Az Ukrinform hírügynökség beszámolt arról, hogy az önkéntesek első csoportja, akik Lengyelországban csatlakoztak az Ukrán Légióhoz, kedden aláírták a szolgálati szerződést a lublini ukrán főkonzulátuson lévő toborzóközpontban. Petro Horkusa, a toborzóközpont szóvivője sajtótájékoztatóján elmondta, hogy eddig már több mint hatszázan jelentkeztek a légióba.
Az Ukrán Légió felállításáról július elején írt alá megállapodást Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel kormányfő Varsóban, ennek egyik pontja ukrán katonai egységek kiképzéséről szól Lengyelország területén. A légió önkéntesei három évre kötöttek szerződést, majd Lublin mellett képzik ki őket NATO-országok oktatói. Az alapkiképzés 35 napig tart.
Kedves olvasóink!
Véget ért az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk holnap is! Jó pihenést kívánunk!
Az orosz Állami Duma elfogadott egy törvényjavaslatot, ami megtiltja az orosz gyermekek örökbefogadását olyan országokba, ahol lehetőség van nemváltoztatásra –írja az ATV.
A törvényben kimondják, hogy az örökbefogadó szülők nem lehetnek olyan országok állampolgárai, ahol engedélyezett a nemváltoztatás orvosi beavatkozással, ideértve a nemi jellemzők megváltoztatását célzó gyógyszereket, és más, a nemi jellemzők módosítását célzó eljárásokat is.
Vjacseszlav Vologyin, az Állami Duma elnökének elmondása szerint a törvény célja a gyermekek védelme az „esetleges veszélyektől” .
Az Ukrinform hírügynökség beszámolt arról, hogy az önkéntesek első csoportja, akik Lengyelországban csatlakoztak az Ukrán Légióhoz, kedden aláírták a szolgálati szerződést a lublini ukrán főkonzulátuson lévő toborzóközpontban. Petro Horkusa, a toborzóközpont szóvivője sajtótájékoztatóján elmondta, hogy eddig már több mint hatszázan jelentkeztek a légióba.
Az Ukrán Légió felállításáról július elején írt alá megállapodást Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel kormányfő Varsóban, ennek egyik pontja ukrán katonai egységek kiképzéséről szól Lengyelország területén. A légió önkéntesei három évre kötöttek szerződést, majd Lublin mellett képzik ki őket NATO-országok oktatói. Az alapkiképzés 35 napig tart.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter bejelentette, hogy a tárca stratégiai szerződést írt alá az ICEYE finn műholdgyártó és -üzemeltető vállalattal. „Ennek a szerződésnek köszönhetően hadseregünk nagy pontosságú műholdképekhez férhet hozzá a harcterület teljes lefedésével” – emelte ki.
Umerov szerint a parancsnokság képes lesz önállóan meghatározni a kiemelt felügyeleti zónákat, és gyorsan fogadni tudja a naprakész adatokat az ICEYE műholdrendszeren keresztül. „A fejlett űrfelderítési technológiák bevezetésével olyan technológiai előnyre teszünk szert, amely fokozza a harckészültséget és védi katonáinkat” – tette hozzá a miniszter, közölte az MTI.
Az ukrajnai háború gyors befejezéséről a döntés Vlagyimir Putyin orosz államfőnél van – jelentette ki Petr Pavel cseh köztársasági elnök kedden a dél-morvaországi Znojmóban, amikor középiskolás diákokkal találkozott − tájékoztatott az MTI.
Ha valakinek van kulcsa a háború gyors befejezéséhez, akkor az Putyin elnök. Ő azonban ezt nem fogja megtenni, mert megvannak a maga érdekei, Ukrajna legalább egy részének az ellenőrzése
– fejtette ki véleményét Petr Pavel, akinek szavait a CTK hírügynökség idézte.
Oroszország – jegyezte meg az államfő – birodalomnak tartja magát, s mint ilyen úgy véli, hogy nagyobb privilégiumai vannak, mint másoknak. „Putyin szerint a szabályokat a nagyobb játékosok határozzák meg, nekünk pedig igazodnunk kell hozzájuk. Hajlandó lenne tárgyalni az Egyesült Államokkal, Kínával, Indiával, esetleg Brazíliával. A Csehország-méretű államok csak gyalogosok” – mutatott rá a cseh elnök.
