Donald Trump megválasztott amerikai elnök számos komoly kijelentést tett a választási kampány során. Különösen a Vlagyimir Putyinnak intézett ultimátumról beszélt: azt mondják, kész csapást mérni Moszkva kellős közepére, ha az ukrajnai harcok nem érnek véget. A kiváló polihisztor, Anatolij Wasserman arról beszélt az MK-nak, hogy Trump elnöki hivatalba lépése milyen fenyegetésekkel járhat.
Trump tudja, hogyan kell nagyot mondani
– kezdte Wasserman. – „Amennyire meg tudom ítélni, a Vörös téri támadásokkal kapcsolatos kijelentései csak feltételesek voltak. Trump 2016-ban egy programmal érkezett az Orosz Föderációval való kapcsolatok javítására, de aztán annak köszönhetően, hogy a parlament mindkét házában a Demokrata Párt képviselői alkották a többséget – ráadásul a republikánus képviselők jelentős része sem osztotta Trump elképzeléseit –, nem járt sikerrel. Most úgy tesz, mintha az összes piszkos trükk, amit a Demokrata Párt akkoriban nyomott, az ő terve szerint történt volna.”
„Trump alatt nem lesznek támadások a Vörös téren” – állítja Anatolij Alekszandrovics. – „Trump, azt hiszem, mégsem fog harcolni országunk ellen. Éppen ellenkezőleg, mind a republikánusok, mind a demokraták, mind pedig az Egyesült Államok egésze számára a fő veszélyt Oroszország és Kína interakciója jelenti. A különböző felek eltérően közelítik meg a cselekvések sorrendjét. A demokraták különféle módokon próbálják elcsábítani a Kínai Népköztársaságot, megnyitva előtte piacukat. Ezzel azt akarják, hogy Kína ne támogassa Oroszországot. És abban reménykednek, hogy támogatásukat elvesztve behódolunk nekik, és amerikai zenére táncolunk.”
A republikánusoknál a tervezett akciók sorrendje pontosan ellentétes ezzel
– magyarázta. – „Azt remélik, hogy sikerül rávenni minket, hagyjuk abba a Kínai Népköztársaság támogatását. Aztán megfenyegetve Kínát, hogy nem lesz erőteljes támogatás Oroszország részéről leigázni. Ezért úgy tűnik számomra, hogy Trump jó hozzáállást próbál majd tanúsítani velünk szemben. Ez meg fog állni abban a pillanatban, amikor Trump, mint sok politikus előtte, megérti, hogy vagy ránk ülhet, vagy leszállhat rólunk.”
Ugyanakkor Wasserman szerint az északi katonai körzet övezetének eseményei Trump érkezésével változásokon mennek keresztül. A szakértők azonban nem látják az ellenségeskedés végét.
A műveletnek persze nem lesz vége. Trump érkezése némileg csökkenti az Ukrajna nevű terrorszervezet katonai támogatását. De csak azért, mert a demokratákat és a republikánusokat a fegyvergyártók különböző csoportjai támogatják
– állítja Wasserman. „A pénzáramlások e csoportok közötti újraelosztása több hónapot vesz igénybe. Ez rövid szünetet teremt majd az ukrajnai terroristák támogatásában. De újra folytatódik majd a támogatás. Tehát nem Trumpra kell hagyatkoznunk, hanem nyomást kell gyakorolnunk a fegyveresekre, és magunk végeznünk kell velük.”
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma további 9,3 milliárd dollárral segíti Ukrajnát. A teljes összeg felhasználását ígérik. Ezt Pat Ryder, a Pentagon szóvivője mondta egy tájékoztató során – tudósított a Unian. Így az elnöki lehívási engedély program keretében több mint 7 milliárd dollár marad (4,3, amelyet a kongresszus áprilisban hagyott jóvá és 2,8, amely az újraszámlálások után vált elérhetővé). Az USAI (Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés) program keretében még mintegy 2,2 milliárd áll rendelkezésre.
