„Az elmúlt ezer nap során még soha nem volt ennyire súlyos az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye” – közölte Szijjártó Péter a Facebook-oldalán.
A külügyminiszter Moszkvában tárgyal Denis Manturov első miniszterelnök-helyettessel, aminek célja a magyar békemisszió megerősítése.
Kedves olvasóink!
Véget ért az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk kedden is! Jó pihenést kívánunk!
Vitalij Klicsko kijevi polgármester találkozott Olaf Scholz német kancellárral, aki hétfőn az ukrán fővárosba látogatott, és hangsúlyozta, hogy meg kell erősíteni az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást Németország és más nemzetközi partnerek részéről – olvasható a kijevi városi állami közigazgatás honlapján, melyet az Interfax szemlézett.
A beszélgetés során hangsúlyoztam, hogy meg kell erősíteni az Ukrajnát támogató konkrét intézkedéseket Németország és más partnerek részéről, mivel a fronton kritikus a helyzet. Ezért ismét kértem a német kancellárt, hogy biztosítson Ukrajnának Taurus rakétákat. Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország rakétarendszereivel együtt javíthatjuk a katonai helyzetet, és erősíthetjük Ukrajna pozícióját. Ukrajnának erős tárgyalási pozícióval kell rendelkeznie
– mondta Klicsko a találkozó után.
Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy ne engedjenek Vlagyimir Putyin orosz elnök zsarolásának, beleértve a nukleáris zsarolást is, „ha azt akarjuk, hogy a béke és a stabilitás visszatérjen Európába”. „Nem csak befejeznünk kell a háborút. Olyan feltételekkel kell ezt megtenni, hogy Ukrajna nemzeti érdekei ne sérüljenek. Ellenkező esetben a béke illúzió lesz, szünet Oroszország újabb agressziója előtt” – fejtette ki az ukrán főváros polgármestere.
Megjegyezte azt is, hogy a megbízható biztonsági garanciáknak minden diplomáciai megállapodás előfeltételének kell lenniük. „Ukrajna biztonságának egyetlen valódi garanciája a NATO-tagság. Egész Ukrajnát, nem csak területének egy részét kell meghívni a csatlakozásra. Ukrajna nélkül lehetetlen új, hatékony biztonsági rendszert építeni Európában” – tette hozzá Klicsko.
Az Egyesült Államok további 725 millió dolláros katonai segélyt tervez nyújtani Ukrajnának, a csomag várhatóan drónok elleni rendszereket és lőszert is tartalmaz majd – jelentette az AP alapján az Interfax.
Az Egyesült Államok további 725 millió dolláros katonai segélyt készül küldeni Ukrajnának, ami többek között drónellenes rendszereket és lőszert tartalmaz egy nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerhez, ami azt jelentheti, hogy több nagy hatótávolságú rakéta kerül a csatatérre
– írta az AP hétfőn a honlapján közzétett jelentésében.
Két amerikai tisztviselő névtelenséget kérve beszélt a kiadványnak az új segélycsomagról. Azt azonban nem erősítették meg, hogy az új csomag tartalmaz-e HIMARS-lőszereket. Azt is elmondták, Ukrajna ragaszkodott ahhoz, hogy több nagyobb hatótávolságú rakétát kapjon, hogy további oroszországi célpontokat célozhasson velük.
A csomag a jelentés szerint több gyalogsági aknát is tartalmaz, amelyekre Ukrajna számít az orosz és észak-koreai erők lelassítása érdekében az oroszországi Kurszk térségében.
Az AP emlékeztet arra, Joe Biden elnök megígérte, hogy a kongresszus által 2024-ben Ukrajna számára jóváhagyott összes katonai segélyt január 20-án lejáró mandátumáig elköltik, ami mintegy 7,1 milliárd dollárnyi, a Pentagon készleteiből származó fegyverre vonatkozik.
Ukrajna november 20-án kapta meg az utolsó segélycsomagot az Egyesült Államoktól, 275 millió dollár értékben, ami rakétarendszerekhez való lőszert, valamint tüzérségi és páncéltörő fegyvereket tartalmazott.