Petr Pavel arra a kérdésre is válaszolt, ami az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos kijelentéseire vonatkozott, elsősorban arra, hogy gyorsan lezárja az orosz–ukrán háborút. A cseh államfő szerint nagy kérdés, hogy Donald Trumpnak „sikerül-e betartani választási ígéreteit, képes lesz-e befejezni az ukrajnai háborút, és ha igen, milyen feltételek mellett”.
Az államfő szerint Csehországnak továbbra is folytatnia kell Ukrajna támogatását, ami egyben a nemzetközi jog támogatását is jelenti. A nemzetközi jognak köszönhetően a kis államoknak olyan jogaik vannak, mint a nagyoknak, így a jövőjükről is joguk van önállóan dönteni – hangoztatta.
Nem kizárt, hogy Vlagyimir Putyin megpróbál megegyezni Donald Trumppal, de nem biztos, hogy megállapodásuk Ukrajna érdekét szolgálná – vélte a politikus. Petr Pavel attól tart, hogy Oroszország győzelme Ukrajnában az ukrán állami lét végét jelenthetné. A következő áldozat Moldova lehetne – vélekedett.
„Naivitás azt várni, hogy Oroszország egyik napról a másikra békeszerető országgá válik. Így soha nem viselkedett, s ha nem változik meg, akkor nem is fog így viselkedni” – szögezte le a cseh köztársasági elnök a diákok előtt.
Az orosz hadsereg dróncsapásokat mért három településre – Havrilivkára, Sztanyiszlavra és Zelenivkára –, amelyekben két 70 éven túli férfi, valamint egy 54 és egy 86 éves nő megsérült – írta meg az Ukrajinszka Pravda.
A drónról ledobott robbanóanyag repeszei mindkét férfit a mellkasán, a karján és az arcán sebesítették meg, valamint agyrázkódást szenvedtek.
Az 54 éves zelinivkai nőnél fej- és sípcsontsérülést diagnosztizáltak, a 86 éves asszony agyzúzódást szenvedett.
Az ukrán hatóságok a Trump-elnökség lehetőségét szem előtt tartva dolgozták ki „győzelmi tervüket” – írja a Financial Times információi alapján az orosz Meduza portál.
Mint írták, a terv céljai közt van az, hogy megnyerjék Trumpot, aki az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás csökkentését és a háború gyors befejezését szorgalmazza.
A Financial Times szerint két javaslatot kifejezetten Trumpra szabtak az ukránok:
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy New York-i találkozón ismertette ezeket az elképzeléseket Trumppal. Egy, a találkozón elhangzottakat ismerő forrás szerint Trump érdekesnek találta az ötleteket.
Ukrajnában az orosz támadásoknak egyre gyakrabban válnak célpontjaivá civil létesítmények, épületek, ami megkérdőjelezi Moszkvának azokat a sorozatos nyilatkozatait, hogy készen állna a háború diplomáciai úton történő lezárására – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Kárpáti Igaz Szó tudósítása szerint.
Az államfő így reagált arra, hogy hétfőn újabb orosz rakétacsapás érte szülővárosát, a Dnyipropetrovszki területen található Krivij Rihet, ahol több lakóház is találatot kapott.
A katasztrófavédelem befejezte a túlélők keresését. A romok alól négy holttest került elő. A 32 éves Olena Kulik három gyermekével – Kiril (10 éves), Demid (2 éves és 8 hónapos), valamint Uljana (mindössze két hónapos) –, a saját otthonában vesztette életét, amikor a lakásukat eltalálta egy orosz rakéta.
Egyedül az apa élte túl, aki épp a konyhában volt, hogy reggelit készítsen
– tudták meg az újságírók a férfi anyjától.
Valóban az észak-koreai elit Viharhadtest ment Oroszországba harcolni, azonban nem a különleges egység legjobbjait küldték – mondta egy észak-koreai dezertőr, Li Vung-gil.
A férfi öt éven át szolgált a Viharhadtestben, és elmondta hogy az egy 200 ezer tagú formáció, benne eltérő képzettségi és felszereltségi szinttel rendelkező katonákkal. A férfi kiemelte, hogy az Oroszország Kurszk megyéjében harcoló 10 ezer észak-koreai katona nem tartozik a Viharhadtest legjobbjai közé.
Hozzátette, hogy szerinte Kim Dzsongun azért támogatja a háborút katonákkal, hogy értékes harctéri tapasztalatokra tegyenek szert – írja a Portfolio.
