Magyarország nem került szóba
A dokumentum - amelyet a 200 tagú testület ülésen jelenlévő 169 képviselője fenntartások nélkül támogatott - ugyanakkor megállapítja, hogy a háború után kiadott törvények és dekrétumok alapján már semmiféle új jogviszonyok nem keletkezhetnek. A nyilatkozat Magyarországgal és a magyarokkal nem foglalkozik.
A két részből álló rövid nyilatkozat tervezetét múlt pénteken véglegesítették a parlamenti pártok elnökei. Az ülésen már nem volt vita a nyilatkozatról, csak a pártelnökök szólaltak fel, s mondták el röviden pártjuk álláspontját a kérdésben. Az első, bevezető rész szerint a cseh képviselőház elutasítja a második világháború befejezésével kapcsolatos kérdések megnyitására irányuló igyekezeteket, és megállapítja, hogy a kárpótlások terjedelmét és feltételeit kizárólag a cseh alkotmányos hatóságok állapítják meg.
A nácizmus vereségének következménye
A második részben a képviselőház leszögezi, hogy az 1940 és 1945 közötti időszakban keletkezett törvények, beleértve Benes-elnök dekrétumait is, a nácizmus vereségének a következménye. Ebből kiindulva pedig megállapítja, hogy az előbbi törvények és rendeletek alapján keletkezett jogi és vagyoni viszonyok "megkérdőjelezhetetlenek, érinthetetlenek és megváltoztathatatlanok".
Nem lép be az EU-ba, ha nem kap biztosítékot
A nyilatkozat elfogadásával a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos cseh belpolitikai vita azonban várhatóan még nem zárul le. Vaclav Klaus volt cseh kormányfő több kampánygyűlésen is megismételte: biztosítékot követel az Európai Uniótól arra nézve, hogy a háború utáni törvények is dekrétumok érinthetetlenek.
Amennyiben nem kapnak erre biztosítékot, Klaus pártja az Unió elutasítását támogatja majd az erről döntő népszavazáson. A Klaus vezette Polgári Demokratikus Párt pillanatnyilag vezet a cseh közvélemény-kutatásokban, és jó eséllyel pályázik a köztársasági elnöki pozícióra Vaclav Havel jelenlegi elnök visszavonulása után.