A horvát DOK–ING vállalat megkezdte az aknamentesítéshez szükséges felszerelések gyártásának telepítését Ukrajnában, és már irodát is nyitott az országban. Ugyanakkor kifejlesztették és beüzemelték az első ukrán humanitárius aknamentesítésre szolgáló Zmij nevű gépet.
Ezt Julija Szviridenko, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és gazdasági minisztere jelentette be az ukrajnai aknamentesítéssel foglalkozó második fórumon – írja az Ukrinform.
Az ukrán mérnökök már megalkották saját aknamentesítési megoldásaikat is. A Zmij gép sikeresen átesett a tanúsításon, a kormány pedig mechanizmusokat vezetett be a hazai gyártók támogatására, többek között az ukrán felszerelések árának 15 százalékos kompenzációját a vásárlók számára.
Megjegyzik, hogy az ENSZ-ügynökségek is vásárolnak ilyen berendezéseket, támogatva az ukrán gyártást.
A kormány jóváhagyta a gépesített aknamentesítési berendezések nemzetközi szabványok szerinti tanúsítási eljárását. Az első DOK-ING járművet az MV–4 szabvány szerint tanúsították.
Az Oknyomozó Újságírás Központ újságírói azt írják, hogy „az ideiglenesen megszállt Krímben”, a kercsi híd közelében az orosz hatóságok egy harmadik tornyot építenek rövid hatótávolságú légvédelmi rendszer telepítésére – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Az első felfedezett tornyok két részből állnak, amelyek közül a belső egy transzformátortorony lépcsőházzal, a külső pedig egy fémváz, amely rögzíti és tartja az egész szerkezetet, a tetején pedig a Pantsir–S1M légvédelmi rakéta- és lövegrendszer harci modulja található
– írták.
A központ egy új, 2024. november végén készült fotót tett közzé, amin a torony belseje látható. Ez az előzetes becslések szerint a híd 10. támaszának területén található, a boltívtől számítva.
Az újságírók megjegyzik, hogy az első két Pantsir–S1M rendszerrel ellátott tornyot 2024 szeptembere végén fedezték fel a Tuzla-szigeti viadukt két oldalán. Telepítésükre valószínűleg ugyanezen hónap közepén került sor.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy az ukrán fegyveres erőknél a közelmúltban történt átrendeződés „nem az utolsó a sorban” – számolt be az Ukrajinszka Pravda. Egy újságíró arra kérte az elnököt Olaf Scholzcal közös sajtótájékoztatóján, hogy kommentálja a legutóbbi személyi változásokat a fegyveres erőknél, mire ő megjegyezte, hogy ezek nem az utolsó átszervezések a hadseregben.
Államunkon belül van egy stabilitási tervünk, amelynek alapja a védelmi képességünk és a hadseregünk. Vannak konkrét reformok, konkrét döntések. Ezeket a konkrét döntéseket konkrét emberek hozzák meg. Ezek nem az utolsó átszervezések
– mondta az ukrán elnök.
Az elnök több személyi változást is eszközölt a hadsereg soraiban az elmúlt napokban, emiatt szegezték neki a kérdést, de mint kiderült a válaszából, érdemes még változásokra számítani.
Joe Biden amerikai elnök kormánya megpróbál tárgyalni további több milliárd dollár értékű fegyver Ukrajnának történő átadásáról, de az ország aggódik, hogy egy ilyen döntés csökkentheti az amerikai fegyverkészletet, és más forró pontoktól vonhat el forrásokat. Erről tisztviselők számoltak be a The Washington Postnak.
A portál megjegyzi, hogy egy ilyen kezdeményezést azért javasoltak, mert Ukrajna szövetségesei aggódnak amiatt, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos politikában drámai változás következik be, amint az új elnök, Donald Trump hivatalba lép.
Egyes tisztviselők szerint a Biden-kormányzatot az is csalódottsággal tölti el, hogy az ukrán vezetők nem hajlandók a mozgósítási korhatárt 25-ről 18 évre csökkenteni, ahogyan azt az Egyesült Államok követeli.
