További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
Kemény fellépést favorizál migránsügyben az Fidesz EU-s pártcsaládja, az Európai Néppárt. Madridban próbálnak közös nevezőre jutni a párt vezetői október 21-22-én.
Nem mindegy, mit mond a Néppárt
Az Európai Parlamentben a Néppárté a legnagyobb frakció, az Európai Bizottságban a biztosok felét – köztük az elnököt – ők adják, és a tagállamok közt is relatív többségben vannak, ráadásul az uniós csúcstalálkozókat is néppárti vezeti le, úgyhogy egyáltalán nem mindegy, mire jutnak a spanyol fővárosban.
A pártcsaládnak Angela Merkeltől Orbán Viktorig sokféle jobbközép, konzervatív-kereszténydemokrata tagja van. A sokszínűség hátránya, hogy komoly nézeteltérések feszítik belülről a pártcsaládot, és időről időre felbukkannak a pletykák, hogy a Fideszt akár ki is zárhatják a csoportból. Legutóbb nyáron, a budapesti frakcióvezetőségi ülésükön röppentek fel ilyen hírek, pedig ott nem is dönthettek volna egy párt kizárásáról.
Orbán Viktort néha kritizálják saját szövetségesei is: halálbüntetéssel kapcsolatos kijelentései miatt májusban került sor heves szóváltásra zárt ajtók mögött. Szakításig azonban sosem fajul a helyzet a pártcsaládján belül viszonylag erős Fidesszel.
Büntetnék a görögöket és az olaszokat
A Néppárt egy – még nem végleges – határozati javaslat szerint azt követeli, hogy erősítsék meg a külső határok őrizetét mind a tengeren, mind a szárazföldön.
– írja a néppárti belügyminiszterek által összerakott szöveg. Ez kedves gesztus a házigazdák felé, csakhogy a spanyolokhoz tartozó, de Afrikában található Ceutát és Melillát a magyarnál jóval komolyabb kerítésrendszer veszi körbe, így a mondat ellentétes például Angela Merkel korábbi nyilatkozataival.
Eközben a baloldali vezetésű Görögországot és Olaszországot külön is nevesítik, mint olyan tagállamokat, amelyeknek meg kellene védenie a határait, főleg azért, mert eurószázmilliókat kaptak a helyzet kezelésére. Kötelezettségszegési eljárást kérnek az Európai Bizottságtól azokra, akik nem képesek erre.
– rímeltek Orbán Viktor javaslatára, aki szerint pontosan ezt kellene kérnie a görög kormánynak. (Igaz, a magyar vezetés a BruxInfo szerint még az eddig kialkudott erősítéshez sem nagyon akar hozzájárulni, mindössze egy hőkamerával felszerelt járművet ajánlott fel négyfős személyzettel a görög határra, plusz két szakértőt a menekülteket segítő uniós ügynökségbe. Nem mintha a többiek összetörték volna magukat: a szükséges 775 főből múlt hét végéig csak 48 jött össze.)
Kint tartanák a menedékkérőket
Emellett a néppártiak a múlt heti csúcstalálkozó végkövetkeztetéseinek megfelelően a törökökkel való együttműködést erősítenék. Árulkodó, hogy cserébe csak a pénzügyi segítség növelését lengetik be, a törökök által áhított vízumkönnyítésről, pláne a csatlakozási tárgyalások gyorsításáról egy árva szó sincs.
A nyugat-balkáni országok is pénzt és egyéb segítséget kapnának a migránsok regisztrálására, valamint elszállásolására. A tagállamokra és tagjelöltekre – azaz az egész Balkánra és Törökországra – biztonságos országként kellene tekinteni.
Az EU-val szomszédos országokban állítanának fel létesítményeket, ahol elbírálnák a menedékkérelmüket – azaz csak azt engednék be, aki valóban jogosult a védelemre.
– szögezi le a közlemény.
Gyorsítanák a kérelmek bírálati idejét és az elutasítás esetén a hazatoloncolásét is. Biztonsági zónákat és visszatelepítési központokat állítanának fel Afrikában, valamint a Közel-Keleten, hogy harmadik országokban, a migránsok indulási helyéhez a lehető legközelebb tudjanak biztonságot és humanitárius segítséget nyújtani nekik (magyarán ne keljenek útra az EU-ba).
Zsúfolt a program
A konferencián emellett olyan uniós kérdésekben is határozatokat hoznak, mint a digitális egységes piac vagy az EU-USA szabadkereskedelmi egyezmény, aminek az egyik legnagyobb támogatói. A választásra készülő házigazdáknak adnak egy kis löketet azzal, hogy a jobboldali spanyol kormánypárt gazdasági és munkahely-teremtési sikereit taglalják, plusz egy határozattal beolvasnak a függetlenedni vágyó katalánoknak. Emellett tisztújítást végeznek, a második napon pedig a néppárti állam- és kormányfők tartanak minicsúcsot.
Rovataink a Facebookon