Lótusz istennő, aki egyszer már visszalépett, most mégis az első női elnöke lehet Amerikának – Kicsoda Kamala Harris?
További Külföld cikkek
- Mit várhatunk a Narendra Modi – Hszi Csin-ping találkozótól?
- Leomlott az újvidéki pályaudvar tetőszerkezete, legalább nyolc ember meghalt
- 202-re emelkedett a spanyolországi áradások áldozatainak száma
- Halloweeni horror: 17 éves fiatal mészárolt az ünneplő tömegben
- Börtönbe kerülhetnek a kerékpározás közben mobilozók Japánban
Az orvosi felmérés szerint a demokrata elnökjelölt „kiváló egészségnek örvend”, és alkalmas az elnökségre. Kamala Harris maga hozta nyilvánosságra a vizsgálatok eredményét, majd 78 éves republikánus vetélytársát az átláthatóság elmaradásával vádolta, mert nem mutatta be saját egészségügyi dokumentációját.
Donald Trump „nem akarja, hogy az amerikai nemzet lássa, alkalmas-e az elnöki tisztség betöltésére” – jelentette ki az Egyesült Államok alelnöke, aki valamivel több mint két héttel a november 5-i elnökválasztás előtt ünnepelte 60. születésnapját.
Kamala Harris ezen a napon két georgiai templomba látogatott, míg Donald Trump az amerikaiak másik szentélyében, egy McDonald’sban hamburgert és hasábburgonyát szolgált fel a vendégeknek.
Miután az újságírók emlékeztették, hogy Harrisnek aznap születésnapja van, a volt elnök kényszeredetten gratulált még saját közösségi felületén, a Truth Socialön is.
John Kennedynek egykor Marilyn Monroe énekelte el a Happy Birthday, Mr. President c. emlékezetes számot, Kamala Harrist pedig most Stevie Wonder köszöntötte fel.
Kevesen emlékeznek már rá, de Kamala Harris szenátor 2019-ben, demokrata színekben, „feltörekvő csillagként” egyszer már jelöltette magát elnöknek, aztán hónapokkal később kampányfinanszírozási gondokra hivatkozva visszalépett.
Akkoriban még Bident is bírálta, mert a hetvenes években ellenezte azokat az iskolai buszokat, amelyekre bőrszíntől függetlenül bárki felszállhatott. Ezzel tulajdonképpen a szegregációs politikát támogatta – ostorozta Bident, aki mégis őt választotta alelnökének, mert már korábban eltökélte, hogy ezt a tisztséget nő fogja betölteni.
„Mit szeretnél, Kamala?”
Az Egyesült Államokban nő soha nem töltötte be az elnöki tisztséget, bár Victoria Woodhull az Egyenlő Jogok Pártjának színeiben 1872-ben elsőként indult a megmérettetésen. A legnagyobb esélye Hillary Clintonnak volt 2016-ban, de Donald Trump – talán orosz segítséggel – legyőzte.
A volt elnök riválisa most Kamala Harris, és az utolsó pillanatokig nagyon szoros a versenyük.
Lehet, hogy te leszel az első, de ügyelj arra, hogy ne te legyél az utolsó
– Kamala Harrist ez az édesanyjától tanult mottó vezérli az életben.
Indiai és jamaicai bevándorló lányaként egyszerűen amerikainak vallja magát. Édesanyja, Shyamala Gopalan, elismert mellrákkutató volt, édesapja, Donald Harris pedig közgazdász. Mindketten a Kaliforniai Egyetemen, a Berkeley-n szereztek diplomát, és ott ismerkedtek meg.
Kamala Devi Harris az elsőszülött, egy húga van, Maya. A Kamala szanszkrit nyelven lótuszt jelent, és egyben a sokkarú, bőséget osztó Laksmi istennő másik neve. Minden torzítás nélkül egyszerűen Kamalának kell ejteni. A Devi szanszkrit nyelven istennő.
Az istennőket imádó kultúra erős nőket teremt
– magyarázta később édesanyja.
A szülők aktív polgárjogi harcosként a felvonulásokra babakocsiban Kamalát is magukkal vitték, aki gügyögte a rigmusokat. Amikor az egyik menetelésen az édesanyja megkérdezte: „Mit szeretnél, Kamala?”, a csöppség selypítve azonnal rávágta: „Fee-dom, fee-dom!” Szabadságot követelt – a felnőttekhez hasonlóan.
A változtatás szándékával lett ügyész
A munka az édesanyát Montrealba szólította, ahol a jeles McGill Egyetem professzori állását kapta meg, továbbá rákkutatói megbízatást a Jewish General Hospitalban. Az akkor már 13 éves Kamala húgával együtt a bérházuk előtt demonstrált, mert nem engedélyezték, hogy az épület előtti pázsiton játsszanak. A tulajdonos meghajolt a követelés előtt, és felfüggesztette tilalmát. A szülők akkor már nem éltek együtt: Kamala hétéves volt, amikor elváltak.
