Mechanikusan felturbózott katonáké a jövő hadszíntere
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Mechwarrior prototípus |
Nem kell a joystick
A Berkeley exoskeletonja lábra gyúr: a gépezet két speciális katonai csizmában kezdődik, sípcsontnál és combtőnél a katona lábához csatlakozik. Több mint negyven, hálózatba kötött szenzor érzékeli viselője mozdulatait és továbbítja a jeleket a hidraulikus erőátalakító motorokhoz, így az exoskeleton bonyolult szerkezete az emberi idegrendszerhez hasonlóan érzékeli a testhelyzetet és folyamatosan kiszámítja az optimális tehereloszlást. Deréktájékon alakították ki a súly elhelyezésére alkalmas keretet, összességében tehát egy önjáró fémvázas hátizsák képe lebeghetett a kutatók szeme előtt. "És nem kell joystick, nem kell vezérlőpult, nem kell gombokat nyomogatni hogy a szerkezetet irányítsuk. Az ember szerves részét képezi az exoskeletonnak" - idézi az AP hírügynökség Homayoon Kazeroonit, a humánmérnöki és robotkutatási labor vezetőjét.
A tökéletes katona |
Előbb a katonák, aztán a civilek
Dr. John MAin, a DARPA kutatási programiazgatója úgy nyilatkozott, a BLEEX olyan eszközt adhat tíz éven belül a katonák kezébe, aminek segítségével jóval masszívabb védőfelszerelést, nehezebb, nagyobb tűzerejű fegyverzetet és több felszerelést tudnak a csatába vinni, akár hegyvidéki terepen is. Egy átlagos menetfelszerlés jelenleg csaknem 55 kilogramm az amerikai hadseregben.
Az exoskeleton a katonai alkalmazáson túl segíthet a különféle mentőalakulatoknak magas, nehezen megközelíthető helyekre eljuttatni súlyos felszereléseiket. "Tűzoltók, katasztrófaelhárító alakulatok képesek lesznek órákig cipelni, akár nagy távolságokra is terhüket" - állítja Kazerooni professzor, aki szerint azonban ettől még nem válnak gépiesen gyilkoló kiborgokká az exoskeletont viselő katonák. A kutatócsoport következő feladata a jelenlegi állapotában nem éppen diszkréten zümmögő motor lecsendesítése és teljesítményének növelése, illetve egyes alkatrészek méretének lecsökkentése.