Herman Szmetanyin, a stratégiai iparágakért felelős miniszter bejelentette, hogy Ukrajna 2025-ben rekordösszeget, több mint 55 milliárd hrivnyát (514 milliárd forint) szán fegyverek és katonai felszerelések gyártására.
A teljes összegből 54,55 milliárd hrivnyát (509,58 milliárd forint) fordítanak a termelés fejlesztésére, új technológiák bevezetésére és a védelmi vállalkozások kapacitásának növelésére, ami 3,5 milliárd hrivnyával (32,7 milliárd forint) haladja meg a mintegy 51 milliárd hrivnyás (476 milliárd forint) idei költségvetést − tájékoztatott az MTI.
Az ukrán erők visszavertek egy nagyszabású orosz rohamot az oroszországi Kurszki területen, megsemmisítve egy teljes orosz zászlóaljat − jelentette ki Anasztaszija Bliscsik, a 47. ukrán különálló gépesített dandár szóvivője egy keddi tévéműsorban.
Az oroszok öt-hat támadásban próbálták megrohamozni a lakott területeket Kurszk megyében, tíz páncélozott járművet azonban megsemmisítettek a 47. gépesített gyalogdandár katonái. Három orosz páncélost aknák robbantottak fel, FPV-drónok és egy Sztuhna páncéltörő rakétarendszert segítségével pedig katonáink megsemmisítették a többi haditechnikai eszközt. A megszállók egy csoportját is felszámolták
− részletezte a szóvivő. Hozzátette, hogy a csatatérről elmenekült orosz katonákat drónokkal keresik. Bliscsik fogalmazása szerint a Kurszki térségben a helyzet általában nehéz, de az ukrán erők ellenőrzésük alatt tartják.
Az észak-koreai katonák kurszki jelenlétével kapcsolatban a szóvivő megjegyezte, hogy a 47. külön gépesített dandár az illetékességi területén még nem látott észak-koreai katonát. „Nyilvánvalóan az ellenség még vár azzal, hogy harcba küldje őket” − jegyezte meg.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közösségi oldalakon közzétett hétfő esti videoüzenetében kiemelte, hogy a Kurszki területen az ukrán erők 50 ezer orosz katonát foglalnak le, akik ennek köszönhetően nem ukrán területen harcolnak − tájékoztatott az MTI.
Az amerikai választások és a németországi kormánykoalíció összeomlása után a németek 73 százaléka úgy véli, hogy Németországnak többet kellene az európai biztonságba fektetnie – derül ki a Körber-Stiftung megbízásából készült felmérésből.
A közvélemény-kutatást az amerikai elnökválasztás és a koalíció felbomlása után november 7-én és 8-án egy további felméréssel egészítették ki. A részt vevők 58 százaléka ellenzi, hogy Németország nemzetközi szinten vezető szerepet vállaljon, ha az Egyesült Államok visszavonulna ettől a szereptől.
Szeptemberben a válaszadók az ukrajnai háborút (45 százalék), a migrációt (31 százalék) és a közel-keleti háborút (17 százalék) jelölték meg Németország három legnagyobb külpolitikai kihívásaként.
Két és fél évvel az ukrajnai orosz offenzíva kezdete után a németek 57 százaléka még mindig Ukrajna katonai támogatása mellett áll. Ez az arány azonban az előző év 66 százalékos támogatottságához képest csökkent. Különösen alacsony az egyetértés Kelet-Németországban, ahol csak 40 százalék támogatja a további katonai segítségnyújtást.
A felmérésben részt vevők 47 százaléka szerint Ukrajnának mindaddig folytatnia kell a védekezést, amíg az Oroszország által megszállt összes területet vissza nem foglalja. Ezzel szemben 43 százalék úgy véli, hogy Ukrajnának át kellene adnia területének egy részét Oroszországnak, hogy véget vessenek a háborúnak.
Európának mindent el kell követnie, hogy érvényt szerezzen a nemzetközi jognak – jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter keddi sajtóértekezletén, amelyet Josep Borrell-lel, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével közösen tartott Varsóban.
A történelem most Ukrajnában, a mi térségünkben alakul
– hangsúlyozta a lengyel miniszter.