A nagyobbik Harris lány a középiskolát Kanadában fejezte be, az egyetem viszont a tekintélyes, jobbára feketék számára fenntartott washingtoni Howard volt, ahol Kamala Harris politológián és közgazdaságtan szakon végzett. A többségi fehér iskolák után felüdülés volt számára az új környezet.
Egyetemi éveiben a dél-afrikai apartheid ellen tüntetett, és csatlakozott ahhoz az ülősztrájkhoz, amelyen a diáklap szerkesztőjének menesztése ellen tiltakoztak.
A jogi diplomát a Howard után a Kaliforniai Egyetemen szerezte meg, 1990-ben pedig felvették az ügyvédi kamarába. Az Alameda megyei ügyészségen kerületi ügyészhelyettesként a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos ügyekre szakosodott.
Azt mondta: azért lett ügyész, mert belülről akarta megváltoztatni a kisebbségeket aránytalanul sújtó igazságszolgáltatást.
Az első választás
A San Franciscó-i ügyészi választáson, 2003-ban korábbi főnöke ellen indult. A kihívott megkérdőjelezte Harris rajtját azzal érvelve, hogy a nő korábban két zsíros állami tisztséget vállalt. Ennek volt némi igazságalapja, mert Willie Brown, a kaliforniai törvényhozás korábbi elnöke később San Francisco polgármestereként két bizottsági tisztséggel ajándékozta meg Harrist, akivel korábban egészen meghitt, romantikus kapcsolata alakult ki.
A bizottsági munka évi 80 ezer dollárral növelte Harris ügyészi fizetését. Harris és a három évtizeddel idősebb Brown azonban már régen szakított.
Mindenesetre Kamala Harris a második fordulóban nyert, és ezzel ő lett Kalifornia első színes bőrű kerületi ügyésze.
Egy rendőr megölése majdnem derékba törte ügyészi pályafutását. A halálbüntetés megrögzött ellenzőjeként nem volt hajlandó a visszafordíthatatlan, legsúlyosabb büntetést kérni Isaac Espinoza őrmester gyilkosára. A befolyásos rendőri szakszervezet nagyon megorrolt az ügyészre.
Később, immár kaliforniai főügyészként két, a halálbüntetés eltörlését célzó indítványt is elutasított. Ezek után politikai opportunizmussal és az ellentmondásos kérdéssel kapcsolatos következetlenséggel vádolták.
A kaliforniai főügyészi tisztségért folytatott versenyt 2010-ben szoros, nagyon szoros eredménnyel nyerte – majdnem ugyanúgy, mint idehaza Karácsony Vitézy ellen.
A „gyermektelen hölgy”
A San Franciscó-i fekete kerületi ügyész riválisa a népszerű, republikánus, Los Angeles-i kerületi ügyész volt. Steve Cooley már a választások éjszakáján győzelmi beszéddel ünnepelt, és a San Francisco Chronicle is őt hirdette ki győztesnek.
A szavazólapokat azonban három hétig számolták, és csak a végén derült ki, hogy Harris 0,8 százalékkal többet szerzett a republikánus jelöltnél.
Államügyészként is következetes maradt: fellebbezett egy kaliforniai bíróság ítélete ellen, amely alkotmányellenesnek nyilvánította a halálbüntetést.
Doug Emhoff 2014-ben vette feleségül Harrist. Az ügyvédnek két gyermeke született Kerstin Emhoff producerrel kötött első házasságában, a kislányok, Cole és Ella azonban vonakodtak mostohaanyunak hívni új mamájukat, ezért inkább Momalának szólították.
Apjuk a harmadik second gentleman, az alelnök asszony férje az amerikai történelemben. A médiába azonban saját felvételével került be négy éve, amikor megörökítette ujjongó feleségét.
„Megcsináltuk! Megcsináltad, Joe! Te leszel az Egyesült Államok következő elnöke!” – örült Doug Emhoff felesége, Kamala Harris a demokrata jelölt győzelmének.
Joe Bidennel a fia, Beau Biden révén ismerkedett meg, aki Delaware főügyésze volt abban az időszakban, amikor ezt a tisztséget Kamala Harris Kaliforniában töltötte be. Jóbarátok voltak, aminek az agydaganatban szenvedő Beau 2015-ben bekövetkezett halála vetett véget.
J. D. Vance egyébként Tucker Carlson műsorában úgy jellemezte Kamala Harrist, mint egyiket a „sok gyermektelen hölgy közül, akik saját életükön keseregnek”.
JD Vance says women who haven’t given birth like Kamala Harris are “childless cat ladies who are miserable at their own lives,” and have “no direct stake” in America. pic.twitter.com/3DJY3pQTGe
— Ron Filipkowski (@RonFilipkowski) July 22, 2024
Donald Trump alelnökjelöltjének epés megjegyzése ellenszenvet és heves indulatokat váltott ki világszerte.
Fekete nő a szenátusban
Kamala Harris Barack Obama akkori elnök és Joe Biden akkori alelnök támogatásával indult 2016-ban a szenátusi helyért. A kaliforniai általános választásokon magabiztosan győzött. Ő volt a demokraták szinte egyetlen fényes pontja azok után, hogy kiderült: az elnökválasztást Donald Trump nyerte.