A kormányzat tisztviselői megjegyzik, hogy Joe Biden elnöki ciklusának végén hozott döntése, miszerint engedélyezi a mélyen orosz területére irányuló rakétacsapásokat, adhat némi időt Ukrajnának a helyzet ellenőrzésére. A tisztviselők azonban továbbra is sürgetik az ukrán kormányt, hogy több mint 160 ezer katonával bővítse hadseregét, amire Kijev szerint az ukrán hadseregnek szüksége van.
Ami a létszámot illeti, ez egyszerűen matematika és fizika kérdése. Nem akarom Ukrajnát vádolni semmivel. Ez egy nagyon nehéz kérdés számukra. De különösen az elmúlt évben egyszerűen nem mozgósítanak és képeznek ki elég katonát ahhoz, hogy pótolják a harctéren elszenvedett veszteségeket
– mondta egy névtelenséget kérő tisztviselő.
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő azt is hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott ilyen rövid távú támogatás fő kockázata az lenne, hogy veszélyeztetne más missziókat, mivel a hadsereg több pénzt és személyzetet különít el arra, hogy nagy mennyiségű katonai felszerelést telepítsen az európai országokba.
Megvizsgáltuk, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha megbízást kapnánk ennek a gyorsításnak a végrehajtására, és milyen költségekkel járna a világ más missziói számára
– egészítette ki. A Fehér Ház az amerikai ellátással kapcsolatos problémák ellenére döntött a segítségnyújtás mellett – közölte a kormányzat –, tekintettel „mindazokra a következményekre, amelyeket az ukrajnai háború a szabályokon alapuló nemzetközi rendre és a világ más hadszíntereire gyakorol, és arra, hogy milyen tanulságokat vonnak le belőle az autoriter államok”.
„Ma a harctér legmeghatározóbb tényezői az ukrán katonák, akik készek harcolni, hogy stabilizálják a frontvonalat” – tette hozzá. Katonai elemzők viszont az orosz csapatok erőteljes növekedését jegyzik a Donyecki terület nyugati részén, ami Pokrovszkot és Vejke Novoszelkát, valamint az ukrán utánpótlási vonalakat fenyegeti.
Egy amerikai védelmi tisztviselő azonban úgy véli, hogy a fenyegetés nem olyan erős, mert a Pokrovszktól délre fekvő terület nem jól védett, és az ukrán hadsereg is biztonságosabb állásokba vonul vissza.
„Arra számítok, hogy amint átjutnak az oroszok ezen a nyílt terepen, és találkoznak az ukránok erősebb védelmi vonalával, visszatérnek a sokkal lassabb ütemű előrenyomuláshoz, a kimerítő harcokhoz, amelyeket máskor is láttunk” – magyarázta a tisztviselő.
Vádiratot nyújtottak be a bíróságra két 17 éves szakközépiskolai tanuló ellen, akiket előzetes összeesküvéssel elkövetett, hadiállapot alatti szabotázzsal gyanúsítanak – jelentette a Harkiv területi ügyészség az Interfax szemléje alapján.
A nyomozás szerint májusban az egyik gyanúsított a pénzkeresés lehetőségét látta az akcióban, és az orosz különleges szolgálatok egyik képviselője Telegramon keresztül beszervezte. Az összekötő felajánlotta, hogy pénzért felgyújtja a harkivi kerületi toborzóközpontok épületeit. A fiatalember a barátját is bevonta a „munkába”.
gyúlékony folyadékkal felgyújtották a központ két épületét, amelyek a város különböző részein helyezkedtek el.
A fiatalemberek lefilmezték az eredményt, és a sikeresen elvégzett feladat bizonyítékaként elküldték felettesüknek, aki ezt követően kifizette őket.
A gyanúsítottak jelenleg őrizetben vannak. Bíróság elé állítják őket a harkivi kerületi bíróságon. „A cikkely szankciója 15 évtől életfogytig tartó szabadságvesztést ír elő büntetésként, vagyonelkobzással” – közölte a Harkivi Kerületi Ügyészség sajtószolgálata.