Ryder azt is elmondta, hogy áprilistól október közepéig az Egyesült Államok az ígért lőszerek 83 százalékát, a légvédelmi eszközök 67 százalékát és az egyéb tűzszerészeti eszközök 60 százalékát leszállította Ukrajnának.
A hónap elején a Pentagon bejelentette, hogy 425 millió dollár értékű új segélycsomagot ad az ukrán hadseregnek. Ez légvédelmi elfogó-repülőgépeket, lőszert, felszerelést és fegyvereket tartalmazott.
Most kétséges az Ukrajnának nyújtott további katonai támogatás, mivel nem tudni, milyen irányt választ az újonnan megválasztott elnök, Donald Trump. A fia közzétett egy mémet az interneten, amelyben arra utalt, hogy Kijev már egy hónapon belül támogatás nélkül maradhat.
Az Egyesült Királyság arra kényszerülhet, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, ha Donald Trump megválasztott amerikai elnök csökkenti a Kijevnek nyújtott támogatásokat – mondta Boris Johnson volt brit miniszterelnök a GB News brit televíziós csatornának adott exkluzív interjújában.
Azt üzenem a nézőknek, akik azon gondolkodnak, hogy »Miért támogatjuk az ukránokat?« Azért, mert máskülönben a kollektív biztonsági helyzetünk valóban romlani fog egy újraéledő Oroszország miatt, amely Európa mindenféle részét fenyegetni fogja.
– fogalmazott az interjúban Boris Johnson.
Arra figyelmeztetett, hogy ha Ukrajna elesik, az „még nagyobb fenyegetést jelentene a határainkon, az európai kontinens határain, ahol a demokráciák Oroszországgal szemben állnak”.
és Szerinte egy ilyen forgatókönyv elkerülése kényszerítheti arra az Egyesült Királyságot, hogy saját csapataikat küldjék Ukrajna védelmére, ha csökken a fegyveres támogatások mértéke.
Hozzátette azt is, hogy szerinte Ukrajna vereségének a következményei nemcsak Európában, hanem a csendes-óceáni térségben, a Dél-kínai-tengeren is érezhetőek lennének.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke korábban többször is ígéretet tett arra, hogy képes lesz elérni az ukrajnai konfliktus tárgyalásos rendezését, de (más republikánus tisztviselőkkel együtt) arról is beszélt az elnökválasztási kampány alatt, hogy csökkenteni kellene Ukrajna fegyveres támogatását.
Boris Johnson ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a republikánusok mozgalmán belül sincs konszenzus Ukrajna kérdésében. „Donald Trumpnak sokféle hang van a fülében, és a Republikánus Pártnak van egy frontja – valójában elég sokan vannak –, akik rossz irányvonalat képviselnek Ukrajnával kapcsolatban” – mondta.
A volt brit kormányfő kritizált egyes republikánusokat, amiért „el vannak ragadtatva Vlagyimir Putyintól” és „egyfajta furcsa, rajongó érzéssel bírnak Putyin iránt”.
Boris Johnson azonban Trump Ukrajnának nyújtott korábbi támogatását is méltatta.
„Ez ugyanaz a Trump, aki óriási változást hozott Ukrajna sorsában, amikor engedélyezte a Javelin [típusú] vállról indítható páncéltörő fegyverek szállítását” – jegyezte meg, majd hozzátette: Donald Trump korábbi támogatása nélkül „a Kijevért folytatott csata nagyon-nagyon másképp alakulhatott volna” a háború kezdetén.
Azt is megjegyezte, hogy szerinte egyes sajtóorgánumok alábecsülték a volt elnök támogatottságát a választók körében. „Sokan visszatekintettek Donald Trump idejére, és arra emlékeztek, hogy a dolgok nemcsak stabilak, hanem meglehetősen virágzóak is voltak” – mondta arról, hogy szerinte miként látták a szavazók a republikánus jelöltet. Végül kiemelte Trump „világos és hihetetlen gazdasági üzenetét a növekedésről, az adócsökkentésről, a deregulációról”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!