhangban.
Smihal bejelentette egyúttal, hogy Ukrajna és Szlovákia megállapodott egy kelet-európai energiaközpont létrehozásáról is.
Az Oroszország és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás december 31-i lejárata csekély hatással lesz a megerősödött európai gázpiacra – fűzte hozzá a bejelentéshez az Ukrajinszka Pravda hírportál, rámutatva arra, hogy noha Kijev nem kívánja megújítani a szerződést Moszkvával, európai kérés esetén kész tárgyalni a rendszerén keresztül más szállítóktól származó gáz tranzitjáról.
Mindemellett a szerződés lejárása negatívan érintheti Magyarországot – bár a hazai ellátás egy részét ma már a Török Áramlat vezeték fedezi az ukrajnai tranzit mellett.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!