„Európának kötelessége, hogy mindent megtegyen az Oroszország és Ukrajna közötti igazságos megállapodás érdekében, hogy támogassa a nemzetközi jog elveit, hogy visszaállítsa azt a szabályt, amely szerint Európában nem lehet erőszakkal megváltoztatni a határokat” – fogalmazott a lengyel külügyminiszter.
„Ha ezeket az alapelveket többé nem tartják be tetteink vagy tétlenségünk miatt, akkor nagyon sötét jövő elé nézünk. Amit teszünk vagy nem teszünk a külügyi tanácsban, az meghatározhatja az EU hitelességét és stratégiai szerepének jövőjét” – mondta a miniszter az uniós külügyminiszterek jövő heti találkozójára utalva.
Az MTI beszámolója szerint Borrell hangsúlyozta, hogy Európának vállalnia kell a felelősséget, és biztosítania kell Ukrajnát további támogatásáról. Ez azonban politikai elszántságot és komoly finanszírozást követel – tette hozzá.
Három rakétával, 110 drónnal és irányított légibombákkal támadta Ukrajnát az orosz hadsereg keddre virradóra – adta hírül az MTI az ukrán légierő közleményét.
A hivatalos közlemény szerint az Oroszország a Belgorodi területről Sz–300-as légvédelmi rakétával támadta Harkivot, a Kurszki területről két irányított rakétával támadta Csernyihiv térségét, valamint irányított bombákkal csapott le Szumi és Harkiv környékére. A drónokat több hullámban indították.
A jelentés nem szól áldozatokról, sem anyagi károkról.
Ugyanakkor az Ukrajinszka Pravda hírportál a Kijevi katonai közigazgatás vezetőjére, Ruszlan Kravcsenko kormányzóra hivatkozva azt közölte, hogy a régió egyik településén a lelőtt drónok roncsai 10 épületben károkat okoztak. „A kritikus és lakossági infrastruktúrát nem érte találat” – írta a kormányzó.
Az Unian hírügynökség közlése szerint tegnap Krivij Rihben egy ötszintes lakóházat ért orosz rakétacsapásban egy édesanya és három gyermeke – a legkisebb két hónapos volt – vesztette életét. Egy teljes lépcsőház romba dőlt, 14 lakó megsebesült, a környéken összesen 40 többszintes épületben keletkeztek károk a robbanás következtében.
Helsinki önkormányzata kezdeményezi a finn főváros legnagyobb sport- és rendezvénycsarnokának kisajátítását a szankciókkal sújtott orosz tulajdonosoktól – adta hírül az MTI a város vezetésének álláspontját.
A jelentős koncerthelyszínként és jégkorongpályaként is működő Helsinki Aréna 2022-ben bezárt, miután a nyugati államok Ukrajna megtámadását követően a finnországi érdekeltségű orosz befektetők ellen is szankciókat vezettek be. A helsinki városvezetés először tavaly közölte, hogy a létesítményt birtokló cégtől elvehetik az ingatlant, amennyiben tulajdonosai, Gennagyij Timcsenko és Roman Rotenberg orosz–finn üzletember nem adja el önként.
Az Orosz Jégkorong Szövetség (RIHF), amelynek Rotenberg az alelnöke, és a Timcsenko tulajdonában álló Volga Group, valamint a finnországi orosz nagykövetség egyelőre nem reagált a bejelentésre.
A közlemény szerint az intézkedésre azért van szükség, hogy megakadályozzák az épület állagának leromlását.
Emellett nem szeretnék, ha Finnország hírneve tovább sérülne amiatt, hogy nem képes jelentős nemzetközi rendezvényeket lebonyolítani arra alkalmas helyszín hiányában. Az átvételi folyamat évekig is elhúzódhat, a lépéshez pedig a finn kormány jóváhagyására, valamint a tulajdonosok kártalanítására is szükség van – fűzték hozzá.
A helsinki hatóságok tavalyi becslései szerint a fővárosi szállodák, éttermek és egyéb vállalkozások akár évi 400 millió euró bevételtől is eleshetnek a stadion zárvatartása alatt.
Orosz ortodox templom épült nemrég a svéd Vasteras nevű kisváros szélén. Az ártatlannak tűnő istentiszteleti hely kritikusai szerint az épület potenciális veszélyt jelent Svédország nemzetbiztonságára – írja a Politico.