Németország decemberben szállítja Ukrajnának a hatodik IRIS–T légvédelmi rendszert és Patriot indítórakétákat – jelentette be Olaf Scholz német kancellár az Interfax szerint.
A légvédelmi támogatás továbbra is központi jelentőségű számunkra. Már öt IRIS–T rendszert, három Patriotot, több mint 50 Gepárdot szállítottunk. És azt akarjuk, hogy az általunk nyújtott segítség, különösen a légvédelem és a katonai segítségnyújtás területén, pontosan ezt jelentse. A hatodik IRIS–T rendszert decemberben szállítják le, csakúgy, mint a Patriot indítórakétákat
– mondta Scholz a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott találkozót követő kijevi sajtótájékoztatón.
Scholz azt is hangsúlyozta, hogy Németország szilárdan kiáll Ukrajna mellett. Hozzátette, „elfogadhatatlan”, hogy Oroszország lövi Ukrajna energetikai infrastruktúráját, ezért Németország sürgős téli támogatást nyújtott Ukrajnának.
Az a fenyegetés, hogy Észak-Korea M1991 rakéta-sorozatvetőket szállíthat Oroszországnak, és azokkal csapást mérnek Harkivra, létezik, de ez egy kicsit azért túlzó – mondta a harkivi régió szóvivője, Eugene Romanov az Egyesült Hírek című tévéműsor legújabb részében.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország kaphat-e M1991-es rendszereket, amelyekkel akár 60 kilométeres távolságra is képesek ellőni, és hogy elérhetik-e Harkivot, azt mondta, hogy van ilyen fenyegetés. Romanov ugyanakkor hangsúlyozta, hogy más fegyverek is jelenthetnek esetleges fenyegetést.
Szeretném emlékeztetni önöket, hogy az orosz terroristák nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvetőkkel, Uragan, Smerch és Tornado rakétákkal vannak felfegyverkezve, amelyek Belgorod térségétől Harkivig is eljuthatnak. Ezért ez a fenyegetés kissé eltúlzott, de létezik
– tette hozzá Romanov. Megjegyezte, hogy minél több új haditechnikai eszközzel rendelkezik az ellenség, annál többet éget fel ukrán földekből.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök „némileg túloz”, amikor azt állítja, hogy 24 óra alatt véget vethet az ukrajnai háborúnak – nyilatkozta John Bolton volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a Unian szemléje szerint.
Trump azt mondta, hogy egy szobába ülteti Vlagyimir Putyint és Volodimir Zelenszkijt, és 24 óra alatt megoldják az ukrán problémát – sok szerencsét hozzá
– mondta Bolton a Sky Newsnak. A szakértő azt is megjegyezte, hogy egy másik kérdésben viszont igazat mond, hiszen Trump elnöksége alatt nem voltak „nagy horderejű háborúk”.
Igazat mond abban az értelemben, hogy a történelem egy nyugodtabb időszakában voltunk, és most látjuk, mi történt, többek között a Joe Biden elnök által tanúsított gyengeség miatt, amikor kivonta csapatait Afganisztánból, és még csak meg sem próbálta megfékezni Oroszországot az ukrajnai invázió előtt
– fejtette ki Bolton. A volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azt is hozzátette, hogy Európának komolyan kell vennie Trump fenyegetéseit, miszerint az Egyesült Államok esetleg kilép a NATO-ból, mert nem bízik az észak-atlanti szövetségben.
Az ukrán katonai hírszerzés szerint Oroszország körülbelül 60 észak-koreai rakétát használt az Ukrajna elleni támadásokhoz – írta meg az Ukrinform.
Andrii Cherniak, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának képviselője hangsúlyozta, ezek a rakéták nagyon komoly veszélyt jelentenek Ukrajna iparára, lakosságára, és lényegében mindenkire nézve.
