Ukrán részről Ihor Zsovkva, az elnöki hivatal helyettes vezetője vett részt a kétoldalú biztonsági megállapodás megkötéséről szóló megbeszélések első fordulóján a bolgár féllel – írta meg az Ukrinform.
Ukrajna elnökének és az elnöki hivatal vezetőjének utasítására, valamint a G7-ek közös nyilatkozatának értelmében Ihor Zsovkva, az elnöki hivatal helyettes vezetője megtartotta a tárgyalások első fordulóját a bolgár féllel a kétoldalú biztonsági megállapodás megkötéséről
– áll a jelentésben, amelyben hozzáteszik, hogy Ukrajna és Bulgária megkezdte a dokumentumtervezet kidolgozását, és megállapodott annak legfontosabb rendelkezéseiről.
„Ukrajna már 27 megállapodást írt alá a G7-ek közös nyilatkozatának értelmében. Nagyon fontos, hogy Bulgáriával, mint a fekete-tengeri térségben lévő stratégiai partnerünkkel is legyen egy ilyen dokumentum” – mondta Zsovkva.
A felek megállapodtak a tárgyalások további ütemezéséről, a megállapodás mielőbbi véglegesítése érdekében.
A portál korábban arról számolt be, hogy Irina Mudra, az elnöki hivatal helyettes vezetője pénteken átadta az ENSZ titkárságának az Ukrajna Római Statútumhoz való csatlakozásáról szóló ratifikációs okiratot, amely az ország teljes körű részvételét jelenti a Nemzetközi Büntetőbíróságban.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteki beszédében a fegyveres erők technológiai képességeinek javítását irányozta elő, különös tekintettel a drónfejlesztésre − számolt be róla az Ukrinform.
Hosszú megbeszélést tartott a hadsereg és a hírszerzés vezetőivel, a kormány tagjaival, valamint a civilek képviselőivel. A védelmi és biztonsági erők nagyobb és korszerűbb képességeit növelné, amihez technológiai fejlesztés szükséges, elsősorban a drónoké.
Emellett az orosz fogságban lévő civilek kiszabadítására is utasítást adott, de jelenleg nem ez az ukrán fegyveres erők fő prioritása. Valamint azt is kijelentette, hogy a civilekre is szükség lesz a győzelmi terv végrehajtásához.
Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök az Izvesztyija orosz hírportálnak adott interjújában elutasította, hogy Belarusz hivatalosan is csatlakozzon Oroszországhoz – szemlézte a Kyiv Post.
A pénteken megjelent interjúban Lukasenka helyi geopolitikai kérdésekről, köztük az ukrajnai háborúról és a 2025-ös belarusz elnökválasztásról nyilatkozott.
Az újságírók egy ponton a Belarusz és Oroszország Uniós Államának – ennek létrejötte egy 1999-es szerződéshez köthető, amely eltörölte a határokat, és közös gazdasági övezetet hozott létre a két ország között – jelenlegi kilátásairól és kihívásairól kérdezték Lukasenkát. A belarusz elnök elutasította azokat a bizonyos körökben felmerült javaslatokat, amelyek szerint Belarusz Oroszország részévé válhatna, hozzátéve, hogy ez háborút jelentene.
Ez lehetetlen és irreális. Félek még azt is kimondani, hogy ez háború
– mondta Lukasenka országa szerepét hangsúlyozva az unió létrehozásában, még Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalomra kerülése előtt.
Olyan kapcsolatokat tudunk kiépíteni, amelyek szorosabbak és erősebbek lesznek, mint egy egységes államban. És senki nem fog senkit sem megbántani. Erre van szükségünk
– tette hozzá.
Lukasenka az oroszok ukrajnai háborújával kapcsolatos egyik hozzászólásában szintén az előre tervezés fontosságát hangsúlyozta: „A világ megváltozott, a világ más, mint a középkorban, ezért nem szabad felelőtlen célokat kitűzni magunk elé, és mindig számolni kell a következményekkel.”
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!