„A templom potenciális támaszpontot kínál az információgyűjtéshez, mind a vasterasi repülőtérről, mind pedig az ipari érdekeltségekről, az energiaszektorban tevékenykedő nagyvállalatokról” – mondta a lapnak Markus Göransson, a Svéd Védelmi Egyetem Oroszországgal foglalkozó kutatója.
A stockholmi orosz nagykövetség nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a templom biztonsági fenyegetést jelent-e.
Mint írtuk, lezuhant az ukrán légvédelem elterelésére használt két orosz „csalétek” drón Moldova területén hétfőn. A rendőrség szerint a repülő eszközöket az északi Borosenii Noi faluban és a déli Firladeni faluban találták meg.
Mihai Popsoi miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy „határozottan elítélik az agresszív behatolásokat és elítélik Oroszország brutális háborúját Ukrajna ellen”.
A történtek miatt Moldova beidézte az orosz nagykövetet – írja a Sky News.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) meghiúsította az ukrán katonai hírszerzés egyik akcióját, amelyet a Szevasztopolban található Balaklava hőerőmű közelében valósítottak volna meg – írja a TASZSZ orosz hírügynökség.
Az FSZB megjegyezte, hogy az elkövető egy 29 éves helyi lakos, aki tavaly szeptemberben egy külföldi hírszerző szolgálat utasítására felvette a kapcsolatot az ukrán katonai hírszerzéssel. A férfinak kárt kellett volna tennie az infrastruktúrában, megszakítva a vasúti közlekedés működését. Az FSZB tisztjei a helyszínen vették őrizetbe a támadót.
Donald Trump várhatóan Marco Rubio amerikai szenátort jelöli külügyminiszterének – közölte forrásaira hivatkozva kedden a Reuters. A hírek szerint az orosz–ukrán háború kiemelt helyen szerepel majd a leendő tárcavezető napirendjén.
Az 53 éves jelölt korábbi interjúiban annak adott hangot, hogy Ukrajnának tárgyalásos rendezésre kell törekednie Oroszországgal, ahelyett, hogy arra összpontosítana, hogy visszaszerezze az összes területet, amelyet Oroszország az elmúlt évtizedben elfoglalt.
Marco Rubio egyike volt annak a 15 republikánus szenátornak, akik az áprilisban elfogadott 95 milliárd dolláros katonai segélycsomag ellen szavaztak.
„Nem állok Oroszország oldalán, de sajnos a valóság az, hogy az ukrajnai háborúnak csakis tárgyalásos úton lehet véget vetni” – jelentette ki az amerikai szenátor szeptemberben.
Hiperszonikus rakétákkal felszerelt orosz hadihajó tartott hadgyakorlatot a La Manche csatorna közelében – számolt be a Sky News.
Az orosz védelmi minisztérium vasárnap közölte, hogy a 22350-es projektű Admiral Golovko fregatt átkelt a La Manche csatorna legszűkebb részén, miután november 2-án elhagyta a flotta a szeveromorszki bázisát.
A hajó terrorizmus elleni gyakorlatokat és veszélyes célpontok elkerülésére vonatkozó kiképzéseket hajtott végre. A Golovko az orosz haditengerészet első olyan hadihajója, amelyet hiperszonikus rakétákkal szereltek fel. Hatótávolsága a 900 kilométert is elérheti.
A közlemény szerint „a küldetés fő feladata” az orosz tengeri jelenlét bemutatása volt.
Keir Starmer brit miniszterelnök azt tervezi, hogy még Donald Trump hivatalba lépése előtt felszólítja Joe Biden amerikai elnököt, hogy az Egyesült Államok egy nagyobb G7-csomag részeként 20 milliárd dolláros hitelt folyósítson Ukrajnának – számolt be róla hétfői cikkében a The Telegraph.
A brit miniszterelnök személyes megbeszélést tervez Joe Biden leköszönő amerikai elnökkel a G20-ak jövő heti brazíliai csúcstalálkozóján.
Még júniusban a G7-ek vezetői megállapodtak abban, hogy 50 milliárd dollárt biztosítanak Ukrajnának, részben a 2022. februári orosz invázió óta befagyasztott orosz vagyonból befolyt kamatokból. Az USA ígéretet tett, hogy 20 milliárd dollárt biztosít, azonban ezeket az összegeket még nem folyósították.