Kiemelte, hogy információik szerint Oroszország mintegy 60 észak-koreai rakétát vetett be Ukrajna ellen. Ezek pontossága általában alacsony, a gyártásukhoz használt technológiák elavultak, azonban még mindig fenyegetést jelentenek, mert nincs különbség aközött, hogy valaki egy 2014-ben gyártott rakétától hal meg, vagy egy régi technológiával készülttől.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az ország új költségvetését, amely rekordszintre emeli a 2025-ös katonai kiadásokat az orosz–ukrán háború finanszírozására – írta meg az AP hírügynökség, amit az Economx összegzett.
Ennek értelmében a 2025-ös orosz költségvetés mintegy 32,5 százalékát – vagyis 13,5 billió rubelt, 119 milliárd eurót – fordítják nemzetvédelemre a kormány honlapján közzétett dokumentum szerint – 2024-ben ez az arány 28,3 százalék volt.
Az orosz törvényhozók már november végén elfogadták a költségvetési terveket. Az összkiadások egyharmadát nemzetvédelemre irányozzák elő, most ezt véglegesítette Putyin.
Egymilliárd euró értékű közös határ- és közútfejlesztési tervcsomagot terjeszt Brüsszel elé Magyarország és Ukrajna – jelentette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára ukrán kormányzati tisztségviselőkkel tartott sajtótájékoztatóján hétfőn az asztélyi határállomáson.
Magyar Levente elmondta, a közös magyar–ukrán terv tartalmazza majd két autópályakapcsolat kiépítését és egy új teherforgalmi átkelőhely létesítését a két ország között, valamint az ehhez kapcsolódó útfejlesztéseket a határ mindkét oldalán – adta hírül az államtitkár nyilatkozatát az MTI.
Magyar Levente azt is bejelentette, hogy hétfőtől megindult az üres kamionok forgalma a Beregsurány–asztélyi határátkelőhelyen Ukrajna felől Magyarország felé, ezzel tehermentesítve a forgalmas záhonyi határátmenetet, illetve elkezdődik az asztélyi ukrán oldali határállomás teljes felújítása és kapacitásbővítése, amely várhatóan két évig fog tartani.
„Ezenkívül hamarosan megnyitjuk a Nagyhódos és az ukrajnai Nagypalád közötti határátkelőhelyet is, amely a magyar–ukrán határszakasz hatodik átkelőhelye lesz” – fogalmazott Magyar Levente.
A német külügyminiszter szerint az orosz elnök belerángatja Ázsiát az Ukrajna elleni háborúba azzal, hogy kínai gyártmányú drónokat és észak-koreai katonákat is bevet a konfliktusban − tájékoztatott az MTI.
A kínai üzemekben gyártott drónok és az Észak-Koreából érkező katonák támadást intéznek a béke ellen Európa szívében, és ezzel megsértik Európa alapvető biztonsági érdekeit
− jelentette ki Annalena Baerbock hétfőn Pekingben, miután mintegy háromórás megbeszélést folytatott Vang Ji kínai külügyminiszterrel. A német tárcavezető hangsúlyozta, hogy az ENSZ Biztonság Tanácsa állandó tagjainak − köztük tehát Kínának is − felelőssége van abban, hogy ne szítsa tovább a konfliktusokat.
Baerbock szerint nem állhat Kína érdekében az, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök belesodorja Ázsiát a háborúba. Egyúttal leszögezte azt is: következményekkel jár, hogy Kína saját gyártású drónokat bocsát az orosz hadsereg rendelkezésére.
„Egyértelművé tettük, hogy ez új dimenziót nyit” − fogalmazott a német külügyminiszter, kiemelve, hogy Európa és Ázsia biztonsága elválaszthatatlanul összekapcsolódik, ezért még akkor is egyeztetniük kell egymással, ha nézetkülönbségeik vannak.
A két külügyminiszter tanácskozása utáni sajtótájékoztatón Annalena Baerbock egyedül jelent meg. A német–kínai kapcsolatokat illetően azt mondta: közösek a két ország érdekei, ezeket azonban csak úgy tudják képviselni, ha közben minden fél betartja a szabályokat.
„Fokozni kell a magyar kormányzat békemissziójának erőfeszítéseit az ukrajnai háború minden eddiginél súlyosabb eszkalációs kockázata miatt, dolgozni kell a diplomáciai csatornák nyitva tartásán” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Moszkvában.