Kamala Harris volt a második fekete nő, aki bekerült a felsőházba – ahol ügyészi képességeit kamatoztatta.
Az igazságügyi bizottság tagjaként a Trump által a Legfelsőbb Bíróságba jelölt Brett Kavanaugh-t azzal szorongatta meg: tud-e olyan rendelkezésről, amely arra kötelezi a férfiakat, hogy mit tegyenek a testükkel – mint ahogy az abortusztörvény teszi a nők esetében.
Trump vagy bárki más a Fehér Házból javasolta önnek, hogy nyomozást indítson valaki ellen?
– ezt tudakolta viszont Kamala Harris a szenátusi meghallgatáson az igazságügy-miniszteri, egyben amerikai főügyészi tisztségre jelölt politikustól.
William Barr zavarba jött a kérdéstől, és miközben a megfelelő választ kereste, Harris megjegyezte: „Úgy tűnik, emlékszik ilyesmire.”
Végül a jelölt kijelentette, hogy nem tud válaszolni, a demokraták pedig azt hangoztatták: Barr etikai aggályok miatt alkalmatlan a tisztségre.
A cél a Fehér Ház
Két évvel a szenátusi eskü letétele után, 2019 elején Kamala Harris bejelentette, hogy indul az elnökválasztáson.
A demokraták feltörekvő csillagnak tartották, de tartós támogatást nem sikerült kiharcolnia, sőt származása miatt támadták. Az év végén, két hónappal a hivatalos előválasztás előtt, kampányfinanszírozási gondokra hivatkozva maga jelentette be visszalépését.
Joe Biden a korábbi csörték ellenére őt választotta alelnöknek, és ezzel teljesítette ígéretét, hogy mindenképpen nőt jelöl a posztra.
Megválasztása után az elnök kényes kérdéssel, a bevándorlás mögöttes okainak kezelésével bízta meg alelnökét.
Kamala Harris első alelnöki hivatali éve korántsem nevezhető zökkenőmentesnek. Az alkalmazottak jelentős lemorzsolódása miatt óvatosan fogalmazva is bizonyos kérdések merültek fel „vezetési stílusával” kapcsolatban. Úgy irányította az alelnöki hivatalt, mint egy ügyész, és ez „nem mindenkinek tetszett” – jegyezték meg az újságírók.
A Time öt hét különbséggel párját ritkító, két szellemes címoldallal számolt be először arról a pánikról, amely a demokraták között uralkodott el az elnök(jelölt) Joe Biden szánalmas szereplése után a Trumppal folytatott televíziós vitában, majd az alelnök magabiztos színre lépéséről.
Read our new cover story on Joe Biden's decision to withdraw from the 2024 presidential race: https://t.co/RoiflsQi2H
— TIME (@TIME) July 21, 2024
The cover at left was published on July 21; the one at right was published digitally June 28, the day after the first presidential debate. pic.twitter.com/hNFOhl1ZqR
Kérdés, hogy Kamala Harris afroamerikai és indiai származása, nem utolsósorban neme elegendő biztosíték-e arra, hogy karrierjét egy győztes elnökválasztási hajrá koronázza meg.
Kamala Harris volt az első nő, az első fekete és az első ázsiai származású tisztségviselő az alelnöki tisztségben – emlékeztetett korábban a Washington Post.
A vászoncipő és a masnis blúz
Az elnökjelölt kedvenc lábbelije a sportos vászoncipő.
Laced up and ready to win.pic.twitter.com/scLX6nNJXo
— Kamala Harris (@KamalaHarris) September 7, 2020
Imádom a Converse-t, amely az énemet is tükrözi – idézte Kamala Harrist a Harper’s Bazaar.
Gyakran viselt masnis blúzt, ugyanolyat, mint évtizedekkel ezelőtt Margaret Thatcher vagy napjainkban Melania Trump.
Kamala Harris Gives Power Suit Playful Details With Polka-dot Pussy-bow Blouse for ‘The Drew Barrymore Show’ https://t.co/b040KSWCzj
— WWD (@wwd) April 29, 2024
A Donald Trumppal folytatott televíziós párbajban sötét nadrágkosztümben és egy fehér, tónusos csíkokkal díszített, masnis blúzban jelent meg, amely éles ellentétben állt riválisa élénkkék öltönyével és élénkpiros nyakkendőjével – írta az Elle divatmagazin, amely felidézte, hogy a nadrágkosztüm a húszas évek óta Coco Chanel jóvoltából energikus és erőteljes megjelenést kölcsönöz a nőknek.
A masnis blúz eközben tiltakozás Trump ellen, aki egy műsorban, még 2005-ben arról beszélt, hogy a „masninál fogva” ragadta meg a nőket. Sokan közülük már a 2016-os elnökválasztás során masnis blúzt viselve fejezték ki ellenérzéseiket.
A másik elnökjelöltről, Donald Trumpról készült portrénkat holnap olvashatják.
(Borítókép: Kamala Harris 2024. október 20-án Georgia államban. Fotó: Megan Varner / Getty Images)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!