Oroszország 2022. február 24-én indított, Ukrajna elleni háborújában eddig körülbelül 712 610 orosz katona esett el, az elmúlt napon 1950 ellenséges katona halt meg – számolt be az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara.
A vezérkar beszámolója szerint
Ezenkívül 329 orosz hajót is elveszítettek – idézi a jelentést a The Kyiv Independent.
Magyarország területére hétfőn az ukrán–magyar határszakaszon 3722 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 3529 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 18 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – írják a közleményben.
Olena Suljak, a Nép Szolgája párt elnöke szerint Ukrajnának a jelenlegi költségvetése mellett 1575 évbe telne helyreállítani a megsemmisült és megrongálódott lakásokat – írja az Unian hírügynökség.
„Olyan ez, mint egy teáskanállal megtölteni egy tavat” – nyilatkozta a kialakult helyzetről Olena Suljak.
Hozzátette, hogy „kétségtelenül jó”, hogy az ukrán kormány végre megtalálta a módját annak, hogy 2025-ben elkezdje finanszírozni az épületek helyreállítását. Mint írtuk október végén, súlyos találat érte a Harkivban található Derzhprom nevű épületet is, ami az UNESCO világörökségi listáján szerepel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfői, közösségi oldalára feltöltött videóbeszédében elmondta, hogy Ukrajna hadseregének az oroszországi Kurszk térségébe irányuló offenzívája több tízezer orosz katonát tart vissza, csökkentve Oroszország támadási képességét.
Embereink ott egy meglehetősen nagy orosz csapatot tartanak vissza – a megszálló hadsereg állományából 50 000 embert, akiket a kurszki hadművelet miatt nem lehet bevetni más orosz támadó irányokba a területünkön
– fogalmazott Ukrajna államfője.
Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy az ukrán erők orosz létesítmények elleni támadásai csökkentették Oroszország tüzérségi képességét, amely észrevehető a fronton. „Ezért van szükségünk partnereinktől – Amerikától, Nagy-Britanniától, Németországtól – döntésekre a nagy hatótávolságú képességekről” – tette hozzá az ukrán elnök.
A mozgósítás halasztásásának online kérelmezését lehetővé tevő Reserve+ alkalmazást a megjelenés első napjaiban 100 ezer ukrán vette igénybe – nyilatkozta Kateryna Chernohorenko, a védelmi miniszter digitalizációért felelős helyettese.
A miniszterhelyettes szerint a kiadott halasztások többsége a régi halasztások megújítása. Most azok az emberek, akiknek törvényes okuk volt a halasztásra, kevesebb mint három hónap alatt végre megkaphatják azt – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az észak-koreai KCNA hírügynökség keddi jelentése szerint Észak-Korea ratifikálta a kölcsönös védelmi szerződést Oroszországgal.
A megállapodás kötelezi a két országot, hogy fegyveres támadás esetén egymás megsegítésére siessenek.
A Kim Dzsongun észak-koreai vezető által hétfőn aláírt rendelet szerint a szerződés azon a napon lép hatályba, amikor mindkét fél kicseréli a ratifikációs okmányokat. Az orosz törvényhozók a múlt héten egyhangúlag jóváhagyták a szerződést, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök már alá is írt. A megállapodás, amelyet júniusban, az orosz elnök phenjani látogatása során kötöttek, azonnali katonai segítségnyújtást ír elő.
Cso Szon Hui észak-koreai külügyminiszter a közelmúltban Moszkvában tett látogatása során szolidaritását fejezte ki Oroszországgal, és kijelentette, hogy Phenjan „a győzelem napjáig” Oroszország mellett fog állni. A Nyugat azzal vádolta Észak-Koreát, hogy mintegy 10 ezer katonát állomásoztat Oroszország háborús erőfeszítéseinek támogatására, valamint hogy Phenjan tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállított Moszkvának ukrajnai felhasználásra.
Ukrajnával kapcsolatban egység van az Európai Unióban annak ellenére, hogy Magyarország álláspontja ellentmondásos – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálnak adott, hétfőn közzétett interjújában.
Borrell emlékeztetett arra, hogy csaknem három éven keresztül, vagyis amióta tart Oroszország teljes körű háborúja Ukrajna ellen, Magyarország támogatta az összes uniós szankciót és minden döntést Ukrajna megsegítéséről.