A tárcavezető az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott tárgyalásán hangsúlyozta, hogy minden eddiginél súlyosabb eszkalációs kockázat alakult ki a több mint ezer napja tartó ukrajnai háború miatt.
Úgy látjuk, hogy az elmúlt időszakban sok olyan veszélyes és felelőtlen döntés született, amely egy szomszédos ország – mint Magyarország – számára is különleges veszélyeket jelent
– figyelmeztetett Szijjártó Péter. Hangsúlyozta, hogy a súlyos eszkalációs veszélyre tekintettel fokozni kell a békemisszió erőfeszítéseit.
A miniszter kitért arra is, hogy a kormánynak teljesen világos és felvállalt, nyilvános célkitűzése a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése Oroszországgal a szankciók által nem érintett területeken. „Remélem, hogy ebben a két ügyben ma előrehaladást tudunk elérni” – zárta gondolatait Szijjártó Péter.
A Szlovákiai Magyar Ifjúsági Szövetség (SZMISZ) szerkesztőségünknek is elküldött sajtónyilatkozatában kéri Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy ne csökkentse le a kötelező sorkatonai szolgálat korhatárát.
„Ha eddig okos dolognak tartotta megkímélni a fiatalokat a bevetéstől, akkor ne hallgasson Joe Biden és a 2 hónap múlva távozó demokrata vezetés azon tanácsaira, hogy az ukránok csökkentsék a kötelező sorkatonai szolgálat alsó korhatárát 25-ről 18-ra, és kérjük, döntsön a fiatalok javára” – írják a közleményükben, hozzátéve, hogy szerintük Ukrajnában nem működik jelenleg a demokratikus visszacsatolási rendszer, ezért a kívülről jövő tanácsokat érdemes jobban megfontolni.
„A fiatalok sorozási kötelessége ezenfelül egy újabb migrációs hullámot indított be már az elhangzását követő napokban, és a háború elől menekülő fiatalok kriminalizációjához vezet. Mindez egyedül a menekülteket befogadó és demográfiai krízissel küzdő államoknak, de semmiképpen nem Ukrajna jövőjének az érdeke” – fogalmazott közleményében a SZMISZ.
Ukrajna diplomáciai úton törekszik az Oroszországgal vívott háború mielőbbi befejezésére és megszállt területei visszaszerzésére, de ezekre a lépésekre csak akkor kerülhet sor, ha az ország NATO-tagsága biztossá válik – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Kyodo japán hírügynökségnek.
Zelenszkij a vasárnap Kijevben adott interjúban hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg egyre gyorsabb előrenyomulása miatt „nem elégséges” a jelenleg Ukrajnának nyújtott külföldi támogatás. Egyúttal Ukrajna túlélése egyik fontos elemeként újfent sürgette hazája meghívását az észak-atlanti szövetségbe − tájékoztatott az MTI.
Az ukrán elnök szerint a háború „bonyolult időszakba” lépett, és elismerte, hogy diplomáciai úton történő lezárására azért volna szükség, mert az ukrán hadseregnek nincs elég ereje visszafoglalni az ország egyes megszállt részeit, köztük az Oroszország által 2014-ben annektált Krím félszigetet.
Úgy vélte, tárgyalásokra azonban csak akkor kerülhet sor, ha Ukrajna elég erőt tud felmutatni ahhoz, hogy Oroszországot eltántorítsa az újabb agressziótól. Az ország biztonsága és jóléte szempontjából pedig nélkülözhetetlen az ország NATO-tagsága – hangsúlyozta.
Oroszország 743 920 katonát vesztett Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara.
Ez a szám magában foglalja az oroszok 1790 veszteségét, amelyet csak az elmúlt napban szenvedtek el.
A jelentés szerint Oroszország emellett 9478 harckocsit, 19 397 páncélozott harcjárművet, 30 606 járművet és üzemanyagtartályt, 20 953 tüzérségi rendszert, 1253 többszörös rakétaindító rendszert, 1019 légvédelmi rendszert, 369 repülőgépet, 329 helikoptert, 19 886 drónt, 28 hajót, valamint egy tengeralattjárót veszített.
„Az elmúlt ezer nap során még soha nem volt ennyire súlyos az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye” – közölte Szijjártó Péter a Facebook-oldalán.
A külügyminiszter Moszkvában tárgyal Denis Manturov első miniszterelnök-helyettessel, aminek célja a magyar békemisszió megerősítése.
Az ukránok egy nap alatt több mint 2,5 millió kérelmet nyújtottak be ezer hrivnya kifizetésére a téli támogatás program keretében – tájékoztatta Mihail Fedorov, a digitális átalakulás minisztere az Unian ukrán hírügynökséget.
Egy nap alatt több mint 2 500 000 kérelem a téli e-támogatás-programra. Ez abszolút rekord a digitális szolgáltatások terén. Kétségtelenül ez lett a világ legtömegesebb online szolgáltatása
– írta a Telegramon. Elmondása szerint az ukránok több mint 551 ezer kérelmet nyújtottak be a gyermekek számára. A jelentkezők 64 százaléka nő, 36 százaléka férfi, az átlagéletkor pedig 30–40 év.
December folyamán Németország mintegy 650 millió euró értékű katonai segítséget fog nyújtani Ukrajnának − jelentette be Olaf Scholz német kancellár hétfőn Kijevben. Scholz váratlanul érkezett Kijevbe, ahol ez már a második látogatása volt a csaknem három éve tartó háború kirobbanása óta − tájékoztatott az MTI.
Németország továbbra is Ukrajna legelszántabb európai támogatója marad − írta a kancellár az X-en, hangsúlyozva, hogy látogatását a szolidaritás jelének szánja. Felidézte, hogy Ukrajna „már több mint ezer napja küzd hősiesen Oroszország könyörtelen agressziójával szemben”.
„Ukrajna számíthat Németországra. Azt mondjuk, amit teszünk, és azt tesszük, amit mondunk” − hangoztatta Olaf Scholz, aki hétfőn találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Az EU új diplomáciai vezetője, Kaja Kallas elmondta, hogy az Európai Unió új szankciócsomagról tárgyal Oroszországgal szemben az Ukrajna elleni háború miatt – számolt be az Unian ukrán hírügynökség.
Egy új szankciócsomagról tárgyalunk Oroszország gyengítése érdekében. Úgy gondolom, hogy minden eszközzel segítenünk kell Ukrajnának és Oroszország gyengítésében is, hogy ez a háború véget érjen
– mondta Kallas. Hozzátette, hogy a 15. megszorító csomagot az Európai Tanács új elnöke, António Costa jelentette be kijevi sajtótájékoztatóján. Elmondása szerint Európa azt tervezi, hogy növeli a nyomást az orosz gazdaságon és tovább gyengíti a Kreml háborús képességét.
Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia vezetője megerősítette Volodimir Zelenszkij szavait, miszerint Ukrajna valóban hajlandó lemondani a háború lezárása érdekében azokról a területekről, amelyek felett az oroszok vették át az ellenőrzést – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
„Tűzszüneti vonalakra van szükség, és ennek a vonalnak ideális esetben magában kellene foglalnia azokat a területeket, amelyeket Oroszország elfoglalt. Azonban be kell látni, erre nincsen reális esély” – fogalmazott Jens Stoltenberg, hozzátéve, hogy Ukrajnának biztonsági garanciákra lesz szüksége az esetleges fegyverszünet megkötése után.
Az egykori főtitkár úgy véli, csak a kijevi hatóságok által ellenőrzött területeket figyelembe véve lehet potenciálisan NATO-tagságot biztosítani Ukrajnának.