Összesen 122 milliárd eurós európai támogatásról beszélünk, amit Ukrajnának nyújtottunk, ez nem jöhetett volna létre konszenzus nélkül, és ennek a konszenzusnak Magyarország is részese volt
– hangsúlyozta az európai diplomácia vezetője, aki az elmúlt napokban Ukrajnában tett látogatást.
Arra a kérdésre, amely az Európai Békekereten keresztül Ukrajnának nyújtandó forrásokra vonatkozott, amelyeket viszont Magyarország blokkol, Borrell azt válaszolta, hogy az uniónak most vannak más támogatási eszközei is. „Az Európai Békekeret az első, 2022-ben létrehozott olyan eszköz, amellyel az EU katonai támogatást nyújt Ukrajnának az ukrán védelmi ipar potenciáljának fejlesztésére” – emlékeztetett. Elismerte egyúttal, hogy az Európai Békekeret felhasználásához minden uniós tagállam hozzájárulása szükséges. „Nem tudom garantálni, hogy ehhez meglesz az egyhangú támogatás” – tette hozzá.
Borrell kitért arra, hogy bár az EU a NATO-val ellentétben nem katonai szövetség, a tagországok számíthatnak egymástól biztonsági garanciákra. Kifejtette, hogy az EU-szerződésnek vannak olyan cikkelyei, amelyek szerint ha az egyik tagot megtámadják, a többieknek támogatást kell nyújtaniuk.
Egyesek szerint ez a NATO-szerződés 5. cikkelyének megfelelője, míg mások szerint nem olyan nyilvánvaló a hasonlóság. Senki sem tagadja azonban azt, hogy van olyan cikk, amely minden tagországtól szolidaritást ír elő, ha valakit megtámadnak
– mutatott rá.
Szavai szerint az unió jelenleg is szolidáris Ukrajnával, még ha nem is tagja a szervezetnek, és ez „sokkal több lenne”, ha az EU tagállama volna – közölte az MTI.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kijevben találkozott Hanno Pevkur észt védelmi miniszterrel, aki a tél beállta előtt új katonai segélycsomagot jelentett be a védelmi erők szükségleteire – írja az Interfax.
Nagyon hálásak vagyunk az önök csapatának, az országnak, az önök népének a teljes körű háború kezdete óta nyújtott jelentős támogatásért
– mondta Zelenszkij.
Az államfő köszönetet mondott Észtország vezető szerepéért, amiért az ország GDP-jének 0,25 százalékát Ukrajna katonai szükségleteire fordítja, amit a kétoldalú biztonsági megállapodás is rögzít. Hangsúlyozta továbbá, hogy hatékony együttműködésre van szükség a dokumentum valamennyi rendelkezésének végrehajtása érdekében.
A találkozón szó esett arról is, hogy Észtország képes finanszírozni a nagy hatótávolságú drónok ukrajnai gyártását, valamint arról, hogy fontos, hogy Észtország és az összes balti ország hangot adjon Ukrajna EU- és NATO-csatlakozásának támogatására.
Zelenszkij és Pevkur a Győzelmi Terv végrehajtásáról is tárgyaltak, amelyet Észtország feltétel nélkül támogat – közölte az ukrán elnöki hivatal.
Az ukrán politikusok szerint Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelmével csökkent annak a lehetősége, hogy Ukrajnát meghívják a NATO-ba – írja a Reuters.
Az ukrán kormányzat nemrégiben az Ukrajnával való együttműködésről szóló jelentésében a következő állításokat fogalmazta meg:
Trump most választja ki a kormánya legfőbb biztonsági és védelmi posztjainak betöltésére a tisztviselőket. Hogy kiket választ, segít megérteni, hogyan alakítja majd a leendő elnök az Ukrajnával kapcsolatos politikáját. Trump már kizárta Mike Pompeo volt külügyminisztert, akit Kijevben ukránbarátnak tartanak.
Az ukrán tisztviselők szerint fennáll a veszélye annak, hogy Trump csökkenti a Kijevnek nyújtott amerikai segélyeket.
„Remélem, hogy a Biden-kormányzat megpróbálja elkerülni ezt a kockázatot a segítségnyújtás ütemének felgyorsításával” – mondta az ukrán tisztviselő.
„Ez a tél egy kritikus pont ... Remélem, hogy a háború a végéhez közeledik. Most fogjuk meghatározni mindkét fél tárgyalási pozícióit, a kiinduló pozíciókat...” – tette hozzá a forrás.