Az ukrajnai és a gázai háború, valamint más fegyveres konfliktusok hatására tavaly jelentős mértékben emelkedtek a világ száz legnagyobb fegyvergyártó vállalatának eladási mutatói – adta hírül az MTI.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) jelentése szerint 2023-ban a vizsgált száz vállalat összes bevétele, amely a katonai termékek és szolgáltatások belföldi és külföldi megrendelőknek történő értékesítéséből származik, mintegy 4,2 százalékkal 632 milliárd dollárra emelkedett. A fegyverek iránti növekvő kereslet kielégítése érdekében a fegyvergyártók fokozták termelésüket, eladásaik emelkedő tendenciája pedig feltehetően 2024-ben is folytatódott.
A globális fegyvereladások csaknem felét lebonyolító amerikai székhelyű fegyvergyártó vállalatok bevétele 2,5 százalékos növekedés mellett 317 milliárd dollárra emelkedett, míg a top 100-as listán szereplő négy német fegyvergyártó cég összesen 7,5 százalékos növekedést ért el 10,7 milliárd dollárral.
Az oroszok tovább nyomulnak a frontvonalon és számos terület közelében sikereket értek el – írja az Unian ukrán hírügynökség.
A DeepState monitoring szerint, amely a fronton kialakult helyzetet követi nyomon, az oroszok négy lakott terület közelében nyomultak előre. Többek között Novij Komar (donyecki terület), Beresztovoje (harkivi terület), Pogrebkov (kurszki terület) és Kurahovo (donyecki terület) közelében haladt előre az orosz hadsereg.
December 2-án, hétfőn reggel orosz drónokat észleltek Kijev közelében, melyeket az ukrán légvédelem lelőtt. A korábbi légiriadót vasárnap este 18 óra 18 perckor jelentették be, amely egészen hétfő hajnali 4 óra 32 percig tartott az ukrán fővárosban − írta meg az Ukrajinszka Pravda.
Az orosz hadsereg drónokkal támadta Ternopilt, melynek következtében egy ember meghalt, hárman megsebesültek, valamint megrongáltak egy lakóházat, egy iskolát és húsz gépjárművet.
A lakóházból mintegy száz embert evakuáltak. A csapás miatt bekövetkező robbanás megrongálta a szomszédos épületek ablakait. Az áldozatok számára egy mobil központot állítottak fel a helyszínen − írta meg az Ukrajinszka Pravda.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azért rendelhette el a Szergej Szkripal elleni merényletet, mert a volt orosz kém titkos információkat rejtegetett az orosz elnök fémgyártásból származó nyereségének „bűnös elsikkasztásáról” – véli a brit kormány a The Guardian cikke szerint.
A mérgezéssel kapcsolatos vizsgálatkor elhangzott, hogy a külügyminisztérium szakértői arra a következtetésre jutottak, hogy Putyin személyesen rendelte el a támadást, mivel elképzelhetetlen, hogy egy ilyen merész akciót az ő beleegyezése nélkül hajtottak volna végre. A központi kérdés az volt, hogy miért küldtek orosz ügynököket Salisburybe, hogy megöljék Szkripalt.
Tanúvallomásában Szkripal azt mondta, hogy amikor a GRU-nak, az orosz katonai hírszerző ügynökségnek dolgozott,
titkos információkhoz fért hozzá, és „tudott azokról az állításokról, amelyek szerint Putyin részt vett a ritka fémek elhelyezésével kapcsolatos illegális tevékenységben”.
Amikor Szkripalt a 2018-as novicsokos támadás után kihallgatta a brit rendőrség, a korábbi orosz kém azt mondta, Putyin sikkasztotta az alumíniumeladásokból származó bevételt. Jonathan Allen a Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatal védelmi és hírszerzési főigazgatója azt mondta, a helyén kezeli Szkripal állításait.
„Ha ő a GRU magas rangú tagjaként dolgozott, akkor hozzáférhetett titkos információkhoz. Ami a Putyin elnökkel kapcsolatos állításokat illeti, nagyon nehéz pontosan tudni, hogy mi történik Oroszországban. A civil társadalom nem igazán létezik, a független médiát bezárták, az igazságszolgáltatás a kormány és Putyin elnök védelmében működik” – fogalmazott a főigazgató, aki beszélt az orosz politikai elitről is.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére vasárnap az ukrán–magyar határszakaszon 4218 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 3819 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 22 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.